December nie je len o vianočných prípravách: Prehľad záhradných prác, ktoré neradno zanedbať
4. 12. 2024, 11:00

Zdroj: Shutterstock
Studená, ale suchá zima dá mnohým rastlinám zabrať. Holomrazy môžu poškodiť jahody natoľko, že odumrú, preto by ste ich mali zakryť. Nedostatok zrážok je škodlivý pre vždyzelené druhy, z ktorých sa neustále odparuje voda a je nutné ich zalievať. Prostredie v skleníku je prívetivé na sejbu otužilých druhov listovej zeleniny na zber vo februári. V nádobách na okennom parapete už nadišiel čas na predpestovanie letničiek, ktorým klíčenie a rast trvá dlhšie.

Pichľavá kráska
Aj takto môžeme nazvať atraktívnu cezmínu (Ilex), ktorá vo vianočnom čase zdobí sviatočné aranžmány. Je to vždyzelený ker, ktorý vynikne ako solitér, ale aj tvarovaný živý plot. Cezmína je atraktívna listami aj výraznými, ale nejedlými červenými plodmi. Kvitne v máji až v júni drobnými bielymi kvetmi, ktoré do vašej záhrady prilákajú opeľujúci hmyz.
Zdroj: Shutterstock
Vo všeobecnosti ide o nenáročný druh, ktorému sa darí takmer všade. Spoľahlivo rastie aj na stanovišti s nedostatkom slnka. Čo však cezmíne prekáža, je vietor, preto dôkladne zvážte, kam ju vysadíte. Rastlinu je možné v prvých rokoch po vysadení tvarovať rezom v predjarí.
Povinná zálievka
Vždyzelené stromy a kry v zime nespia, preto im v dňoch bez mrazu doprajte zálievku. Obzvlášť na to myslite počas suchej a miernej zimy. Transpirácia (výpar vody rastlinou) totiž pri týchto rastlinách neustále prebieha a mohli by vyschnúť. Blížia sa Vianoce, myslite preto aj na vlahu pre vianočný stromček v nádobe, ktorý zrejme máte ešte vonku, kým začnete s privykaním na teplo v byte.
Zdroj: Shutterstock
Ak vám príroda v oblasti, kde žijete, dopraje snehovú nádielku, využite to a čo najviac snehu nahádžte ku kmeňom stromov, krov a na záhony. Nevynechajte ani priestor v skleníku, kde sa tento zdroj vody určite zíde. Zimný čas okrem starostlivosti o dreviny a kry môžete využiť na ich výsadbu.
Ochráňte ich pred holomrazmi
Jahody sú síce odolné rastliny, no mrazivé počasie bez prítomnosti snehovej prikrývky ich dokáže potrápiť. Dokonca môže dôjsť k vymrznutiu rastlín. Najlepšie preto urobíte, ak jahodovisko nasteliete čistou nasekanou slamou. Ak ju nemáte, môžete použiť ihličie, lístie.
Zdroj: Shutterstock
Prírodný materiál nahradí agrotextília, ktorú po okrajoch dostatočne upevnite, aby ju neodfúkol vietor. Ochrannú atmosféru ponúkne aj mikrotunel či plastový kryt, ktorý však treba každý deň sňať, aby sa k rastlinám dostal vzduch a nezahnívali.
Decembrové výsevy
Posledný mesiac v roku je najtmavší, čo rastlinám dlhého dňa bráni v raste, stále sa však nájdu druhy, ktorým to neprekáža. V novembri a začiatkom decembra ešte môžete vysievať niektoré druhy listovej zeleniny na zber vo februári.
Zdroj: Shutterstock
Studené parenisko, skleník alebo fóliovník sú vhodné na sejbu odolnej žeruchy, miesto nechajte aj pre zdravý poľníček (valeriánku poľnú), špenát či portulaku zeleninovú. Ak nemrzne, presaďte zo záhrady do skleníka zopár cibuliek cesnaku medvedieho, urýchlite tak zber zdravých listov.
Masť na suché ruky
Nechtík lekársky môžete vďaka jeho blahodarným účinkom na naše telo použiť na prípravu liečivého čaju. Pri vnútornom použití prečisťuje krv, pomáha pri gynekologických ťažkostiach, má protirakovinové účinky. Nechtíková masť uľaví pri podráždení pokožky, lieči ekzémy aj kŕčové žily. Ak vás trápia suché ruky a v komore máte dostatok nasušených kvetov, vyrobte si domácu nechtíkovú masť.
Zdroj: Shutterstock
Stačí, ak vo vodnom kúpeli roztopíte 100 g bravčovej masti, prípadne kokosového oleja alebo bambuckého masla. Do rozpusteného tuku pridajte 5 až 8 g sušených kvetov nechtíka, ktoré tam nechajte lúhovať jeden až dva dni. Po uplynutí potrebného času opäť zmes zahrejte vo vodnom kúpeli, aby ste ju mohli precediť cez gázu. Získanú masť môžete v chladnom priestore skladovať jeden rok.
Tip: Ak chcete masť so silnejšími účinkami, po precedení do nej opäť pridajte ďalšie kvety a celý proces zopakujte.
Keď vresy odkvitnú, nahradia ich príbuzní
Vresy (Calluna) v našich podmienkach kvitnú na jeseň, pričom sa ich krása odkvitnutím začiatkom zimy nekončí. Aj po zrezaní odkvitnutých kvetov budú ozdobou záhona. V decembri preberajú žezlo rovnako kyslomilné vresovce (Erica) a ich zvončekovité kvety všakovakých farieb.
Zdroj: Shutterstock
V závislosti od odrody a podmienok, v ktorých rastú, kvitnú až do neskorej jari. V záhonoch vyniknú v skupinách, spoločnosť im môžu robiť hortenzie, azalky či rododendrony. V nádobe si rozumejú s čemericou, gaultériou či so skimiou. Vo vresovisku vysadené s vresmi vytvoria výsadbu kvitnúcu po celý rok.
Tip: Vresovce sa lepšie ujmú, ak ich v nádobe ponoríte do vody a necháte poriadne nasiaknuť. Pri výsadbe mierne narušte koreňový bal, uľahčíte im zakoreniť sa.
Vyššia úroda lieskovcov
Kry liesok sa z roka na rok zahusťujú, čo bráni prenikaniu svetla dovnútra rastliny. Následkom toho sa tvorí čoraz menej plodov a úroda badateľne klesá. Voľný čas v zime využite na jej prerezanie. Ako prvé vyrežte prestarnuté konáre tesne nad zemou. Nahradí ich rovnaký počet mladších výhonkov. Veľmi tenké a zahusťujúce výhonky rastúce dovnútra kra vyrežte tiež.
Zdroj: Shutterstock
Takéto preriedenie krov liesok by ste mali robiť každé dva až tri roky. Kry staršie ako 10 rokov je potrebné zmladiť. Vhodné je postupné zmladenie, keď sa každý rok vyrežú dva až tri konáre a lieska ich bez problémov nahradí novými. Celý proces môže trvať aj niekoľko rokov v závislosti od hustoty kra.
Ako na to? Avokádo z kôstky
Exotické avokádo je v súčasnosti módna superpotravina bohatá na zdravé tuky. Zelená dužina sa využíva na prípravu rozmanitých nátierok, kde dokonale nahrádza maslo. Málokto však vie, že je možné využiť aj kôstku, a to hneď niekoľkými spôsobmi. Prvý, veľmi zaujímavý je, že ju môžete nastrúhať ako tvrdý syr, pridať soľ a posypať šalát. Strúhanú, ale neosolenú kôstku využijete na prípravu čaju s medom a citrónom. Ak túto surovinu zmiešate s roztlačeným banánom a pár kvapkami olivového oleja, získate cenný pleťový píling s antiagingovými účinkami.
Zdroj: Shutterstock
Pre tých, ktorí sa boja podobných experimentov, je tu ešte jedno využitie. Z kôstky dopestujete novú rastlinu. Spôsob je jednoduchý, ibaže potrebujete viac kôstok, lebo nie každá vyklíči.
- Kôstku vyberte z avokáda jemne, tak aby ste ju nepoškodili. Opatrne nechtami, nie náradím, ošúpte osemenie (hnedá vrstva na kôstke).
- Kôstka tvarom pripomína vajíčko. Približne v strede do nej zapichnite tri špáradlá, ale nie veľmi hlboko. Špáradlá poslúžia na zachytenie kôstky.
- Kôstku so špáradlami vložte do úzkeho pohára a nalejte doň vodu. Keď rastlina začne klíčiť, vodu pravidelne meňte. Len čo korienok trochu narastie, avokádo vysaďte. Kôstku prihrňte len do polovice jej výšky.
V zime prospeje izbovkám, v lete zelenine
Banánov je v zime nadostač. Okrem sladkej príjemnej chuti nášmu telu dodávajú vitamíny, stopové prvky a vlákninu. Šupka z nich najčastejšie končí v koši alebo v komposte. Nevyhadzujte ich a pripravte jednoduché hnojivo, ktoré vaše rastliny vzpruží ako ranná káva.
Zdroj: Shutterstock
Stačí, keď šupky nastriháte na menšie časti a vhodíte ich do skleného pohára. Následne zalejte vlažnou vodou, pohár uzavrite a nechajte tri dni lúhovať. Precedené hnojivo je cenný zdroj draslíka, fosforu, vápnika, síry a iných látok dôležitých pre izbové rastliny. Počas hlavnej sezóny je výborné aj na zeleninu.
Na začiatok potrebujú zimu
Omrzel vás nákup čoraz drahších sadeníc letničiek? Skúste si ich dopestovať svojpomocne, v decembri je na to ideálny čas. Vystačíte si s čerstvým výsevným substrátom, nádobami a so semienkami druhov, ktoré chcete pestovať. V decembri a v januári vysejte muškáty, petúnky, lobelky, cínie, gazánie či papuľky. Všetky tieto druhy potrebujú dostatočne dlhý čas na klíčenie, tvorbu koreňového balu a na rast, ktorý je v ich prípade pomalší.
Zdroj: Shutterstock
Drobné semienka vysejte na povrch substrátu, nie je potrebné ich zasypávať. Výsev roste rozprašovačom, aby sa nevyplavili. Nádoby s letničkami položte na okno orientované na juh alebo na západ, budú tam mať dostatok svetla na ďalší rast. Dosiahnuť kompaktný tvar a zabrániť vyťahovaniu rastlín sa vám podarí prisvetľovaním. Dnes je táto technológia cenovo dostupná, energeticky úsporná a účinná.
Režte motýlí ker
Od decembra do marca je čas vhodný na rez okrasných krov kvitnúcich v lete. Patrí k nim aj obľúbená budleja Davidova (Buddleia davidii), ktorá voňavými kvetmi láka motýle. Najlepšie prosperuje na slnečnom stanovišti, a hoci znesie aj polotieň, svoju plnú krásu tam nedosiahne. Keďže tento druh budleje kvitne na jednoročnom dreve, je nutné ju pravidelne ošetrovať rezom. Ideálny termín na hlboký rez je v predjarí, ale ak je zima mierna, nemusíte čakať.
Zdroj: Shutterstock
Pravda však je, že zrezaním všetkých minuloročných výhonkov na dva púčiky sa kvitnutie trochu oddiali, ale rastlina nadobudne kompaktný tvar. Zvoliť môžete aj šetrnejší spôsob rezu, keď prestarnuté výhonky zrežete na 10 centimetrov dlhé čapíky a minuloročné výhonky skrátite na dĺžku jedného metra.
Dajte jej druhú šancu
Najpredávanejšia a najpestovanejšia u nás je kalanchoa Blossfeldova (Kalanchoe blossfeldiana). Voľné súkvetia pestrých farieb dokážu nepretržite kvitnúť niekoľko týždňov, potom však príde zlom a máte chuť ju vyhodiť. Kým tak urobíte, skúste rastlinu zrezať po najväčšie listy a premiestniť ju do tieňa. Zálievku obmedzte na štyri až šesť týždňov, počas ktorých môže substrát medzi jednotlivými polievaniami takmer vyschnúť.
Zdroj: Shutterstock
Aby neboli smädné
Okrem prikrmovania vtáctva v okolí vašej záhrady, myslite na dostatok vody, ktorú počas zimy potrebuje. Nesťahujte preto napájadlo do šopy, ale nechajte ho na pôvodnom mieste a vodu pravidelne dopĺňajte. Okrem zdroja vody mu poslúži na očistenie peria. Kúpanie pozitívne vplýva na distribúciu mazu z mazovej žľazy po celom tele, čím sú vtáky chránené pred chladom a vlhkom.
Zdroj: Shutterstock
Dopestujte exotické mango
Domáce banány či citróny, to je bežná vec, ale čo tak pochutiť si na vlastnom mangu? Šťavnaté ovocie dopestujete na naštepenom stromčeku, lebo z kôstky to nejde. Spoľahlivá je samoopelivá odroda, napríklad ‘Keitt’. Ako jedna z mála znesie pokles teploty na 8 °C, ale ideálna teplota v zimnej záhrade je medzi 15 až 20 °C, je vzrastovo nižšia a rezom sa dá udržať vo výške 2 až 2,5 m.
Zdroj: Shutterstock
Rastline vyhovuje priame slnko, takže v lete ju môžete smelo letniť. Na pestovanie je vhodný humózny, priepustný substrát a čierna nádoba, ktorá sa v zime rýchlejšie prehreje. Pri zalievaní mäkkou vodou je potrebné získať grif, lebo mangovníku nerobí dobre sucho ani vysoká vlhkosť. Prihnojujte od jari do jesene komplexným hnojivom na podporu kvitnutia a rastu plodov, ktoré dozrievajú šesť až osem mesiacov.