Reklama

Desatoro správnej výsadby OVOCNÝCH STROMOV: Stručný návod, s ktorým to zvládne každý

Prisypte kompost a stromček vysaďte tak, aby zhrubnutá časť kmienka (miesto štepenia) bola 10 cm nad pôdou.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Strom je potrebné minimálne na jeden deň vopred namočiť do vody. Na samotné vysadenie je potrebné si pripraviť pôdu, oporu, viazaciu pásku, vedro s vodou, substrát alebo kompost. Na dobrý štart je vhodné pridať priamo ku koreňom aj mykorízne huby.

1. Vykopte dostatočne veľkú jamu. Mala by kopírovať veľkosť a objem koreňa. Pôdu dobre prekyprite až do hĺbky približne 60 cm.

2. Pridajte kvalitný kompost, prípadne iné hnojivo, napríklad vyzretý trus hydiny s vysokým obsahom fosforu. Jamu zalejte.

3. Umiestnite oporu. Mladému stromu stačí jeden drevený okrúhly oporný kol. Zatlčte ho do hĺbky približne 20 cm.

Zdroj: Jarmila Szabóová

Kedysi sa odporúčalo kopať na výsadbu ovocného stromu jamu veľkorysých rozmerov, dnes postačí prispôsobiť ju veľkosti koreňového systému tak, aby bol v nej rovnomerne rozmiestnený.

4. Upravte korene. Odporúča sa odrezať hrubšie korene na dĺžku palca, až na biele lyko.

5. Strom umiestnite do jamy najrovnejšou stranou orientovanou k opornému kolu. Miesto, kde dochádza k spojeniu podpníka a ušľachtilej časti (pripomína kolienko) má byť orientované proti náveternej strane. Musí byť umiestnené nad pôdou.

6. Korene prihrňte zeminou zmiešanou s kompostom. Jemne nohami alebo päsťami utlačte a vytvorte tvar lievika.

7. Druhýkrát polejte a vodu nechajte úplne vsiaknuť. Táto zálievka umožní dobrý kontakt pôdy s koreňmi, strom bude mať dostatok vlahy na štart.

Zdroj: Jarmila Szabóová

Pred výsadbou môžete siahnuť po sypkom pôdnom hnojive s obsahom rohoviny, ktoré je vhodné na jarné aj jesenné hnojenie. Môže sa aplikovať jednorazovo pri príprave pôdy pred sejbou alebo výsadbou.

8. Prihrňte zvyšok zeminy, urobte menší hrobček, ale stále dbajte na to, aby spojenie podpníka a odrody ostalo nad pôdou.

9. Strom uviažte takzvaným osmičkovým uzlom k opornému kolu. Voľte prírodné materiály. Zamedzíte tak poškodeniu stromčeka.

10. Okolie stromu udržiavajte bez trávnika, povrch pôdy nastielajte organickým materiálom na udržanie vlahy a zabráneniu rastu buriny.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.