Reklama

Dopestovať vysoké výnosy sa dá aj bez chémie! Kvalitné a zdraviu prospešné plodiny zabezpečí...

Nie je problém dopestovať vysoké výnosy pomocou chémie. Otázkou však je, ako vypestovať kvalitné zdraviu prospešné plodiny udržateľným spôsobom. Mykorízne pestovanie je jednou z odpovedí.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Alena Klíčová

Alena Klíčová

Odborníčka na mykorízu

Pôda je dokonalý organizmus. Hoci ju možno beriete ako samozrejmosť, významne ovplyvňuje výsledky vášho pestovateľského snaženia.

Je nenahraditeľným fenoménom z pohľadu celého ekosystému, ako aj z pohľadu ľudského spoločenstva. Tak ako celá príroda, aj pôda má svoje mechanizmy, ktoré sa vplyvom ľudskej činnosti narúšajú a pôda stráca svoj potenciál. To je neskôr viditeľné v slabej úrode a v chorobnosti pestovaných plodín. To vás môže nabádať k ďalším a ďalším chemickým zásahom. Pritom stačí dodať do pôdy bioaktívne zložky a mikroorganizmy.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete, čo je to MYKORÍZA? Spýtali sme sa odborníčky na mykorízne huby

    Biouhlie

    Pojem biouhlie je starý viac ako dvetisíc rokov. Pôdy s jeho obsahom boli objavené v Amazónii v oblastiach dažďového pralesa. Amazonskí pôvodní obyvatelia pálili organické zvyšky a obohacovali nimi pôdu. Tieto pôdy sa nazývajú terra preta (portugalsky čiernozem) a sú dodnes považované za najúrodnejšie pôdy sveta. Biouhlie je materiál bohatý na uhlík a iné zložky. Vyrába sa z rastlinných zvyškov procesom pyrolýzy, za špeciálnych podmienok, teda pri vysokej teplote, vysokom tlaku a bez prístupu vzduchu. Biouhlie je charakteristické špeciálnym pomerom kyslíka a uhlíka a je vysoko porézne. Práve táto poréznosť a schopnosť udržať sa v pôde prakticky natrvalo z neho robí pôdne aditívum, ktoré nemá konkurenciu. Zadržiava v pôde vodu a organické živiny. Ak skombinujete biouhlie s vermikompostom, získate trvalo výživné, zdravé a bohaté prostredie.

    Výhody použitia biouhlia

    • Podpora výskytu a činnosti prospešných mikroorganizmov
    • Zadržanie vody a živín v pôdnom profile
    • Imobilizácia znečisťujúcich látok v pôde (nebezpečné polyaromatické uhľovodíky alebo ťažké kovy) a zamedzenie ich vstupu do plodín
    • Absorpcia CO₂ a obmedzenie uhlíkovej stopy vznikajúcej pri pestovaní rastlín

    Mykorízne huby

    V nových záhradách, v substrátoch a v pôdach, ktoré sú zasiahnuté ľudskou činnosťou, mykorízne huby chýbajú. Dôvodov, prečo ich do pôdy vrátiť, je veľmi veľa. Rastlina, ktorá má mykoríznu symbiózu má zväčšený aktívny povrch koreňov, dokáže nimi prijímať viac vody a v nej rozpustené živiny. To spôsobuje, že rastlina je lepšie vyživovaná, lepšie rodí, je odolnejšia proti výkyvom počasia, stresom, suchu, znečisteniu prostredia a aj proti patogénom. Je v lepšej kondícii. Mykorízne huby navyše produkujú viac takzvaných sekundárnych metabolitov. Sú to esenciálne oleje, cukry, vitamíny, minerály a iné prospešné látky. Napríklad rajčiaky s mykoríznymi hubami na koreni produkujú plody s oveľa vyšším podielom lykopénu.

    Ošetrenie mykoríznymi hubami či doplnenie biouhlia do pestovateľského prostredia je trvalý zásah. Postačuje jedna aplikácia a tieto prospešné zložky ostávajú v pôde natrvalo.

    — A. Klíčová

    Baktérie

    Predstavujú zhruba polovicu mikroorganizmov žijúcich v pôde. Vplývajú na úrodnosť pôdy a podieľajú sa na vývoji a prosperite rastlín. Baktérie, špeciálne rod Bacillus, zlepšujú odolnosť rastliny proti suchu a nepriaznivosti prostredia, ale aj proti patogénom. Množia sa oveľa rýchlejšie ako huby. Ak naočkujete do pôdy prospešné kmene baktérií, ich reprodukcia na koreňoch a v ich okolí významne zvýši možnosť využitia dostupných zdrojov živín.

    Zdroj: Shutterstock

    Život pod povrchom je veľmi bohatý a vzájomne prepojený.

    Mykoparazitické huby

    Pôda okrem prospešných mikroorganizmov obsahuje patogénne mikróby, ktoré spôsobujú ochorenia. Príroda má aj proti týmto patogénom prirodzeného protivníka. Sú to mykoparazitické huby. Jednou z nich je napríklad Trichoderma harzianum. Živí sa patogénnymi hubami, ktoré spôsobujú najmä hubovité ochorenia vašich rastlín. Preto kombinácia mykoríznych húb s baktériami a mykoparazitickými hubami dokáže zabrániť problémom s chorobami rastlín.

    Prospešná spolupráca

    Použitie biouhlia s mykoríznymi hubami, baktériami a s prírodnými výživovými zložkami ako vermikompost, kompostchar a humínové kyseliny spája najnovšie poznatky vedeckých výskumovaj múdrosť našich predkov inšpirovaných samotnou prírodou. Ide o najvhodnejší a najefektívnejší spôsob pestovania rastlínbez chémie, ktorý vám zaručí vysoké výnosy. Ich aplikáciazveľaďuje pôdu vo vašom okolí a prispieva k udržateľnému spôsobu života. Každý z nás môže poskytnúť malú pomoc jednému z najvzácnejších zdrojov planéty – pôde. Predošlé generácie vedeli, že živá a produktívna pôda je nenahraditeľným zdrojom. My si to musíme znovu uvedomiť a urobiť kroky, ktoré vrátia pôde pôvodný život a úrodnosť. Aj malé kroky každého záhradkára v tomto smere môžu byť významné, prínosné a dôležité.

    Vermikompost a kompostchar

    Vermikompost je výsledný produkt kompostovania pomocou dážďoviek, ktoré vo svojom tráviacom trakte premieňajú organickú hmotu na výlučky bohaté na humínové kyseliny a organické látky. Nenahraditeľné sú aj ich výpotky.

    Zdroj: Shutterstock

    Starostlivosť o pôdu je našou povinnosťou. Bezodplatne nám poskytuje svoje dary, my ju musíme chrániť a zveľaďovať.

    Zaujímavý je kompostchar. Je to špeciálny kompost, ktorý sa vyrába vertikálnym kompostovaním za prítomnosti biouhlia. Humínové kyseliny a ďalšie prospešné látky kontinuálne nasiakajú do biouhlia, čím sa z neho stáva hnojivo, kompostchar. Biouhlie nasiaknuté výživnými látkami postupne uvoľňuje živiny pre rastlinu. Vďaka špeciálnemu postupnému uvoľňovaniu rastlina spotrebuje všetko. Výroba kompostcharu je patentovanou technológiou vyvinutou na Českej zemědělskej univerzite v Prahe.