Doprajte HRACHU to, čo potrebuje a bude dosť na maškrtenie aj do mrazničky
17. 4. 2024, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
Na sviežom zelenom hrášku priamo v záhrade si pochutia deti aj dospelí. Jarná polievka bez neho nie je to pravé orechové. No aj keď je hrach na pestovanie nenáročný, má svoje pestovateľské muchy.
Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/27725353947719401/
Zdroj: Jarmila Szabóová
Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/5699937018972671/
Galéria k článku

Zdroj: canva
To, aký hrášok budete v záhrade pestovať záleží len na vašom výbere. Je naozaj pestrý. Na prípravu šalátov, ale aj na mrazenie, zaváranie či na spotrebu v teplej kuchyni je vhodný hrach cukrový. Jeho veľká prednosť oproti klasickému hrachu je vyšší obsah vitamínu C a ako bonus je o poznanie sladší. Na druhú stranu, semená hrachu siateho pravého majú v našich končinách nezastupiteľnú pozíciu.

Aj keď je nenáročný, má svoje potreby
Hrachu sa darí v stredne ťažkých pôdach s neutrálnou až slabo zásaditou pôdnou reakciou. Nevyhovuje mu kyslé, ťažké alebo premokrené prostredie. Na druhú stranu netoleruje ani nedostatok vlahy, ktorú najviac stráda v čase kvitnutia a tvorby zŕn, spôsobuje ploché struky, v ktorých sa nevytvárajú zrná.
Obzvlášť sa na doplnkovú závlahu zamerajte, ak máte v záhrade piesočnatú pôdu.
Aby sa úroda s istotou podarila, dodržte osevný postup a hrášok pestujte na tej istej hriadke najskôr po štyroch až piatich rokoch. Významné starosti s hnojením mať nebudete, ale pokiaľ máte záhradu v chladnejšej oblasti, pridržte sa rád odborníkov a hriadky s vysiatym hrachom prihnojte na začiatku vegetácie liadkovým hnojivom.
Pri dávkovaní buďte opatrní, pretože by ste mohli poškodiť hrčkotvorné baktérie. Okrem dusíka potrebuje hrach fosfor a draslík na tvorbu kvetov a úrody, čo vyžaduje použitie ďalších hnojív.