Reklama

Doprajte im spoločnosť: Tajomstvo bohatej a zdravej úrody tkvie v správnom kombinovaní rastlín

Tak ako polykultúrne pestovanie na hriadkach má pozitívny vplyv na zdravie rastlín, ale aj pôdy, ani vysadenie byliniek do nádob so zeleninou, s ovocnými druhmi či trvalkami nebude krokom vedľa.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Pestovanie zeleniny či ovocia na balkóne nie je žiadnou raritou. Určite ste už počuli o dobrých či zlých susedských vzťahoch či o alelopatii. Poďme sa tejto problematike bližšie pozrieť na zúbok.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | Najefektívnejšie KOMBINÁCIE rastlín na zeleninovej HRIADKE
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Azda niet záhrady či balkóna bez byliniek. Táto skupina rastlín sa pestuje hlavne kvôli využitiu v kuchyni či domácej lekárničke. Množstvo odrôd nezanikne ani v okrasnom záhone. Vyzdvihnime však aj ich iné nenahraditeľné vlastnosti. Či už pri pestovaní zeleniny a ovocia používate priemyselne vyrábané substráty, hnojivá či postreky proti škodcom, alebo zabŕdate do ekozáhradkárčenia, prirodzené schopnosti byliniek odpudzovať škodce alebo dokonca zlepšiť chuť niektorých plodín by ste nemali opomenúť.

    Prírodná ochrana pred škodcami

    Zmiešané pestovanie zeleniny, ovocia, byliniek a kvetín môže významne ovplyvniť zdravie jednotlivých rastlín a výrazne tak eliminovať – ak nie úplne vylúčiť – používanie chemických postrekov. Pestovanie byliniek sa často využíva v permakultúrnych a prírodných záhradách. Pre majiteľov balkónov a terás nie je cudzie ani pestovanie v nádobách. Ak okrem okrasných rastlín pestujete v nádobách aj zeleninu, v žiadnom prípade nepestujte bylinky oddelene. Zakomponujte ich medzi „zeleninové“ črepníky.

    Ideálne kombinácie nielen na hriadky

    Dobré susedské vzťahy sú na nezaplatenie. Táto skutočnosť platí aj na hriadkach. Kombinácia hlavného rastlinného druhu (zeleniny) a sprievodných (bylinky, kvety) je úplne ideálna. Sprievodnými vyplňte voľné miesta, prípadne ich môžete vysadiť na okraje záhonov. Malo by ísť o druhy, ktoré odpudzujú hmyz a zabraňujú ochoreniam.

    • Ak k rajčiakom vysadíte bazalku, mätu či petržlen, zlepšíte im chuť i rast. Zasaďte k nim aj petúnky – zeleninu ochránia pred voškami.
    • Paprike sa darí v prítomnosti bazalky, mrkvy, baklažánu, cibule a petržlenu. Dobre si rozumie aj s cesnakom, ktorý pomáha predchádzať vzniku rôznych infekcií. Spolu s rajčiakmi budú rásť bok po boku. Obe plodiny potrebujú rovnakú vlhkosť a teplotu. Okrem toho ich treba vyväzovať, preto môžete použiť iba jednu oporu.
    • Uhorky sa rýchlo skamarátia s fazuľou, so slnečnicou, s nechtíkom a reďkovkou. Výbornú chuť im dodá susedstvo s feniklom. Bazalka ich ochráni pred múčnatkou a priláka včely. Dobre porastú aj v spoločnosti hlúbovín či repy červenej.
    • K mrkve sa odporúča vysadiť cibuľu. Namiesto cibule môžete vysadiť pór záhradný alebo cesnak pažítkový. Škodlivého hmyzu sa zbavíte aj tak, že k mrkve, ku kapuste a k fazuli vysadíte voňavý rozmarín lekársky.
    • Baklažán bude skvele prosperovať v susedstve fazule a hrachu, ktoré ho perfektne ochránia pred pásavkou zemiakovou, ktorá ho napáda podobne ako vňať zemiakov.
    • Repe červenej doprajte spoločnosť mangoldu, kelu ružičkového, kapusty, cesnaku, brokolice, karfiolu či mäty a petržlenu. Cibuľa chráni repu pred nádorovitosťou a vyhovujú im rovnaké podmienky.

    Použitie byliniek

    Bylinky sa kedysi pestovali v kláštorných záhradách a práve nimi sa záhradná architektúra neraz inšpiruje. Bylinky preto nenájdete len vo vidieckych záhradách, kde ladia so záplavou kvitnúcich letničiek, trvaliek, kríkov a stromov, ale často aj v moderných výsadbách. Často možno bylinky vysádzať k chodníkom, posedeniu, terase, miestu na grilovanie. Máte ich tak vždy poruke, a keď sa ich i nechtiac dotknete, šíria okolo seba príjemnú vôňu. Nehovoriac o repelentných účinkoch mnohých z nich. Preto sú priam ideálne na balkóny a terasy.

    Dodržte pravidlá

    Pokiaľ sa pohrávate s myšlienkou využiť prospešné vlastnosti a krásu byliniek, nezabudnite dodržať všetky podmienky pre ich úspešný rast. Na slnečné stanovište môžete vysadiť veľa trvalých, ale aj jednoročných byliniek. Levanduľa, tymian, nechtík, rumanček, borák… Tieto slnko milujú. Polotieň takisto vyhovuje viacerým zástupcom. Pažítka, ligurček aj kôpor či kocúrnik. Tieň znesú máloktoré. Spoľahlivo však obrovskú plochu za krátky čas pokryje mäta.

    Zdroj: Shutterstock

    Ak je priestoru málo, zvoľte vertikálne pestovanie. Previsnuté nemusia byť totiž len muškáty, ale pokojne aj rajčiaky. Skombinujte ich s bazalkou.

    Pradávna veda

    Pokiaľ chcete byť ozajstným ekopestovateľom, ponorte sa do tajov vedy, ktorá sa upriamuje na vzájomné vzťahy rastlín v prírode. Hovoríme o alelopatii. Nemyslite si však, že rastliny môžete jednoducho rozdeliť na znášavé a neznášavé. Exitujú totiž odchýlky a výnimky, ktoré môžete vnímavým prístupom k záhradkárčeniu odhaliť aj vo svojej záhradke. Alelopatia vychádza z faktu, že rastliny počas svojho života vylučujú do pôdy, ale aj do ovzdušia chemické látky (alelopatiká), ktoré majú pozitívne alebo negatívne účinky na rast iných plodín v ich blízkom okolí, ale dokonca aj tých, ktoré budú na rovnakom mieste pestované až v budúcej sezóne. V tomto prípade hovoríme o nepriamej alelopatii.

    Množstvo vylučovaných alelopatík však závisí aj od pôsobenia biotických a abiotických faktorov, akým je pestovateľská oblasť, stanovište, priebeh počasia a výskyt chorôb i škodcov v každom roku, pestovateľský spon, pôdna vlaha, vek rastlín, úroveň stresu. A práve na základe týchto poznatkov môžeme dnes hriadky založiť na základne overených kombinácií – osevných postupov.

    Vychádzajte z osevného postupu

    Na udržanie dobrej kondície rastlín odporúčame skombinovať rôzne druhy zeleniny, byliniek, ale aj trvaliek a letničiek. Nádoby sa tak stanú nielen obživou, ale aj pastvou pre oči a v neposlednom rade pritiahnu dôležitý opelivý hmyz. Ten prilákate práve kvetmi trvaliek, byliniek a letničiek. Ak navyše vysadíte druhy s jedlými kvetmi, ako je kapucínka, nechtík a mnohé iné, o spestrenie šalátu či dezertu máte postarané.

    Viacúčelová smraďoška

    Vošky a háďatká nebudú mať šancu, ak vysadíte obľúbenú a dlho kvitnúcu letničku aksamietnicu. Pestujte ju v blízkosti jahôd, zemiakov, cibule. Aksamietnica údajne bojuje aj proti plesni, preto je vďačným susedom rajčiakov, zemiakov, dýň či uhoriek. Má výraznú a netradičnú vôňu a silné repelentné účinky. Jej pozitívne účinky sa ukázali aj pri pestovaní spolu s paprikou, cuketou a kukuricou. Navyše je výborná ako zelené hnojenie pred výsadbou jahôd, cibule a cesnaku. A pozitívom je aj jej naozaj dlhé kvitnutie.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autori článku

    Marcela Šišoláková

    Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
    Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.
    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.