Včely v záhrade potrebujete, opelia ovocie aj zeleninu
25. 10. 2011, 9:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 18:32)

Zdroj: Profimedia.sk
Význam včiel pre záhradu je obrovský. Bez nich by sa vám urodilo asi len každé desiate jablko či iné ovocie.
Opeľovaním totiž včely zabezpečujú násadu plodov ovocných drevín, ale i zelenín a iných rastlín. Včela pri zbieraní potravy priletí na kvet, kde sa peľ prichytí na jemných chĺpkoch, ktorými je pokryté jej telo.
Pri návšteve ďalších kvetov sa peľ mimovoľne prilepí na bliznu piestika a takto nastane opelenie a následne oplodnenie. Opelenie síce vykonávajú aj čmele, samotárske včely a ostatný hmyz, ale včely medonosné sa na ňom podieľajú až 73 %.
Včela si peľ z chĺpkov vyčesáva špeciálnymi kefkami do formy takzvaných peľových obnôžok, ktoré má na treťom páre nôh. K peľovým zrnkám pridáva výlučky svojich žliaz, čím sa menia jeho vlastnosti a zloženie.
Včela peľ odovzdá včelám v úli, ktoré ho vrstvia do buniek plástov, utláčajú a napokon zalejú medom. Kŕmia ním včeliu populáciu.
Podľa sfarbenia peľových obnôžok sa dá zistiť, aké rastliny včela navštívila. Napríklad z maliny či ostružiny má peľ bledosivú farbu, žltkastý peľ môže pochádzať z tekvice, uhoriek, šalvie, duly alebo egreša či ríbezle.
Peľ zlatej farby je typický pre slnečnicu a liesku. Červenožltá farba prezrádza peľ z kvetov marhule, fialový až modrastý býva peľ z ibišteka, yzopu alebo facélie.
AKO VZNIKÁ MED
Včela medonosná (Apis mellifera) patrí medzi najdokonalejší hmyz. Svojím spôsobom života pripomína monarchiu, na čele ktorej stojí včelia kráľovná, obklopená desiatkami tisíc robotníc a trúdov. Najznámejším produktom včiel je med. Vzniká dlhým a zložitým procesom.
Včely najskôr nazberajú nektár a medovicu pomocou cuciaka. Získanú zmes jednoduchých a zložitých cukrov skladujú počas letu v medovom vačku.
Odovzdajú ju do úľa, kde sa ďalšie včely postarajú o to, aby sa za pomoci enzýmov zložité cukry premenili na jednoduché. Potom riedky med uložia do buniek v plástoch a nechajú odpariť vodu, až kým jej obsah dosiahne asi 20 %.
Plnú medovú bunku potom prekryjú voskovým viečkom. Med okrem cukrov obsahuje bielkoviny, aminokyseliny, minerálne látky, vitamíny a farbivá.
MED AKO MEDICÍNA
Účinky medu na ľudské zdravie poznali už starí Egypťania. Pomáha pri žalúdočných vredoch, zápche či hnačke, pri chorobách pečene a žlčníka, pri dlhodobom zápale žalúdka, dvanástornika i sliznice hrubého čreva.
Posilňuje imunitný systém a je zdrojom okamžitej energie pri fyzickom a psychickom vyčerpaní. Ak si dáte večer pred spaním lyžicu medu pomôže vám proti nespavosti, nepokojnému spánku, nervozite a podráždenosti.
Med liečivo pôsobí aj pri angíne pectoris a ďalších srdcových ťažkostiach. Med obsahuje v takmer ideálnej forme železo, ktoré podporuje krvotvorbu.