Reklama

Exotika aj v slovenských ZÁHRADÁCH! TOP odrody aktinídií, ktoré sú DOSTUPNÉ

Sortiment je podobne ako pri väčšine ovocných druhoch pomerne široký. Problém je, že len máloktorá odroda sa dostane na náš trh. Zámerne preto uvádzame iba tie, ktoré je možné v našich končinách aj reálne kúpiť.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Aktinídie sú známejšie pod ich marketingovým komerčným názvom, ktorým sa označujú ich plody – kivi. Hoci tento druh rozhodne nepatrí k domácim, dopestovať si u nás vlastné aktinídie skutočne nie je žiaden problém.

Na pultoch sa však v  drvivej väčšine objavujú len plody veľkoplodých druhov aktinídií, ktoré patria do druhov aktinídia lahodná (A. deliciosa)aktinídia čínska (A. chinensis). Oba je možné pestovať aj v  našich podmienkach. Oveľa vhodnejšie sú však u  nás podmienky pre drobnoplodé druhy.

Pestovateľské podmienky

Vo všeobecnosti by sa dalo povedať, že aktinídie možno pestovať všade tam, kde sa darí aj viniču. Treba však podotknúť, že mrazuvzdornosť jednotlivých odrôd, ale najmä potrebná dĺžka vegetačného obdobia je veľmi rozdielna. Niektoré odrody skutočne vyžadujú najteplejšie polohy, iné sú vhodné aj do okrajových pestovateľských oblastí ovocných drevín. Veľkoplodé druhy znesú teploty do -15 až -20 °C, drobnoplodé však bez ujmy prežijú aj teploty -25 až -30 °C.

Zdroj: shutterstock

Plody sú výborné na priamu spotrebu, na spracovanie, možno ich použiť do ovocných šalátov a koláčov, ktorým dodajú špecifickú chuť.

Ich ovocie je menšie ako klasické kivi, ale je hladké, bez ochlpenia, konzumuje sa aj so šupkou. Jednotlivé odrody majú svoje charakteristické znaky, všetky sa však vyznačujú vysokým podielom vitamínu C, ktorého obsah v plodoch je niekoľkonásobne vyšší ako pri ríbezli čiernej. Obsahujú tiež ďalšie vitamíny skupiny B a  tiež množstvo nutrične cenných látok.

Pridajte im rašelinu

Na pôdu aktinídie náročné nie sú, ocenia však výživné nezamokrené a nevysychavé pôdy s dostatkom organickej zložky a hodnotou pH 5,5 až 6,5. Vápenaté a neutrálne pôdy preto treba pred výsadbou jemne okysliť vrchoviskovou rašelinou alebo lesnou hrabankou. Sú síce spoľahlivo mrazuvzdorné, mladé jednoročné sadenice je však vhodné prvý rok po výsadbe na zimu prikryť. Na tento účel možno využiť čečinu, slamu, hobliny, lístie a podobne.

Zdroj: Marián Komžík

Ich hlavnými výhodami sú nenáročnosť, vysoké a stabilné úrody, jednoduchšie a všestrannejšie spracovanie, ale najmä už spomínaná vysoká mrazuvzdornosť.

Rez a tvarovanie

Aktinídie majú podobný spôsob rastu a rodivosti ako vinič – sú to liany a  rodia na jednoročných výhonkoch vyrastajúcich z dvojročného dreva. Rozdielom je, že nemajú úponky, ale disponujú ovíjavým charakterom rastu. Pre pestovanie preto vyžadujú oporu, a to vo forme vysokého pevného kola, o ktorý rastliny vyväzujte, alebo drôtenky, pergoly, vedenia a podobne. Používajú sa tvary podobné ako pri viniči, vhodné je však zvoliť radšej vyššie pestovateľské systémy, keďže rast aktinídií je pomerne silný, a to vyššie palmety alebo vedenie na takzvanom vysokom T-vedení.

Zdroj: shutterstock

Do rodivosti nastupujú rastliny v  štvrtom roku, sú však dlhoveké – produkčne sa pestujú až 50 rokov.

V záhradkárskych podmienkach sa u  nás využívajú v prevažnej väčšine extenzívne tvary, čomu dosť napomáha i lianovitý spôsob rastu a okrasný charakter rastlín. Preto sa najčastejšie stretnete s voľne rastúcimi krami pri altánkoch, pergolách, plotoch či opustených vedeniach po viniči.

Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ

V auguste odrežte rodivé výhonky za ôsmym až desiatym listom za plodmi.

Vďaka silnému rastu je potrebný pravidelný rez. Najčastejšie sa odstraňujú zahusťujúce výhony, ktoré sa odrežú celé na konárový krúžok. Pri pestovaní v tvare písmena T sa využíva tiež zmladzujúci rez skracovanie rodivého dreva. Tu si treba pamätať, že najviac kvetných pukov sa vytvára na jednoročných výhonkoch po siedmy ôsmy list.

Zdroj: Marcela ŠIŠOLÁKOVÁ

V zime skráťte rodivé drevo na tri až päť púčikov

Bez závlahy to nepôjde

Silný rast rastlín a veľká listová plocha sú spojené s intenzívnou spotrebou vody, preto je potrebné zabezpečiť pravidelné zalievanie. Najcitlivejšie na vodu sú mladé rastliny, ktoré ešte nemajú vybudovaný dostatočne hlboký koreňový systém. V období rodivosti je vhodná doplnková závlaha iba v  suchých rokoch, a  to najmä v kritických termínoch – v období kvitnutia a v období rastu dozrievania plodov.

Zdroj: shutterstock

Aktinídie kvitnú v máji až v júni. Plody dozrievajú v závislosti od odrody od konca augusta. Prvých sa dočkáte zvyčajne vo štvrtom až v šiestom roku po vysadení.

Škodce ich obchádzajú

Na choroby a škodce nie sú aktinídie veľmi náchylné, a preto sú v našich podmienkach skôr raritou. Občas sa na rastlinách môžu vyskytnúť vošky, prípadne v menšej miere iné škodce. Ochrana sa praktizuje bežnými postrekmi dostupnými v obchodnej sieti.

Zdroj: shutterstock

Actinidia kolomikta je liana s výhonkami dlhými 4 až 6 m, má pestro sfarbené listy, ktoré sú na začiatku krémovo žlté a neskôr sa menia na karmínovo červené.

Úroda na „kilá“

Rastliny sú vysoko úrodné, z jednej štvor- až päťročnej rastliny (samozrejme pri prítomnosti opeľovača) získate až niekoľko desiatok kilogramov ovocia. Niektoré odrody dosahujú úrodu až 70 kg z jedného kríka. Kry majú tiež okrasný charakter. Kvety s veľkosťou 2 cm a dekoratívne lístie niektorých druhov, ktoré sa na jeseň sfarbí dočervena, dokonale dotvárajú scenériu záhrady.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TOP 9 odrôd kivi vhodných do severných oblastí Slovenska