Grmaník slivkový je hubové ochorenie, ktoré sa objavuje predovšetkým na plodoch sliviek. Vplyvom choroby dochádza k deformácii ich tvaru, ktoré nadobúdajú podlhovastý tvar.
LATINSKÝ NÁZOV:
Taphrina pruni
HOSTITEĽSKÉ RASTLINY:
slivky
SYMPTÓMY:
Grmaník slivkový je hubové ochorenie, ktoré sa objavuje predovšetkým na plodoch sliviek. Vplyvom choroby dochádza k deformácii ich tvaru, ktoré nadobúdajú podlhovastý tvar. Môžu byť dlhé 5 až 7 centimetrov, vo vnútri plodu sa nenachádza kôstka, pretože sa vôbec nevytvorí.
Povrchové sfarbenie je žltozelené so šedým povlakom. Napadnuté slivky v priebehu vegetácie hnednú, stratou vody sa scvrkávajú, odumierajú a následne predčasne opadávajú.
ŽIVOTNÝ CYKLUS:
Grmaník slivkový sa rozmnožuje askospórami, ktoré zimu prečkajú v trhlinách kôry, v púčikoch a aj na konároch. Môže prezimovať aj vo forme mycélia vo výhonkoch, ktoré na jar prerastá cez stopku do mladého plodu. Askospóry na jar klíčia a vznikajú z nich blastospóry, ktoré sú príčinou infekcie kvetov a teda aj plodov.
V lete koncom júna sa tvoria na povrchu plodov vrecká, v ktorých približne o tri týždne dozrievajú askospóry. Tie sú následne vystreľované do koruny stromu a okolia, kde prezimujú. Ochorenie škodí na plodoch a výrazne znižuje úrodu. Plody sú úplne bez chuti, navyše nezrelé, veľmi zlej kvality. Choroba sa vyskytuje najmä v chladnejších oblastiach a len zriedkavo v nížinách.
OCHRANA:
Proti grmaníkovi slivkovému sa ako najúčinnejšia ochrana javí odstraňovanie napadnutých konárov a ničenie deformovaných plodov. Robí sa v lokalitách s pravidelným výskytom ochorenia.