Háďatko zhubné: Karanténny škodca, ktorého výskyt sa v posledných rokoch nesprávne podceňuje
16. 11. 2018, 9:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:37)

Zdroj: shutterstock
Háďatko zhubné je polyfágny škodca, a tak napáda takmer 500 druhov rastlín. V súčasnosti je rozšírený na celom svete, vo všetkých poľnohospodárskych oblastiach. Väčšie škody spôsobuje počas chladných a daždivých rokov.
Zdroj: rasacreekfarm.com
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku
Z hlavných hostiteľských rastlín háďatka zhubného (Ditylenchus dipsaci) možno spomenúť fazuľu, cesnak, hyacint, pór, lucernu, kukuricu, narcis, ovos, cibuľu, hrach, zemiaky, jahody, tulipány, šošovicu, petržlen, pšenicu (zriedkavo), raž a iné.
Ide o pohyblivého endoparazita, pričom napáda všetky parenchymatické pletivá s výnimkou koreňových. Má štíhle, nitkovité telo, bielej farby. Dorastá do dĺžky 1,0 až 1,8 mm a šírky 0,04 až 0,06 mm. Samička je v porovnaní so samčekom väčšia. Pre koniec tela je typické špicaté zakončenie. Samička znáša 200 až 500 vajíčok. Pri teplote 15 °C trvá celý životný cyklus 19 až 23 dní. Háďatko zhubné môže mať 5 až 6 generácií za rok. V suchom stave prechádza do anabiotického stavu. Zaujímavosťou je, že dospelé jedince môžu žiť na sadeniciach cibule 45 až 73 dní. V rastlinách sa vyvíja niekoľko generácií háďatiek za sebou, staršie larvy často opúšťajú rastliny a vyhľadávajú nových hostiteľov.
Príznaky napadnutia
Líšia sa v závislosti od druhu hostiteľskej rastliny. Mladé napadnuté rastliny cibuľovín sú deformované. Na báze dochádza k zdureniu a deformovaniu listov. K popukaniu spodnej časti cibule dochádza pri menej alebo neskôr napadnutých rastlinách. Vo vnútri cibúľ sa tvorí hubovité pletivo. Obyčajne možno pozorovať hnitie bázy cibúľ. Takéto rastliny zvyčajne v čase zberu nemajú korene.
Pri silnom výskyte háďatka zhubného rastliny žltnú a môžu odumierať. Za typický príznak prejavu prítomnosti škodcu možno považovať tmavé kruhy viditeľné na reze infikovanej cibuli. Listy rastú neusporiadane, často visia ako zvädnuté a sú chlorotické. Mladé rastliny odumierajú.
Zdroj: Ján Tancík
Cibuľa napadnutá háďatkom zhubným.
Ochrana proti háďatku
K jedným z najzákladnejších ochranných opatrení, ktoré zabraňujú šíreniu háďatka zhubného a vo všeobecnosti aj iných škodlivých organizmov, je použitie zdravého a nekontaminovaného sadiva. V prípade pozitívnych rastlín je potrebné ich zlikvidovať. Odporúčame aj striedanie plodín, pričom je vhodné dodržiavať aspoň 5- až 6-ročný odstup v pestovaní cibuľovín na tej istej ploche. Odporúča sa cibule máčať v teplej vode za nasledujúcich podmienok:
- 30 až 45 minút pri teplote 38 °C
- 20 minút pri 49 °C a následne
- 10 až 20 minút pri 18 až 22 °C
Teplotu a čas ošetrenia je dôležité presne dodržiavať, nakoľko môže dôjsť k poškodeniu sadiva.
Na chemické ošetrenie sadiva ani postrek na list počas vegetácie nie sú v súčasnosti povolené žiadne prípravky na ochranu rastlín.
Na menších plochách môžete pred siatím alebo vysádzaním urobiť dezinfekciu a dezinsekciu pôdy prípravkom na báze dazometu. K zníženiu populácie háďatiek prispieva pestovanie predkultúry rastlín z rodu aksamietnic (Tagetes).
Na záver treba dodať, že háďatko zhubné patrí medzi karanténne škodlivé organizmy. Jeho výskyt na niektorých cibuľovinách vrátane okrasných druhov a na osive lucerny podlieha kontrole a v prípade výskytu aj rastlinno-lekárskym opatreniam.