Hoci proti vrtivke orechovej ochrana nie je zatiaľ možná, toto sa urobiť dá
20. 7. 2021, 14:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:06)

Zdroj: Ján Tancik
Posledné dva roky sú orechy v druhej polovici leta čierne. A keby len to, ale i jadro je scvrknuté a často aj plesnivé. Za všetko môže malá muška – vrtivka orechová.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Galéria k článku
O Ragoletis completa sa v poslednej dobe veľa písalo, ale ochrana proti nej sa nejak nepraktizuje. Ľudia majú tendenciu riešiť problém rázne a jednoducho orech vypília, aj napriek tomu, že sa jedná o statný strom, ktorý na ich pozemku rástol aj niekoľko desiatok rokov. Takýto strom je v plnej rodivosti a je večná škoda sa ho vzdať bez boja. Nebolo by lepšie popasovať sa s týmto škodcom a zastaviť či aspoň eliminovať škody? Dá sa to! Prezradíme vám ako.
Zdroj: gd.eppo.int
Vrtivka orechová pôvodom zo Severnej Ameriky je, ako sme už naznačili v úvode, malá muška s telom dlhým asi pol centimetra.
Prezimuje v štádiu kukly v pôde pod stromami. Imága vyletujú začiatkom júla a vyskytujú sa až do konca septembra, najpočetnejší výskyt je v júli a auguste. Dospelé jedince lietajú 40 dní, 8 dní po objavení sa múch dochádza k páreniu. Po niekoľkých dňoch samičky kladú vajíčka pod povrch zeleného oplodia. O 5 dní sa už liahnu larvy a začína sa ich škodlivosť, ktorá vrtivku preslávila. Hlavným zdrojom potravy na 3 až 5 týždňov je pre larvy zelené oplodie, ktoré je v dôsledku ich činnosti napádané baktériami a kvasinkami.
Čo je však dôležité, je to, že spolu s plodom sa na zem dostane aj larva, ktorá zalieza do pôdy, kde sa v hĺbke 10 až 15 cm zakuklí. A v nasledujúcom roku škodí zas.
Mucha cestovateľka
Ako stromy pred vrtivkou uchrániť, nájdete na ďalšej strane.
Termín ochrany treba vystihnúť
V prvom rade sa zamerajte na dospelé muchy, ktoré lietajú na jar. Mali by ste sa pokúsiť zabrániť im v lietaní, a to tak, že pod stromy prestriete fóliu, ktorá vytvorí mechanickú bariéru proti vyletujúcim muchám. Vrtivku orechovú podobne ako vrtivku čerešňovú láka žltá farba, takže do koruny stromu rozvešajte žlté lepové doštičky. Treba ich inštalovať na severnú časť koruny, tak aby boli zatienené lístím.
Zdroj: Ján Tancik
Pôda pod orechom prekrytá netkanou textíliou.
Ak ste nestihli jarný termín preventívnej ochrany, tak fóliu alebo netkanú textíliu rozprestrite pod strom v polovici augusta. V tomto termíne má zabrániť larvám preniknúť do pôdy a prezimovať tam. Larvy a kukly z povrchu netkaných textílií pozbierajte a zničte. Napadnuté sčernané plody čo najskôr vysušte a zbavte prilepeného suchého oplodia alebo ich spáľte či zahrabte hlboko do zeme. Na jeseň pri upratovaní záhrady dôkladne pohrabte lístie a pôdu pod stromom zrýľujte, takto dostanete na povrch kukly s vrtivkou, ktoré sú tu zraniteľné a neprežijú.