Dômyselné spôsoby PESTOVANIA zeleniny: Vymeníte klasické HRIADKY za…?
7. 3. 2023, 8:02 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Pinterest/Iris Borgers
Zdravá zelenina bez pesticídov a umelých hnojív, dopestovaná aj pri vynaložení minimálnej námahy je želaním každého záhradkára. Nasledujúce spôsoby inšpirované permakultúrou vám tento sen pomôžu naplniť.
Keď sa povie permakultúra, mnohí záhradkári si predstavia zelenú džungľu plodín pretkanú burinou. Azda preto ešte stále váhajú, či vyskúšať permakultúrne postupy. Pozrite si s nami osvedčené spôsoby pestovania zeleniny, ktoré pekne zapadnú aj do vzorne upravenej záhrady.
Zdroj: Ida FURIKOVÁ
Nemecká kopa
1. Nemecká kopa
Princíp zakladania je rovnaký ako pri zvýšenom záhone, no s tým rozdielom, že na začiatku sa vykope jama a do nej sa poukladá drevo a konáre a následne sa vrstvia ďalšie materiály (tráva, seno, lístie, stará slama, trávne mačiny). Vznikne tak kopcovitý záhon, ktorý celý možno vysadiť plodinami. Rozklad materiálu zaistí postupné uvoľňovanie tepla a živín do pôdy. Drevo funguje ako zásobáreň vody, časom sa rozloží tiež.
Zdroj: Pinterest/Iris Borgers
Nemecká kopa (Hugelkultur)
Praktické tipy: Nemecká kopa môže mať ľubovoľnú dĺžku, záleží len na vašich možnostiach. Podobne ako pri zvýšenom záhone, šírka by mala umožniť starostlivosť o plodiny bez nutnosti vstupovať do výsadby. Najvýhodnejšia je orientácia sever – juh, ale nemožno vylúčiť ani opačnú, ak to pozemok vyžaduje.
Článok pokračuje na ďalšej strane...►►►
Zdroj: Ida FURIKOVÁ
Kompostovací záhon v tvare kľúčovej dierky
2. Kompostovací záhon
V podstate ide o zvýšený záhon a môžete ho poznať aj pod názvom „záhon v tvare kľúčovej dierky“. Celá pointa tkvie v tom, že má v strede voľné miesto na pridávanie čerstvého kompostu, čo uľahčí čas a prácu pri odburiňovaní, a zároveň zásobí pôdu živinami. Výhodný je kruhový tvar, v ktorého strede je vybudovaný valec z pevného pletiva s drobnými okami. Medzi valcom a bokmi záhona sú vrstvy ako pri nemeckej kope alebo klasickom zvýšenom záhone. Valec sa priebežne plní bioodpadom z kuchyne a zo záhrady. Ten sa vnútri záhona postupne rozkladá a živí pôdne živočíchy.
Zdroj: Shutterstock
Prierez vyvýšeného záhonu v tvare kľúčovej dierky.
Praktické tipy: Ak vaša produkcia bioodpadu nie je príliš veľká, takýto záhon vám na jeho spracovanie určite postačí. Otvor kompostovacej časti možno prikryť poklopom, aby nelákal hmyz a iné zvieratá. Kompostovací záhon možno vytvoriť v menšom meradle i na terase vo veľkých pestovateľských nádobách.
Zdroj: pinterest/hortus-netzwerk.de
Záhon v tvare kľúčovej dierky
Článok pokračuje na ďalšej strane...►►►
Zdroj: Ida FURIKOVÁ
Vytvorením slnečnej pasce vytvoríte lepšie podmienky aj pre pestovanie náročnejších druhov zeleniny.
3. Slnečná pasca
Toto je šikovný spôsob pestovania, ideálny pre teplomilné druhy rastlín. Záhon v tvare slnečnej pasce sa hodí predovšetkým do veterných a príliš otvorených záhrad. Možno si ho predstaviť ako podkovu, ktorá je otvorenou časťou orientovaná na juh. Zo severu je vysadená vyššími stromami alebo krami, ktoré chránia citlivejšie rastliny pred studeným vetrom. Aj zo západu a z východu je vegetácia vyššia a hustejšia, ale smerom na juh sa znižuje, aby nebránila rannému a poobedňajšiemu slnku. Chránené vnútro záhona je tou najúrodnejšou časťou.
Praktické tipy: Veľkosť a tvar slnečnej pasce možno prispôsobiť konkrétnym podmienkam. Slnečná pasca vzniká aj na južných stranách budov či múrikov, ktoré dokážu akumulovať teplo. Tieto miesta preto využite pre chúlostivejšie rastliny či teplomilné stromy ako broskyňa alebo figovník.