Je cesnak sloní reklamný trik? Preverili sme tento pestovateľský fenomén!
13. 10. 2022, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:37)

Zdroj: shutterstock.com
Stal sa hitom pred pár rokmi, keď ponuka sadiva ovládla internetové obchody. Vzápätí sa však objavilo množstvo nespokojných pestovateľov, ktorým sa sľubované, často až polkilogramové hlávky nepodarilo dopestovať.
Zdroj: cesnaksloni.sk
Zdroj: Lucia S. Harničárová
Zdroj: Jason Ingram
Galéria k článku
Podľa pestovateľa Jozefa Červeňana zo Selca, s ktorým sme sa osobne stretli v jeho záhrade, cesnak sloní nepozná chemickú ochranu ani umelé hnojivá. Veru, na vlastné oči sme sa presvedčili, že 16-ročné skúsenosti s pestovaním sú zárukou spoľahlivých informácií. Stačí sa ich dôsledne držať.
Stavte na kvalitu
Cesnak sloní z ponuky mnohých e-shopov má neurčitý pôvod, a tak ani záruka pravosti v týchto prípadoch nie je stopercentná. Nedajte sa preto zlákať cenou a stavte na overeného predajcu, ideálne priamo na pestovateľa.
Pán Červeňan získal zopár strúčikov v roku 2006 od Slovákov žijúcich v Údolí rieky Willamette v Oregone (USA). Jeho pestovateľským cieľom bolo prispôsobiť rastliny našim pestovateľským podmienkam a zároveň odlíšiť od cesnaku ponúkaného internetovými obchodmi. „Hoci cesnak sloní nedisponuje označením odrody, každý je iný. Odráža predstavy pestovateľa. Náš vyniká príjemnou cesnakovou chuťou, ktorá sa po 5-mesačnom uskladnení zvýrazní. Pri výbere vlastností sme sa zamerali na bežnú využiteľnosť, na to, aby boli hlávky reálne spracovateľné.“
Vydrží dva roky
Hoci je v praxi dôležité, aby cesnak vydržal do novej úrody, tento od pestovateľa zo Selca bez problémov zvládne dvojročné uskladnenie. Priemerne tvorí šesť strúčikov, je nenáročný na pestovanie, no v porovnaní s klasickým cesnakom treba dodržať isté špecifiká. Prvé je vysádzanie do teplej pôdy, lebo potrebuje šesť týždňov na kvalitné zakorenenie – do príchodu mrazov. „V našich klimatických podmienkach ho preto odporúčam sadiť koncom októbra. A hoci je dostatočne odolný proti chorobám a škodcom, i tak preferujem predvýsadbové morenie sírou, rovnako ako v prípade bežného cesnaku.“
Doprajte mu ľahšiu pôdu
Cesnak sloní vyžaduje ľahšiu pôdu, aby hlávky dokázali narásť do požadovaných rozmerov. Na vyľahčenie ťažšej môžete použiť záhradný substrát, perlit či rašelinu. Strúčiky saďte 30 cm od seba, aby mali hlávky s priemerom 12 cm dostatok miesta a možností na čerpanie živín, do hĺbky 10 cm.
Rovnako ako v prípade klasického cesnaku, ani tento by v ideálnom prípade nemal do zimy vypučať. Ak sa tak predsa len stane, nemusíte sa obávať škody, no predsa je vhodnejšie čo najpresnejšie odhadnúť termín vysádzania tak, aby k tejto situácii nedošlo.
Starostlivosť počas vegetácie
Na jar začína cesnak sloní pučať v období klasického, pričom sa rovnako prihnojuje, až keď listy dorastú do výšky 10 až 15 cm. Pozor na okopávku, ktorá musí byť naozaj veľmi opatrná. V prípade, že narušíte korienky, rastliny sa veľmi ťažko opäť prijímajú a pokračujú v raste.
Zdroj: Lucia S. Harničárová
Sloní cesnak od pacibuliek po ukážkové strúčiky.
Čas zberu
Cesnak sloní dozrieva asi o 14 dní neskôr ako bežný cesnak. Zisťovanie času zberu je prakticky rovnaké, buď na základe napriamujúcich sa kvetných stopiek, alebo usychajúceho stvolu. Typické je tiež tvorenie drobných pacibuliek pri korienkoch a na hlávke.
Anketa
Pestovali ste už cesnak sloní?
Radi experimentujete? Potom je tip na pestovanie z pacibuliek presne pre vás
Pacibuľky treba hneď od vybratia z pôdy až po marcové vysádzanie udržiavať pri 80- až 90-percentnej vlhkosti, aby sa nepresušili.
Tri dni pred sadením ich vždy na 8 hodín ponorte do slanej vody – celkovo teda trikrát. Po poslednom namočení minimálne trikrát prepláchnite a hneď saďte 5 cm od seba.
Z pacibuliek sa počas sezóny vytvoria cibule s veľkosťou marhule. Tie sa potom sadia rovnako, ako strúčiky, teda koncom októbra, aby ste z nich v treťom roku od vysadenia pacibuliek získali krásne veľké hlávky cesnaku slonieho.
