Je NAČASE pridať do vašich záhrad MLIEKO! Budete sa ČUDOVAŤ, čo to spraví
6. 9. 2024, 11:00

Zdroj: Shutterstock
Určite viacerým z vás príde zvláštne a nezmyselné prilievať mlieko do vašich záhrad. Budete sa čudovať, ale v skutočnosti môže byť pre vaše rastliny prospešné!

Zdroj: NMH/Záhradkár
Hoci ste zvyknutí ho pridávať skôr do kávy alebo ako surovinu do receptov, tento mesiac bude potrebný aj v záhrade! Práve v septembri by ste totižto mali svoje rastliny postriekať mliekom.
Tento mliečny výrobok je prospešný pre kvety, ovocie a zeleninu - a dokonca môže pomôcť odvrátiť choroby.
Zdroj: Shutterstock
Mlieko nechutí len vám, ale aj vašim rastlinám.
Mlieko sa dá skutočne použiť ako hnojivo pre vašu záhradu, ktoré pomáha rastlinám rásť. Takisto môže slúžiť aj ako prírodné antimykotikum a pesticíd. Pokračovanie na ďalšej strane >>>
Podľa odborníkov na záhradkárstvo práve vápnik, dusík, fosfor a draslík obsiahnuté v mlieku môžu podporiť rast rastlín a zároveň zabrániť hnilobe na konci kvetov paradajok, tekvíc a paprík.
"Tie isté vlastnosti, vďaka ktorým mlieko prospieva človeku, ako napríklad vápnik a vitamíny skupiny B, prospievajú aj rastlinám. Vápnik pomáha rastlinám rásť, ako aj predchádzať hnilobe koncov kvetov, ktorá môže byť spôsobená nedostatkom vápnika," uviedli experti.
Zdroj: Shutterstock
Mlieko dokáže zabrániť hnilobe na konci kvetov paradajok.
Protiplesňové vlastnosti mlieka sú úspešné pri liečbe múčnatky, plesňového ochorenia, ktoré môže ovplyvniť plodiny - vrátane hrozna, cukiet, jabĺk, čiernych ríbezlí, egrešov a hrachu. Použitie mlieka na rastliny je jednoduché, ak sa najprv správne zriedi. Pokračovanie na ďalšej strane >>>
"V záhrade možno použiť akýkoľvek druh mlieka vrátane čerstvého, exspirovaného, odpareného a sušeného, pokiaľ je správne zriedené. Držte sa radšej mlieka so zníženým obsahom tuku (2 %) alebo nízkotučného mlieka (1 %) než odtučneného alebo plnotučného," radia odborníci.
Zdroj: shutterstock
Držte sa mlieka so zníženým obsahom tuku.
Záhradkárov však varovali, aby na rastliny nedávali až príliš veľa mlieka, inak riskujú ich zabitie. Príliš veľa odstredeného mlieka totiž podľa odborníkov môže spôsobiť čiernu hnilobu, mäkkú hnilobu a listovú škvrnitosť spôsobenú baktériou Alternaria, zatiaľ čo tuk v plnotučnom mlieku môže spôsobiť zápach. Pokračovanie na poslednej strane >>>
Obsah cukru a tuku v mlieku môže tiež prilákať škodcov, napríklad muchy, a spôsobiť tak neželané zamorenie záhrady. Mlieko by ste nemali používať ako primárny zdroj vody, pretože by to mohlo spôsobiť, že rastlina nebude mať dostatok vlahy, zvädne a nakoniec odumrie.
Zdroj: Shutterstock
Rastliny potrebujú najmä vodu.
Záhradkári by si tiež mali uvedomiť, že vegetačné obdobie sa v septembri končí a na hnojenie rastlín pred začiatkom obdobia vegetačného pokoja zostáva už len jeden mesiac. Využite preto všetky zvyšky mlieka, kým môžete!