Reklama

Je najvyšší čas! Na toto nezabudnite a pripravte záhradu na zimu

Správne zazimovanie je dôležité.

Zdroj: archív redakcie

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

Ešte nemáte hotovo? Už je naozaj potrebné zazimovať záhradu. Pozrite si niekoľko tipov.

Postarajte sa o skleník 

Najlepšie je ho kompletne vyčistiť. Odstráňte zvyšky rastlín a pôdu v záhonoch zrýľujte. Taktiež môžete aplikovať hnojivo. Umyte aj nádoby, črepníky, police i sklá. Ideálne s ekočističom. 

Zdroj: shutterstock

Pôdu po vybratí zo skleníka povápnite. Na doplnenie živín môžete použiť aj preosiaty popol.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Rastliny treba na jeseň zo skleníka vytrhať, pôdu vyhnojiť

    Zeleninové záhony 

    Zlikvidujte všetky rastlinné zvyšky a záhony zbavte buriny. Ak plánujete na záhony aplikovať hnoj, tak ho rozveste a zapravte rýľom. 

    Nezabudnite na závlahu

    Pred začiatkom zimy nezabudnite na závlahový systém a vodovodné kohútiky. Vypustite tiež vodu z hadice, očistite a odložte ju. 

    Zazimujte bylinky 

    Niektoré druhy byliniek sú dobre odolné voči mrazom. Niektoré však potrebujú pomoc a ochranu, aby zvládli mrazivé počasie. Počas jesenného upratovania záhrady je dobré ponechať si nejaké konárové odrezky, čečinu či lístie, ktoré je dobré využiť na mulčovanie a prikrývanie rastliniek.

    Zdroj: archív redakcie Záhradkár

    Pripravte záhradu na zimu.

    Obzvlášť tymián či rozmarín a tiež ďalšie stredomorské bylinky nemajú radi studený vietor. Je vhodné prikryť ich čečinou, aby sa tak ochránila koreňová zóna.

    K bylinkám v záhrade môžete dať aj mulčovú vrstvu – napríklad z posekaných listov či slamy, aby ste zabránili hlbokému premrznutiu pôdy. Mulčovú vrstvu je však potrebné odstrániť hneď ako už nehrozia obdobia mrazov, aby sa pôda mohla zohriať.

    TIP - Bylinky v črepníkoch

    Črepníkové bylinky potrebujú tiež ochrániť korienky pred mrazom. Preto je potrebné črepníky dobre zaizolovať. Obaliť ich môžete fílcom či bublinkovou izolačnou fóliou.

    Zazimovanie okrasných tráv 

    Pamätajte si, že na jeseň nie je vhodné trávy strihať. Mohol by sa totiž utvoriť priestor, cez ktorý by sa do stredu rastliny dostávala voda a ľad a rastlina by mohla odumrieť. Okrasné trávy sa režú až začiatkom marca.

    Dôležité je správne načasovanie, ktoré si bude vyžadovať pozorné sledovanie predpovede počasia. Správna doba je totiž až vtedy, keď sa už očakáva sneženie či prvé mrazy. Zazimovanie okrasných tráv nie je nič zložité a postačí vám obyčajný špagát. Ten je potrebné omotať okolo trávy a zviazať. Pokojne aj na viacerých miestach.

    Pevne ho uviažte najmä vo vrchnej časti. Ide o to, aby ste zabránili prenikaniu vody a ľadu do stredu rastliny, ktorý je potrebné ochrániť. Voda sa tak dostane len po povrchu a rastline neublíži.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.