Reklama

Keď larvám vidieť vo vajíčku červené oči, je najvhodnejší čas na postrek

Piliarka jablčná kladie vajíčko do pokožky čiašky kvetu.

Zdroj: https://static.inaturalist.org/photos/35682837/large.jpeg?1556141048

Reklama

Piliarka jablčná spolu s obaľovačom jablčným patria k najzávažnejším škodcom jabloní. Húsenice oboch druhov znehodnocujú plody tým, že do jabĺk vyžierajú chodbičku. 

Za skorú jarnú červivosť jabĺk však môže piliarka, lebo dospelé jedince, ktoré prezimovali v pôde sa prebúdzajú ešte pred kvitnutím.

—  

Zdroj: profimedia.sk

Piliarka slivková je mucha.

Samičky pomocou kladielka pripomínajúceho pílku narúšajú čiašky kvetov, kde do každého nakladú jedno vajíčko. Takto napadnutý plod rastie ďalej a larva si v ňom vyhrýza spomínanú chodbičku. Keď larva dosiahne určité šádium rastu, zvlečie sa a prejde na druhý plod, kde sa už dostáva k jadrovníku. 

Zdroj: https://tinyurl.com/3jm7zhnh

Po larve piliarky ostáva na povrchu plodu nepekná jazva,

Na jej prítomnosť v plode upozorní trus, ktorý sa za sebou necháva a vytláča ho na povrch plodu.

—  

V tomto okamihu v čase júnového  opadu plodov, sa larvy spolu s opadnutými jablkami dostávajú na zem. Odkiaľ vylezú a zalezú do pôdy, kde sa zakuklia a prečkajú až do nasledujúcej jari.  

Závažné škody piliarka spôsobí v nepriaznivom pestovateľskom roku, kedy je slabá násada plodov, alebo stromy utrpeli stratu jarnými mrazmi. Premnoženie škodcu môže mať vážne následky, lebo jedna larva dokáže zlikvidovať aj štyri plody. Nehovoriac o opade veľkého množstva plodov. 

Jablká napadnuté piliarkou zapáchajú podobne ako dôverne známe bzdochy.

—  

Veľký význam má nepriama ochrana

Veľký preventívny význam má jesenné alebo včasné jarné kyprenie pôdy pod stromami. Zberom opadaných jabĺk sa redukuje populácia škodcu v nasledujúcom vegetačnom období. Osvedčilo sa aj pestovanie odolných odrôd, pričom najviac napádané sú skoré odrody.

Pri priamej ochrane pomôžu doštičky

Zdroj: archív

Biele lepové doštičky na sledovanie letu a čiastočný odchyt piliarok.

Potrebu priamej ochrany vám pomôžu určiť biele lepové doštičky na základe náletu imág (dospelých jedincov). Hodnota prahu škodlivosti je 10 a viac jedincov na doštičke za dva dni pozorovania. Optimálny termín ochrany sa stanovuje na základe sledovania vývinu vajíčok. Postrek sa vykonáva, keď na vajíčkach vidieť červené oči lariev, zvyčajne hneď po odkvitnutí.

V ekologickej produkcii sa využíva prípravok na baze účinnej látky azadirachtín (NeemAzal T/S).

Vedeli ste?

Prebúdzanie dospelcov, liahnutie lariev ovplyvňuje teplota prostredia, a to nielen vzduchu, ale aj pôdy. Vedci skúmajú sumy denných a hodinových teplôt, ktoré sú pre vývin škodcu priaznivé. Sústredia sa na hodnotu, pri ktorej sa vo vajíčkach objavujú červené oči lariev, aby pomohli ovocinárom určiť najvhodnejší čas postreku. Lebo najvyšší účinok má podľa nich postrek vtedy, keď sú červené oči pozorovateľné na 50 % vajíčok z celkového počtu nakladených vajíčok.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Výber pre vás