Jedovaté rastliny: Vytvorte si záhradu bezpečnú aj pre zvieratá
15. 3. 2013, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:44)

Zdroj: profimedia.sk
Ak ste pestovateľ rôznych druhov rastlín v záhrade alebo v byte a zároveň chováte domáce zvieratá, poobzerajte sa okolo seba či u vás nerastú druhy, ktoré by im mohli uškodiť.
Hlavný záujem každého chovateľa domácich zvierat je zabezpečiť im krásny a šťastný život. Vytvoriť však pekný domov, v ktorom sa chcete cítiť dobre vy i vaši štvornohí spolubývajúci, je často neľahké. Všetci vieme, že na zútulnení bývania sa najviac podieľaju izbové rastliny. Mnohé z nich dokonca zlepšujú kvalitu ovzdušia a vytvárajú zdravé prostredie. Tie sú však častý terč našich domácich miláčikov. Máme pre vás riešenie, ako nájsť zlatú strednú cestu a na rozhodovanie medzi životom s rastlinami či so zvieratami môžete pokojne zabudnúť. Stačí, ak podniknete určité kroky a budete vedieť, ktoré izbové rastliny sú pre vašu mačku, psa alebo iné zvieratko nebezpečné.
Väčšina dospelých zvierat izbové rastliny ignoruje. Problém nastáva hlavne vtedy, keď si domov prinesiete nové mačiatko alebo šteniatko. Tie sú, podobne ako malé deti, extrémne zvedavé. Ochutnávajú a hrajú sa so všetkým, čo im príde do cesty. Zvedavé mačky rady skúmajú rastliny v črepníkoch, voňajú a ohrýzajú listy, šplhajú sa na palmy či iné väčšie izbové rastliny. V bezpečí nie sú ani rezané kvety vo váze. U psov je zasa väčšie riziko prevrhnutia črepníkov umiestnených na podlahe.
Pre zdravý život
Všimli ste si, že psy a mačky, ktoré sa pohybujú voľne po záhrade, pravidelne ohrýzajú trávu? Je to súčasť ich zdravého života. Hlavne mačky pri svojej očiste prehltnú veľké množstvo srsti, z ktorej sa tvoria chumáče upchávajúce črevá. Zviera potom pociťuje nevoľnosť. Práve rastliny mu pomôžu tento problém vyriešiť, keďže kyselina nachádzajúca sa v zelených častiach vyvolá vracanie.
Vysejte trávu
Zvieratá iba výnimočne ničia rastliny z roztopaše či nudy. Skôr ide o ich inštinktívne správanie a potrebu pomôcť si so zažívacími ťažkosťami. Účinná prevencia proti ničeniu bytovej zelene je pravidelné vysievanie trávy pre domáce zvieratá. Tým, že im doprajete vlastný črepník so zelenými listami, ostatné rastliny v byte prestanú byť atraktívne. Stať sa však môže čokoľvek, preto nepestujte rastliny, ktoré môžu zvieratku ublížiť. Vyhnite sa i minerálnym hnojivám a chemickým prostriedkom proti chorobám a škodcom.
Nebezpečné rastliny
S ohryzenými rastlinami a vyhrabaným substrátom sa dá vyrovnať. Problém nastáva, ak sa na jedálnom lístku zvieraťa objaví nebezpečná rastlina, ktorá môže byť po požití toxická. Ak teda chováte v byte zvieratko, mali by ste sa vyhnúť pestovaniu niektorých obzvlášť nebezpečných izbových rastlín. Druhy, ktoré obsahujú napríklad jedovaté alkaloidy, saponíny či glykozidy, im môžu spôsobiť nevoľnosť, hnačky, rozpad červených krviniek a v najhorších prípadoch i smrť. Nebezpečných izbových rastlín je veľa. Z najčastejšie pestovaných stojí za zmienku sansevieria – svokrin jazyk, dracéna obyčajná, brečtan popínavý, monstera skvelá, figovník lesklý, filodendron, lopatkovec, juka obrovská či amarylka. Málokto by očakával, že aj aloa je pre mačky a vtáky natoľko nebezpečná, že môže nenávratne poškodiť obličky.
Tip Záhradkára
Na trhu už nie je len tráva pre mačky, ale aj psov, králiky, iné drobné hlodavce, korytnačky alebo andulky. Ak sa rozhodnete kúpiť takéto balené osivo, pozorne si prečítajte zloženie zmesi. Tráva pre mačky je často len obyčajný jačmeň siaty (Hordeum vulgare), tráva pre psov zasa pšenica (Triticum aestivum). Takúto zmes si preto môžete namiešať sami, kúpou nemoreného a chemicky nijako neupraveného osiva. Okrem jačmeňa a pšenice môžete siať aj ovos, proso, trávové osivo.
Tieto nepestujte!
Ak by ste nemali pestovať rastliny, ktoré obsahujú látky škodlivé pre zvieratá, pravdepodobne by ste nepestovali nič. Intenzita otravy vždy závisí od množstva, ktoré zviera zožralo, ako aj od veľkosti a zdravotného stavu konkrétneho zvieraťa. Sú však izbové rastliny, ktorým sa určite vyhnite.
Izbové rastliny: prýštec ohnivý (Euphorbia milii), prýštec najkrajší – vianočná hviezda (Euphorbia pulcherrima), krotónovec strakatý (Codiaeum variegatum) a adénium hrubé (Adenium obesum).
Samostatná kapitola je difenbachia strakatá (Dieffenbachia maculata), ktorá je celá jedovatá pre všetky druhy zvierat aj pre človeka. Nebezpečenstvo sa skrýva i vo vode, ktorá pretečie cez substrát do podmisky črepníka.
Záhradné rastliny:
- AZALKY A RODODENDRONY: Jedovatá je celá rastlina. Príznakom otravy je nevoľnosť, slinenie, dýchacie problémy.
- BREČTAN POPÍNAVÝ: Celá rastlina je jedovatá. Pre zvieratá sú však škodlivé hlavne jeho plody, ktoré spôsobujú vracanie.
- OLEANDER: Jedovatá je opäť celá rastlina tak pre zvieratá ako aj človeka. Dráždivá je šťava vytekajúca z poškodených stoniek či listov. Po konzumácii väčšieho množtva tejto rastliny zvieratá začnú byť malátne, majú kŕče, vracajú, ťa ko dýchajú, dochádza k vynechávaniu srdcového svalu. Prvým príznakom otravy sú rozšírené zreničky a do modra sfarbené sliznice. Otrava oleandrom môž e byť smrteľná.
- IHLIČNATÉ STROMY: Aj ihličie môže byť pre zvieratá nebezpečné. Ak máte napríklad živý vianočný stromček, ktorý často láka hlavne mačky, buďte v strehu. Ihličie obsahuje veľa éterických olejov, ktoré môžu vyvolať vracanie a hnačky či poškodiť obličky alebo pečeň.
- TIS OBYČAJNÝ: Tak, ako sú niektoré jeho časti veľmi jedovaté pre človeka, sú jedovaté aj pre zvieratá. Tento obľúbený ihličnan obsahuje mno žstvo alkaloidov. Môž e nastať zástava srdca.
- KONVALINKA: Krásny a ne ne pôsobiaci kvietok nie je ž iadne neviniatko. Nebezpečná je rovnako ako oleander. Jedovatých a nebezpečných rastlín je veľmi veľa.
Nie je možné obsiahnuť všetky rastliny v ucelenom zozname, preto buďte pri chove zvierat a pestovaní opatrní.