Jeseň je ideálna na založenie kompostu! Pozrite sa, ako na to
4. 9. 2020, 11:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:44)

Zdroj: profimedia.sk
V jeseni, najmä keď opadne lístie, je biologického odpadu v záhrade veľmi veľa. Ak ho dávate do klasickej nádoby na komunálny odpad, jej kapacita určite nepostačí. Skúste si preto v záhrade vyhradiť miesto pre kompostér.
Zdroj: profimedia
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku
Obavy z toho, že kompost je hromada tmavej zapáchajúcej masy, môžete pokojne vynechať. Dobre založený kompost nezapácha, a keď zvolíte správny typ kompostéra, dokonca ani nepôsobí nevzhľadne. Navyše, priamo na komposte môžete vypestovať napríklad tekvice.
Umiestnenie kompostéra
Ideálny je tmavý kút záhrady, kde nebude veľmi na očiach, ale zároveň budete mať k nemu pohodlný prístup. Cestička by mala byť spevnená a dostatočne široká, aby ste sa k nemu dostali s plnými vedrami či fúrikom.
Vyhnite sa miestu s celodenným slnkom a vetrom, aby kompost nepreschýnal. Naopak, ak ho umiestnite do mokrej časti záhrady, môže zhniť alebo splesnivieť.
Zdroj: profimedia.sk
Kompost by nemal byť na očiach, ale zároveň by ste k nemu mali mať dobrý prístup.
Výroba kompostéra
Na trhu dostať množstvo prefabrikovaných kompostérov, ktoré jednoducho poskladáte a môžete začať s ich plnením. Väčšina musí byť umiestnená na voľnej pôde, aby z nej kompost mohol čerpať vlhkosť.
Najjednoduchšie a pravdepodobne najlacnejšie a najekologickejšie je použitie neošetrených dosiek, prípadne paliet. Z nich jednoduchým pospájaním vytvoríte akúsi ohradu. V prípade potreby konštrukciu ukotvíte kolíkmi do zeme. Takýto kompostér vydrží bez problémov niekoľko rokov.
Čo (ne)kompostovať?
Do kompostu môžete dať všetok biologický odpad z domácnosti a záhrady – pokosenú trávu, lístie, zvyšky zeleniny, burinu bez semien, opadané ovocie, vaječné škrupiny, piliny, čaj, trus a hnoj hospodárskych zvierat, kôru zo stromov, konáriky posekané najemno i popol z dreva.
Zdroj: profimedia.sk
Do kompostu sa hodí prírodný kuchynský odpad.
Medzi nevhodné prísady patrí koreňová burina (pýr), zvyšky vareného jedla, chemicky ošetrené drevo, mliečne výrobky, kosti, mačacie a psie výkaly, mäso, olej a tuky, popol z uhlia.
Aby dobre fungoval
Kompostovanie v klasických záhradných kompostéroch je vlastne aeróbne tlenie organického materiálu. Zelený odpad sa rozkladá pôsobením mikroorganizmov (prevažne baktérií a húb), ktoré na svoj život potrebujú kyslík. Musíte preto dbať na dostatočné okysličenie celej masy kompostu. Obvodové vetracie otvory niekedy nestačia, preto ju treba z času na čas prehádzať vidlami.
Tiež je dobré, ak vrstvy pridávaného materiálu striedate. Pokosená tráva je sama o sebe veľmi hutná, preto je dobré prekladať ju štiepkou, slamou alebo hoblinami. Okrem prísunu vzduchu treba zabezpečiť dostatočnú vlhkosť a teplo. Teplo vzniká pri rozklade rastlín, vlahu pridávate spoločne so zeleným odpadom. Výsledkom kvalitného kompostovania je sypké organické hnojivo vhodné na všetky záhradné rastliny a trávnik. V závislosti od veľkostí pridávaných častíc je dobré hotový kompost preosiať cez sito. Kvalitný vyzretý kompost nezapácha, má príjemnú vôňu podobnú pôde.