Reklama

Jesenné plody: Ako ich správne zberať, skladovať a využiť v kuchyni

Rakytník je skutočnou vitamínovou bombou. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, vitamínu E a beta-karoténu. Okrem toho je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a mozgu.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Jesenné plody sú nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé. Pri správnom zbere a skladovaní môžeme využiť ich plný potenciál a obohatiť si jedálniček o sezónne pochúťky. Či už ide o jedlé gaštany, orechy, šípky, trnky, hloh alebo rakytník, každý z týchto plodov má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto a je cenným zdrojom živín v chladnejších mesiacoch.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Viete, ako správne narezať a olúpať gaštany?
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Ideálny čas na zber je suchý a slnečný deň. Vyhneme sa tak zberu po daždi, kedy sú plody náchylnejšie na plesne. Pri zbere dbajme na to, aby sme nepoškodili stromy a kríky a aby sme zberali len toľko, koľko naozaj spotrebujeme.

    Jedlé gaštany

    Jedlé gaštany dozrievajú v októbri a sú obľúbenou jesennou pochúťkou. Pri ich zbere je dôležité vyberať plody, ktoré už spadli na zem. Plody v pichľavých obaloch dozrievajú prirodzene a samé vypadávajú. Najlepšie gaštany sú pevné, ťažké a majú lesklú hnedú šupku. Po zbere ich treba čo najrýchlejšie spracovať. Ak ich chcete uskladniť, odporúča sa uložiť ich na chladné a suché miesto, kde vydržia aj niekoľko týždňov.

    Zdroj: Shutterstock

    V kuchyni majú gaštany široké využitie. Môžete ich upiecť v rúre, pripraviť z nich sladké pyré, alebo ich použiť do rôznych omáčok. Gaštany sú skvelým doplnkom do polievok, šalátov a dokonca aj dezertov.

    Recept na gaštanové pyré

    Ingrediencie:

    • 500 g jedlých gaštanov
    • 200 ml mlieka (alebo vody)
    • 1 lyžica masla
    • 1 lyžička vanilkového extraktu (voliteľné)
    • 2 lyžice cukru (podľa chuti)
    • štipka soli

    Postup:

    1. Najskôr si predhrejte rúru na 200 °C. Každý gaštan narežte ostrým nožom do kríža na vrchnej časti šupky, aby sa lepšie lúpali a nepraskli pri pečení. Narezané gaštany položte na plech a pečte ich v rúre približne 20 - 25 minút, kým šupky nezačnú praskať a gaštany sa nenapučia.
    2. Po upečení nechajte gaštany mierne vychladnúť, no ešte teplé ich začnite lúpať. Šupka aj tenká vnútorná koža by sa mali dať ľahko odstrániť. Najlepšie je lúpať ich čo najskôr, kým sú ešte mäkké.
    3. Ošúpané gaštany vložte do hrnca a zalejte mliekom (alebo vodou, ak preferujete ľahšiu verziu). Pridajte štipku soli a priveďte do varu. Varte na miernom ohni približne 10-15 minút, až kým gaštany úplne nezmäknú.
    4. Keď sú gaštany mäkké, sceďte ich (pokiaľ zostalo veľa tekutiny) a vložte do mixéra alebo použite tyčový mixér. Pridajte maslo, cukor a vanilkový extrakt (ak ho používate). Všetko spolu dôkladne rozmixujte, kým nevznikne hladké pyré. Ak je zmes príliš hustá, môžete pridať trochu teplého mlieka.
    5. Pyré ochutnajte a ak je potrebné, pridajte viac cukru podľa vašej chuti. Gaštanové pyré sa dá podávať ako dezert samostatne alebo ako príloha k sladkým aj slaným jedlám. Skvele sa hodí k šľahačke, do koláčov, alebo ako náplň do palaciniek.

    Pyré môžete skladovať v chladničke v uzavretej nádobe až 3-4 dni. Na dlhšie skladovanie ho môžete zamraziť.

    Orechy

    Orechy, ako napríklad vlašské a lieskové, sú ďalším dôležitým plodom jesene. Najlepšie je zberať ich, keď už začínajú samy padať na zem. Po zbere orechy nechajte niekoľko dní schnúť na slnku, aby sa zbavili prebytočnej vlhkosti.

    Vlašské orechy majú skvelé využitie v pečení – pridávajú sa do koláčov, zákuskov alebo do chleba. Sú tiež vhodné do rôznych slaných jedál, ako sú omáčky alebo plnky. Lieskové orechy majú výraznejšiu, sladkastú chuť a často sa využívajú pri výrobe sladkostí, najmä čokoládových dezertov a praliniek.

    Šípky

    Šípky, plody ruže šípovej, sú plné vitamínu C a ďalších antioxidantov. Najlepšie je zberať ich po prvých mrazoch, keď sú plody zmäknuté a majú intenzívnu červenú farbu. Po zbere šípky dôkladne umyte a zbavte jadierok, čo je však časovo náročná úloha. Pre jednoduchšie spracovanie ich môžete vysušiť a neskôr rozomlieť na prášok, ktorý sa dá využiť pri príprave čajov, džemov alebo šípkovej omáčky.

    Zdroj: Shutterstock

    Na zber si vyberte slnečný deň. Zoberte si so sebou určite rukavice, ochránia vás nielen pred tŕňmi, ale aj pred chĺpkami, ktorými sú obalené semená a u citlivých ľudí spôsobujú svrbenie kože.

    V kuchyni sú šípky obľúbené najmä pri výrobe šípkového džemu, ktorý má osviežujúcu sladkokyslú chuť. Môžete ich však pridať aj do omáčok k mäsu, alebo pripraviť zo šípok čaj, ktorý je vynikajúcim zdrojom vitamínov počas zimných mesiacov.

    Trnky

    Trnky sú malé modré plody, ktoré sú naozaj chutné až po prvých mrazoch, keď sa stráca ich výrazná horkosť a získavajú jemnejšiu chuť. Zberajú sa na prelome októbra a novembra, pričom najlepšie sú tie, ktoré už opadli zo stromu. Po zbere ich môžete zmraziť na dlhšiu dobu alebo z nich pripraviť rôzne produkty, ako sú džemy, sirupy či likéry.

    Zdroj: Shutterstock

    Chuť plodov trnky obyčajnej zjemnia prvé silnejšie mrazíky, preto máte na ich zber naozaj dostatok času.

    V kuchyni sa trnky najčastejšie využívajú na výrobu tradičných trnkových likérov a vín. Ich chuť je horkastá, ale po pridaní cukru a dlhšom odležaní sa chuť výrazne zjemní. Trnkový sirup alebo džem sú výborným doplnkom k sladkým jedlám či ako nátierka na pečivo.

    Hloh

    Hloh, so svojimi červenými bobuľami, dozrieva v jeseni a zberať ho môžete od septembra do novembra. Plody hlohu sú drobné a často sa zberajú spolu s listami či kvetmi, ktoré sú tiež jedlé. Po zbere sa dajú vysušiť alebo spracovať do tinktúr a sirupov. Hloh je známy pre svoje priaznivé účinky na srdce a krvný obeh, preto sa často používa v prírodnej medicíne.

    Zdroj: Shutterstock

    Hloh si môžete aj nasušiť.

    V kuchyni sa plody hlohu môžu použiť do čajov alebo sirupov. Hloh sa hodí aj do džemov či želé, ktoré sú príjemne sladkokyslé a môžu slúžiť ako skvelý doplnok k pečeniu alebo na obohatenie slaných jedál, ako sú mäsové omáčky.

    Rakytník

    Rakytník je mimoriadne bohatý na vitamíny, najmä vitamín C, a je vynikajúcim posilňovačom imunity. Zberajú sa oranžové bobuľky, ktoré dozrievajú od septembra do novembra. Pri zbere však treba byť opatrný, pretože konáre rakytníka sú veľmi pichľavé. Rakytník je možné skladovať v mrazničke, kde si zachováva všetky svoje vitamíny, alebo ho spracovať na šťavu, sirup či olej.

    V kuchyni sa rakytník využíva na výrobu rôznych zdravých produktov. Rakytníková šťava alebo sirup sú skvelé na prípravu nápojov alebo ako prídavok do smoothie. Môže sa tiež použiť do marmelád, omáčok alebo dokonca do pečenia, kde jeho svieža chuť obohatí sladké aj slané jedlá.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.