Reklama

Keď sa usadia v záhrade, pohroma je na svete! BZDOCHY sú tu i vďaka nám, zbaviť sa ich nedá

Bzdocha mramorovaná bola v Európe prvýkrát zaznamenaná v Lichtenštajnsku v roku 2004, u nás na jeseň 2016 v Štúrove.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Bzdochy v minulom roku osídlili plody rajčiakov, nájsť ich bolo možné aj na ovocí, už tradične sa tlačili do bytov. Nepríjemný zápach, ktorý nám vadí, im slúži okrem obrany pred nepriateľom i na komunikáciu.

Zdroj: čitateľka

Bzdocha zeleninová (Nezara viridula) v minulom roku škodila na rajčiakoch, ktoré jej mimoriadne chutia. Spolu so bzdochou mramorovanou bude zrejme problémom aj v tomto roku.

Vďaka prírodou premyslenému obrannému mechanizmu uloženému v žľazách dokážu bzdochy odradiť nepriateľa od apetítu, ale aj komunikovať. Vylučovaním agregačného feromónu sa dokážu zhromaždiť a vytvoriť skupinu so stovkami až tisíckami jedincov.

Akonáhle jedna bzdocha objaví miesto vhodné na úkryt, vylúči agregačný feromón, čím dá ostatným jedincom v okolí na známosť, že sa im oplatí doletieť.

— Záhradkár

Ďaleká cesta, čo stojí za to

Takýmto spôsobom sa bzdochy koncentrujú aj na prostriedkoch nákladnej dopravy, ktorými sa k nám transportujú, konkrétne druh bzdocha mramorovaná, ktorý pomaly zahlcuje Európu. Dostala sa k nám nákladnou dopravou z Číny a z Ameriky, odkiaľ jej cesta smerovala do prístavov v Taliansku. K ďalšiemu šíreniu bzdochy využili strechy nákladných automobilov putujúcich ďalej do vnútrozemia.

Na jar minulého roka boli tieto bzdochy zaznamenané v okolí logistických centier, v lete sa už dali pozorovať aj na verejnej zeleni, mimo miest i v ovocných sadoch.

— Záhradkár

Na jeseň húfne nalietali na biele plochy, ktoré ich priťahujú ako magnet. A málo ich teda nebolo. Hľadali miesto na prezimovanie. Vydržia tu dovtedy, kým sa neoteplí a nebudú potrebovať zdroj obživy. Zhruba v lete, keď sa objavia ich potomkovia, sa začnú krušné chvíle pre pestovateľov.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bzdocha zeleninová obľubuje túto rastlinu, ak rastie blízko vašej záhrady, skontrolujte ju!
    Zdroj: canva

    Bzdochy, s ktorými sa stretnete

    V našich podmienkach je niekoľko domácich druhov bzdôch, ktoré sa v určitých znakoch od privezených odlišujú. Sú to však tak nepatrné rozdiely, že bežný človek ich ani nemusí postrehnúť. Podstatné je, že sú tu a ich škodlivosť je vysoká. V zeleninovej záhrade spôsobuje starosti bzdocha zeleninová, ktorá nielen znehodnotí rajčiaky napichnutím dužiny, ale ich aj ľudovo povedané zasmradí. Plody sa tak stávajú nekonzumovateľné. Problémy na ovocí zas spôsobuje bzdocha mramorovaná a bzdocha sivá, pričom prvá z nich predstavuje nebezpečenstvo pre pestovateľov ovocia a zeleniny, nakoľko v našich podmienkach nemá predátora, ktorá by znížil jej populáciu na únosnú mieru.

    Bzdoche mramorovanej chutia aj okrasné dreviny ako javory, agát či pajaseň.

    — Záhradkár

    Ako sa jej brániť?

    Ochrana porastov je veľmi náročná, pretože bzdochy sa na hostiteľských rastlinách živia vo fáze dozrievania, kedy sa použitie insekticídov neodporúča.

    — Ján Tancik

    Ochrana je komplikovaná, pretože dosiaľ nie je proti bzdoche mramorovanej dostupný povolený prípravok na ochranu rastlín. V zahraničí skúšajú vo veľkopestovatelia brániť úrodu postrekom proti obaľovačovi jablčnému, zatiaľ s úspechom. Avšak zatiaľ je všetko v štádiu skúmania, takže v záhradke sa podobným experimentom radšej vyhnite. Schodnejšia cesta je lapák s feromónmi, ktorý láka aj nepríjemnú bzdochu zeleninovú.

    Zdroj: shutterstock

    Vyliahnuté larvy bzdôch sa držia v skupinách. Spolu sa chránia pred predátormi vylučovaním chemických látok. V záhrade robte ručný zber vajíčok, lariev a dospelých jedincov.

    Dospelé jedince bzdochy mramorovanej sú hostiteľským organizmom pre muchy z čeľade Tachinidae, ktoré na povrch jej tela nakladú vajíčka a larva po vyliahnutí vžiera do tela bzdochy, kde sa živí v jej útrobách, kým bzdocha nezahynie. Tento prirodzený nepriateľ páchnuceho záškodníka síce ničí, no zatiaľ jeho výskyt na Slovensku potvrdený nebol.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.