Reklama

Konzumujete iba ČERSTVÉ rajčiaky? Okrádate sa o dôležitý antioxidant

Čerstvé rajčiny zo záhrady sú nepochybne veľmi chutné, ale tepelná úprava im dodá viac antioxidantov.

Zdroj: pinterest/rawpixel.com

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Pod označením antioxidant sa skrýva slovo lykopén. Je to červené rastlinné farbivo s antioxidačným účinkom zo skupiny karotenoidov, ktoré sa z rajčiakov uvoľňuje pri tepelnej úprave. Ako antioxidant, chráni lykopén bunky, tkanivá i orgány.

Spoľahlivý ochranca

V letných mesiacoch sa oplatí dbať na dostatočný príjem lykopénu, lebo pomáha chrániť kožu pred negatívnym vplyvom UV žiarenia. Nachádza sa hlavne v plodoch, ktoré majú červenú farbu a rastliny ho využívajú ako ochranu pred slnkom. Ak si častejšie pochutíte na ovocí a zelenine s vysokou koncentráciou karotenoidov, zlepšíte si toleranciu na slnko. 

Zdroj: Profimedia.sk

Lykopén zároveň podporuje imunitný systém. Pomáha vám aj pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi.

Nielen v rajčiakoch

Určite pozitívne ovplyvní kvalitu pleti, ale pozor, neznamená to, že môžete celý deň pobehovať po slnku bez ochranných opaľovacích krémov. Pokožku posilníte, ale neochránite pred spálením. Hoci sa lykopén väčšinou spája s paradajkami, nájdete ho aj v iných zdrojoch. Oplatí sa využiť sezónu a pochutiť si na marhuliach a broskyniach, aj v nich je lykopén. 

Zdroj: Shutterstock

Najviac sa však nachádza v červenej dyni, grapefruite a v šípkach.

Varením k zdraviu

Najlepším zdrojom sú aj tak rajčiaky, ideálne ak ich ešte trochu spracujete. Uvarte polievku, pripravte si domáci kečup, poduste ich a pridajte do leča alebo zmiešajte s cestovinami.

Zdroj: profimedia.sk

Varené či inak tepelne upravené rajčiaky majú vyššiu hladinu lykopénu.

Pridajte aj céčko

Podľa odborníčky konzumáciou čerstvých plodov hladinu lykopénu príliš neovplyvníte. Preháňať sa neoplatí. Surové paradajky totiž obsahujú šťaveľany, ktoré blokujú vstrebávanie vápnika. Sú zdrojom i niektorých rastlinných toxínov, napríklad solarínu. Lykopén lepšie pôsobí v súčinnosti s vitamínom C. 

Zdroj: Shutterstock

Pri preventívnom alebo terapeutickom využití tohto rastlinného farbiva sa oplatí dbať aj na príjem céčka.

Fajčiari v nevýhode

Túžite vyťažiť maximum z pozitívnych účinkov lykopénu? Ak ste zdraví, optimálny denný príjem by mal byť 35 miligramov. Nepokryjete ho však len jedením rajčiakov.  Zaujímavé je, že fajčiari si pozitívny účinok lykopénu jeho prirodzenou konzumáciou príliš neužijú. Má na nich mizivý efekt, môže za to práve veľké zaťaženie organizmu voľnými radikálmi z fajčenia. 

Zdroj: Shutterstock

Odborníci odporúčajú kombinovať príjem lykopénu prirodzenou cestou zo stravy s formou výživového doplnku.

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.