Reklama

Kvalitne pripravená pôda je základ! Držte sa našich rád a bohatú úrodu máte istú

Ak na jeseň hriadky nasteliete organickým materiálom, na jar bude štruktúra pôdy ideálna na výsev a výsadbu. Veľakrát postačí len vyrovnať hriadky hrabľami.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ida Furiková

Ida Furiková

Záhradná architektka

Skúsení záhradkári vedia, že zdravé rastliny sú odrazom kvalitnej pôdy. Humózna pôda plná živín a užitočných mikroorganizmov je základom úspešného záhradníčenia. Pripravte hriadky na novú sezónu tak, aby ste z nich mali úžitok celú nastávajúcu sezónu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Ako vybrať rastliny ZELENÉHO HNOJENIA podľa druhu pôdy?
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Existuje niekoľko spôsobov obrábania pôdy, pričom každý z nich má svoje výhody i nevýhody. Do popredia sa čím ďalej, tým viac dostávajú permakultúrne spôsoby pestovania šetrné k ľuďom i k prírode. Ich cieľom je neustále skvalitňovanie pôdy.

    Úprava existujúcich hriadok

    Pokiaľ to nie je nutné, hriadky nerýľujte do hĺbky. Hlbokým prevracaním pôdy sa ničí pôdny edafón, ktorý je pre kvalitnú pôdu veľmi dôležitý. Povrch hriadok zbavte buriny a pohrabte. Ručným kultivátorom alebo motyčkou jemne prekyprite povrch pôdy a zapracujte do nej preosiaty kompost. Rýľom zarežte okraje a odstráňte trávu, ktorá prerastá do hriadky. Ak ste na jeseň vysiali na hriadky zelené hnojenie, zapracujte ho do vrchnej vrstvy pôdy.

    Zdroj: Shutterstock

    Hlavne vo vyvýšených záhonoch je potrebné z času na čas doplniť pôdu. Jej úbytok je badateľný hlavne v jarnom období.

    Ako pripraviť zvýšené záhony?

    Ak boli záhony správne založené a obsahujú všetky vrstvy biologického materiálu, substrát v nich postupne klesá a je nutné ho priebežne dopĺňať. Ideálny čas na jeho dopĺňanie je práve pred novou sezónou. Záhony zbavte buriny, vrchnú vrstvu môžete pohrabať a na vrch nasypte vrstvu preosiateho kompostu tak, aby bol záhon opäť plný. V priebehu roka je tiež vhodné dopĺňať substrát, kompost a nástielku.

    Dobrá úroda závisí od kvalitne pripravenej pôdy. Preto na jar určite tento dôležitý krok nezanedbajte a venujte mu náležitú pozornosť.

    — I. Furiková

    Príliš ťažká pôda potrebuje štrk

    Ťažká ílovitá pôda dobre drží vodu a s ňou aj živiny, no pre rastliny je neprípustná. Je premočená a chladná a obsahuje len veľmi málo vzduchu. Zohrieva sa veľmi pomaly, a preto sa do nej na jar seje neskôr. Ílovitá pôda sa najčastejšie vylepšuje pomocou drobného štrku, ktorý ju prevzdušní. K vylepšeniu prispeje aj primiešanie kompostu. Ťažká pôda časom mení svoje pH na kyslé, a preto je niekedy vhodné aj vápnenie. V prvých rokoch obrábania ílovitej zeminy pomôže dvojité rýľovanie. Prvých 15 cm pôdy dajte nabok, dno výkopu poprepichujte vidlami, do výkopu prisypte jemný štrk a kompost a zmiešajte s vykopanou zeminou.

    Zdroj: Shutterstock

    Domáci kompost pred pridaním na hriadku nezabudnite preosiať.

    Piesčitú pôdu vylepšite kompostom

    Ľahké piesčité pôdy sa síce výborne obrábajú, no veľmi rýchlo strácajú vodu a živiny, preto je nutné rastliny často hnojiť. Piesčitú pôdu vylepšíte pridaním veľkého množstva kompostu na jar, ale pomôže i priebežné prisypávanie počas sezóny. Živiny v pôde pomôže udržať aktivované biouhlie či mykorhízne prípravky. Proti rýchlemu výparu pomôže mulčovanie i zelené hnojenie, ktoré pôdu zároveň obohacuje o humus a živiny.

    Využite odpad z jarnej údržby záhrady

    V záhradách, ktoré prechádzajú rekonštrukciou, sa oplatí založiť takzvanú nemeckú kopu. Založením nemeckej kopy sa zbavíte obrovského množstva bioodpadu, ako je drevo, konáre, lístie, tráva a hnoj bez nutnosti jeho štiepkovania. Jednoducho všetok bioodpad poukladáte do výkopu a prikryjete obrátenou mačinou a vrstvou kompostu. Do takto pripravenej „kopy“ môžete sadiť prvotraťovú zeleninu.

    Vylepšite pôdu rastlinami

    Zelené hnojenie je vhodné pre všetky typy pôd. Ide o rýchlorastúce, väčšinou jednoročné druhy rastlín, ktoré pôdu ochránia pred eróziou či prehrievaním a obohacujú ju o organickú zložku. Korene rastlín pôdu prevzdušnia a celá rastlina po zapracovaní do pôdy je tiež potravou pre pôdne živočíchy, ktoré pôdu ďalej skvalitňujú. Všetky hriadky, z ktorých ste pozberali úrodu a sú prázdne, prípadne hriadky, ktoré neplánujete v danej sezóne používať, by ste mali osiať zeleným hnojením. Okrem spomínaných výhod bude takéto políčko chránené pred rastom neželanej vegetácie.

    Zdroj: Shutterstock

    Kvalitné náradie je povinnou výbavou každého záhradkára. To správne vám jednoducho „sadne” do ruky.

    Nezabudnite na nastielanie

    Jedna zo zásad permakultúrneho pestovania je nenechať pôdu nikdy odhalenú. Úžitkové, ale i okrasné rastliny kombinujte tak, aby čo najviac pokryli povrch pôdy. V začiatkoch sa nezaobídete bez nastielania. Prirodzene vždy bez netkanej textílie, ktorá zabraňuje pôde dýchať a rozkladajúcej sa nástielke vytvárať úrodný humus, ktorý obohacuje pôdu. Nastielať môžete pokosenou trávou, lístím, starou slamou či drevnou štiepkou. Nástielku priebežne dopĺňajte, aby riadne plnila svoju funkciu.