LIEČIVKA našich babičiek! Spoznajte úžasné účinky PRVOSIENKY JARNEJ
4. 4. 2023, 13:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Canva
Po stáročia je považovaná za symbol jari. Táto nežná bylinka v sebe ukrýva úžasnú liečivú silu, ktorú veľmi dobre poznali už naši predkovia. Nazberajte si z nej aj vy a spoznajte, čo všetko ponúka.
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Domovom tejto pôvabnej trvalky je Európa. Vo voľnej prírode ju nájdeme na pastvinách, lúkach, na brehoch potokov či v listnatých lesoch. U nás sa vyskytuje pomerne bežne.
Prvosienka jarná (Primula veris) má rozkonárený podzemok, z ktorého vyrastajú prízemné vajcovité listy a z nich stvol vysoký až do 30 cm. Na ňom nájdete zlatožlté kvety s príjemnou sladkastou vôňou.
Zdroj: Canva
Kvitne v závislosti na počasí aj lokality v období marec až máj.
10 dôvodov, prečo je pokladom pre zdravie
1. Bylinka je vďaka obsahu saponínov výborná na choroby dýchacích ciest, pri prechladnutí či chrípke.
Zdroj: Canva
Vynikajúci čaj sa oplatí. Avšak kvety prvosienky sú skvelé aj ako prísada do inhalačných zmesí na dýchacie orgán aj do kúpeľa.
2. Pomáha s vykašliavaním hlienov.
3. Posilňuje imunitný systém.
4. Pôsobí upokojujúco a môže pomôcť aj pri nespavosti.
5. Využíva sa tiež do mastí, ktoré sú účinné pri bolestiach kĺbov.
6. Má antibakteriálne účinky.
7. Má tiež močopudné účinky.
8. Pomáha aj pri reumatických ťažkostiach.
9. Prečisťuje krv.
10. Je vhodná pre ženy ktoré koja, pretože stimuluje tvorbu materského mlieka.
Zdroj: Canva
Prvosienka obsahuje najmä saponíny, flavonoidy, silicu, kyselinu askorbovú, horčičnú a kremičitú, éterický olej a sacharidy. Kvety a listy sú taktiež bohaté na vitamín C.
Zber a sušenie
Typická jarná kráska ponúka na zber kvety a podzemok s koreňom. Rastlinka je čiastočne chránená. Znamená to, že z nej vo voľnej prírode môžete zberať vňať a kvety, ale koreň je chránený. Vždy však treba myslieť aj na to, aby ste zberali len také množstvo, ktoré naozaj využijete. Kvety sa zberajú celé aj s kalichom a to zvyčajne v období od apríla až mája. Sušiť by ste ich mali na tienistom a vzdušnom mieste alebo v sušičke pri teplote do 35°C.
Na toto pamätajte
Ako aj pri ostatných bylinkách aj pri prvosienke jarnej platí, že ju na podporu zdravia treba užívať v rozumnej miere. Bylinku by nemali užívať tehotné ženy a ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Taktiež by sa jej mali vyhnúť ľudia, ktorí sú citliví na aspirín či alergici na peľ.