Majte vlastnú úrodu hurmikaki! Pozrite si TOP odrody do vašej záhrady
1. 11. 2020, 6:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:25)

Zdroj: profimedia.sk
Výpestky ebenovníka, ktoré ponúkajú v záhradných centrách, pochádzajú väčšinou z dovozu, najmä z Ruska a Japonska, čo sú krajiny s intenzívnym výskumom a šľachtením tohto ovocného druhu. Ponúkame vám prehľad najobľúbenejších a najdostupnejších odrôd.
Zdroj: Pinterest
Zdroj: Archív
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku
Odrodová skladba
V súčasnosti s výsadbovým materiálom nie je problém. Záhradné centrá ho vďaka kontajnerovanej sadbe ponúkajú počas celého roka. Pri výbere sa popri cene (ebenovníky patria medzi drahšie druhy) zamerajte najmä na vlastnosti konkrétnej odrody, opeľovacie pomery a vhodnosť do danej pestovateľskej lokality.
Zdroj: Profimedia
Hurmikaki sú plody ebenovníka rajčiakového.
Odborne sa odrody ebenovníka zaraďujú do 4 základných skupín:
1. PCNA (pollination constant non astringent) – semenné odrody so sladkou chuťou dužiny. V nej sa nachádzajú charakteristické tmavé bodky.
2. PVNA (pollination variant non astringent) – odrody, pri ktorých sa sladká chuť dužiny prejaví iba v prípade opelených plodov. Partenokarpické plody sú jedlé až po zmäknutí účinkom mrazu.
3. PCA (pollination constant astringent) – plody s typickou trpkou chuťou. Jedlými sa stávajú až po zmäknutí účinkom mrazu.
4. PVA (pollination variant astringent) – odrody, ktoré majú po opelení dužinu síce sladkú, ale iba v blízkosti semien variabilného počtu. Nachádzajú sa v nej charakteristické tmavé bodky.
TOP 5 odrôd nájdete na ďalšej strane --------->>>>>>>
1.‘Vaniglia’
Neskorá odroda, ktorá dozrieva začiatkom novembra a prináša stredne vysoké až vysoké úrody. Plody sú plocho guľovité, strednej veľkosti. Farba prechádza z oranžovožltej v čase zberu až po červenooranžovú v konzumnej zrelosti. Dužina je chutná, sfarbená do bronzova. Odroda je výborným opeľovačom iných odrôd.
Zdroj: Marián Komžík
Úrody sa dočkáte na jeseň.
2.‘Chioccolatino’
Patrí medzi neskoré odrody, dozrieva v novembri, v južných polohách koncom októbra. Špicato-guľaté plody strednej veľkosti sú veľmi chutné, bez typickej trpkosti. Odroda vyniká vysokým obsahom cukrov a aromatickou dužinou sfarbenou do hneda, vďaka ktorej dostala svoj názov.
Podľa opisu je cudzoopelivá, dobre ju opelí napríklad odroda ‘Jiro’, v praxi nám však bezproblémovo zarodila partenokarpicky, teda bez prítomnosti opeľovača. Je veľmi dobrým opeľovačom iných odrôd.
3.‘Jiro’
Dozrieva v závislosti od oblasti na začiatku až v polovici októbra. Splošteno guľaté plody sú veľké, s priemernou hmotnosťou okolo 200 gramov. Sú veľmi chutné, dužina obsahuje nadpriemerne veľa cukrov. Trpkosť v nich úplne absentuje, odroda je zaradená do skupiny PCNA.
Je vysoko úrodná a spoľahlivo samoopelivá. Znáša pokles teploty na úroveň –20 °C.
4.‘Ragno’
Pochádza z Talianska a patrí medzi neskoré odrody, dozrieva v priebehu novembra. Plody sú guľovitého tvaru, strednej veľkosti a oranžovej lesklej farby. Charakteristickým znakom je tmavý pavučinový vzor nachádzajúci sa na spodnej časti plodu.
Zdroj: profimedia.sk
Vyberte vhodné odrody a tešte sa z úrody.
5.‘Tipo’
Táto odroda tvorí základ sortimentu v Európe. Zaraďuje sa medzi neskoré odrody, u nás sa plody zberajú približne v polovici novembra. Sú veľké, oranžovožltej farby, s mierne zvlneným povrchom. Ich chuť je veľmi dobrá, plody sa tiež dobre skladujú. Odroda je spoľahlivo samoopelivá, prináša pravidelné a vysoké úrody.