Reklama

Už majú sezónu! Pásavky sa hostia na zemiakovej vňati, čo najskôr sa ich zbavte

Pri niektorých chorobách a škodcoch môžete použiť alternatívu v podobe ekologických a biologických prípravkov či rôzne užitočné organizmy.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Dospelým jedincom k páreniu a kladeniu vajíčok praje teplé počasie a vyššia vlhkosť vzduchu. Pokiaľ priaznivé podmienky pretrvávavjú, larvy sa liahnu už o 5 dní. Keď ich nebudete likvidovať, ideálne mechanicky, masívnym požerom zničia vňať zemiakov až na žilnatinu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Život pásavky zemiakovej v záhrade a ochrana proti nej

    Dospelé jedince sú škodlivé najmenej, no sú nebezpečné v tom, aké množstvá vajíčok nakladú. Veľmi škodlivé sú vyvíjajúce sa larvy. Tie spôsobujú holožer, kedy na stopke nechajú len žilnatinu. 

    — Záhradkár

    Život pásavky zemiakovej ovplyvňuje počasie. Nízke teploty na úrovni 14°C a menej jej neprospievajú. K páreniu a na kladenie vajíčok potrebuje aspoň 18°C, najviac 26°C a vyššiu vlhkosť vzduchu. Takéto podmienky už v uplynulých týždňoch pásavke dopriate boli a sem-tam sa už objavili dospelé jedince aj v poraste zemiakov. Zrejme sa jednalo o úživný žer, ktorý ešte nie je pre rastliny nebezpečný.

    Prvotným znakom prítomnosti pásavky sú vyžraté okienka v medzižilovom priestore listu. Vyžierajú ich samičky. Hovorí sa tomu úživný žer - jednoducho povedané, zožerú len toľko, aby sa nasýtili.

    — Záhradkár

    Aj napriek tomu vám odporúčame kontrolovať vňať a mechanicky ničiť vyskytujúce sa dospelce. Dobre urobíte, ak preventívne prezriete aj spodnú stranu listov, na ktorú samičky kladú vajíčka.

    Zdroj: Lea Lejla Marušicová

    Pri prezeraní porastu si všimnite žltooranžové vajíčka nachádzajúce sa na spodnej strane listov. Premnoženiu pásavky môžete predchádzať ich odstránením spolu s listom.

    Keď ruky nepomáhajú

    Pokiaľ nebudete boj s pásavkou zvládať ničením vajíčok, lariev a dospelcov, zrejme bude nutné aplikovať postrek. Odporúčame vám najskôr siahnuť po prírodných ochranných látkach, ako je nimbový olej (NeemAzal TS), spinosad (Spintor) alebo využiť parazitické hlístice či prípravok s Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki proti húseniciam. Keď to nepôjde ani tak, v ponuke sú, samozrejme, aj insekticídy. Na neprofesionálne použitie sú určené Karate Zeon 5CS, Mavrik, Mospilan 20 SP, Samuraj, Sanium System.

    Zdroj: shutterstock.com

    Kým pásavka dosiahne štádium dospelosti prejde niekoľkými štádiami vývinu (instarmi).

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.