Reklama

Na Marka uhorky do jarka... Platí to vôbec? Takto dopestujete výstavné kusy vo voľnej pôde

25. apríla je pôda na väčšine územia Slovenska ešte pre potreby uhorkových semien málo prehriata

Zdroj: shutterstock

Reklama

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Riadite sa pranostikami? Ak áno, určite ste dnes vysiali uhorky. Treba však pamätať, že nie vo všetkých regiónoch platí pranostika "Na Marka uhorky do jarka...". Obzvlášť pri súčasných vrtochoch počasia.

Uhorky sú na pestovanie pomerne náročné, ale z úspechu sa môžete tešiť aj vtedy, ak nemáte ideálnu pôdu, alebo vtedy, ak výsev nezvládnete na jednotku. Máme pre vás niekoľko osvedčených "núdzových" tipov.

Uhorky sa pestujú ako plodina prvej trate. Potrebujú poriadne vyhnojenú pôdu bohatú na živiny. Najlepšie sa im darí v hlinito piesčitej pôde, ale s úspechom ich vieme pestovať aj tam, kde je pôda ťažšia.

Zdroj: Shutterstock

25. apríla je pôda na väčšine územia Slovenska ešte pre potreby uhorkových semien málo prehriata.

Správne osivo

Pri výbere osiva určite siahnite po odrodách, ktoré dokážu čo najlepšie splniť vaše požiadavky, a zároveň sa prispôsobiť podmienkam, ktoré uhorkám viete poskytnúť.

Uhorky určené pre pestovanie v skleníku sa vám nepodarí s veľkým úspechom pestovať na voľnom záhone a naopak. Overte si tiež, nakoľko je daná odroda odolná voči ochoreniam či horknutiu plodov.

Zdroj: Shutterstock

Nemusíte si lámať hlavu nad výberom správneho hnojiva. Dnes si môžete kúpiť prípravky určené na jednotlivé druhy zeleniny.

Sejte, keď sa oteplí

Uhorky sú teplomilná zelenina, preto sa s výsevom zbytočne neponáhľajte. Kedysi sa tradovalo, že uhorka patrí do jarka na Marka, no s výsevom sa neraz oplatí radšej počkať.

Osivo uhoriek vysiate do voľnej pôdy najlepšie vzchádza pri teplote zeme 10 až 15 °C. Ak je príliš chladná, klíčenie by trvalo zbytočne dlho a semená by navyše mohli v pôde zahnívať.

Tip Záhradkára

Keď vysejete ohorky až začiatkom júna, o nič neprídete. V priaznivých podmienkach rastlinky rýchlo dobehnú tie, ktoré živorili na záhon počas možno príliš chladných májových dní.

Niekoľko tipov pre začiatočníkov

  • Ak máte ťažšiu pôdu, odľahčite ju pieskom. Vysiate semienka nezasypávajte priamo zeminou zo záhona. Zasypte ich napríklad substrátom, čo vám ostal z výsevov prípadne iným substrátom z obchodu. Ten je ľahší a semená nebudú mať problém vzísť. Samozrejme, "odspodu" potrebujú uhorky dostatok živín.
  • Vysievajte radšej hustejšie. Ak vzíde viac rastlín, jednoducho ich pretrhnete a vyjednotíte. Viac starosti by ste mali s opakovaným výsevom, ak by ste vysievali nariedko a semienka by nevyklíčili.

Zdroj: Shutterstock

Pestovaním uhoriek na opore, neušetríte len miesto v záhrade, ale aj znížite možnosť výskytu plesne uhorkovej.

  • Výsev ochráňte bielou netkanou textíliou. Tak zabezpečíte uhorkám želanú atmosféru aj vtedy, ak by sa náhodou o čosi ochladilo. Zároveň ochráni rastlinky medzi škodcami, ktorí by ich mohli vyhrabávať.
  • Pridajte k vyrastajúcim uhorkám mriežkovú konštrukciu, po ktorej by sa mohli ťahať. Získate tak bohatšiu a zdravšiu úrodu z menšej plochy.
  • Zdravšiu úrodu - jednotlivé uhorky vám nebudú plesnieť či zahnívať - získate aj vtedy, keď pod spodné plody nasteliete drevenú vlnu či slamu.

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.