Mať STUDŇU v záhrade sa oplatí! Pitnú alebo úžitkovú vodu využijete na veľa činností
21. 9. 2021, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:35)

Zdroj: pinterest/gardensall.com
Kedysi boli studne súčasťou takmer každej záhrady, no po príchode moderných technológií sa začali považovať skôr za príťaž. V súčasnosti sa ich zašlá sláva opäť vracia a pri výstavbe nových rodinných domov majitelia myslia čoraz častejšie na efektívne využívanie vody.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY
Zdroj: archív lepšie bývanie
Zdroj: archív lepšie bývanie
Galéria k článku
Pitná alebo úžitková
Voda zo studne vám môže slúžiť na rôzne účely, o tom rozhodne jej rozbor. Sklamaní však nemusíte byť, keď zistíte, že nie je vhodná na pitie. Okolo domu je veľmi veľa činností, na ktoré ju môžete využiť či už v interiéri alebo v exteriéri.
Zdroj: pinterest/sweetpaulmag.com
Vodou zo studne sa môžete sprchovať, splachovať toaletu aj prať. A vonku ju využijete na milión spôsobov - umývanie auta, zavlažovanie trávnika a záhrady alebo ňou napustíte bazén. Takže poriadne ušetríte na nákladoch.
Miesto v záhrade
Nestačí sa len poobzerať po pozemku, kde by to vašej studni pristalo. Musíte vedieť, kde sa voda nachádza a kadiaľ vedú inžinierske siete, aby ste pri hĺbení studne nepoškodili potrubia alebo káble. Informácie o podzemnom zdroji vody získate od hydrogeológa, využiť môžete i služby prútikára.
Zdroj: pinterest/offthegridnews.com
Dôležité je určiť, v akej hĺbke sa nachádzajú zdroje úžitkovej a v akej zdroje pitnej vody. Firmy, ktoré studne vŕtajú, zabezpečia aj chemický rozbor vody a odhalia prípadné škodlivé látky.
Kopať alebo vŕtať?
Zásadná otázka, keď chcete pristúpiť k realizácii studne. Ovplyvňuje ju tiež to, či chcete pitnú alebo úžitkovú vodu. Vrtom sa dostanete ku kvalitnejšej podzemnej vode, ktorá je vo väčších hĺbkach, rýchlejšie. Preto ak má studňa slúžiť ako zdroj pitnej vody, každopádne má byť vŕtaná.
Zdroj: pinterest/offthegridnews.com
Voda z vŕtanej studne je bez nečistôt a studňu môžete napojiť na rozvody vody bez obáv, že sa pieskom upchá čerpadlo.
Pokiaľ vám voda stačí len na polievanie, môžete mať kopanú studňu. Má väčší priemer, preto je v nej viac vody i pri relatívnej menšej hĺbke, no je viac závislá na zrážkach.
Zdroj: pinterest/styleroom.se
Kopané studne skôr podbehujú vrchnou znečistenou vodou,najmä v období trvalejších dažďov.
Anketa
Akú studňu máte doma?
Potrebná starostlivosť
Nie je to tak, že máte studňu a viac sa nestaráte. Studňa si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, aby nedošlo ku kontaminácii, napríklad preniknutím povrchovej vody. Dosiahnete to jej odvedením z blízkosti studne pomocou žľabov aj používaním zákrytovej dosky.
Zdroj: pinterest/cdn.goodshomedesign.com
Odporúča sa utesnenie telesa studne ílom. Voda sa však môže kontaminovať aj zvnútra – nánosmi bahna a iných nečistôt, následne vzniká vodný kameň a podmienky na množenie baktérií.
Na stenách studne sa potom vytvorí nános organických látok a rias, ktorý treba očistiť. Pred čistením musíte odčerpať zo studne vodu a dno vyčistiť kalovým čerpadlom a steny postrekom vodou alebo kefou. Použite roztok chlóru vo vode, opláchnite poriadne čistou vodou a túto vodu odčerpajte.
Zdroj: tasr
Vodu zo studne vám otestujú v príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva.
Štrkové lôžko i UV lampa
Ako prevencia zanášania studne výborne poslúži 40 cm vrstva štrku, ktorý funguje ako filter. Vhodný je ostrý štrk, hrubá vápencová či mramorová drvina.
Zdroj: pinterest/styleroom.se
Studňa zo skruží by mala mať spoje zatreté betónom alebo špeciálnym tmelom a zhora by mala byť zabezpečená proti zatekaniu dažďovej a povrchovej vody.
Kvalitu vody však môžu ohroziť aj iné zdroje znečistenia v blízkosti studne, napríklad neutesnený septik, znečistený potok alebo i záplavy. Na dezinfikovanie vody v studni môžete používať prostriedky na báze chlóru alebo peroxidu vodíka.
Zdroj: pinterest/blap.fr
Ekologickejšie riešenie predstavuje UV lampa inštalovaná v studni, ktorá vodu očistí najúčinnejšie.