Máte okolo ovocných stromov TRÁVNIK? Zbavte sa HO! Odporúčajú HRIČOVSKÝ aj JAKUBEK
30. 8. 2024, 11:00

Zdroj: redakcia Záhradkár
Trávnik odoberá ovocným stromom značnú časť živín, ktoré je im potrebné dodať.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Ako pestovať ovocné stromčeky v trávnikoch?
Mladé ovocné stromčeky v prvých rokoch po výsadbe potrebujú v pôde vytvoriť dostatočne silné, rozvetvenú koreňovú sústavu, ktorá bude schopná pre nadzemnú časť koruny dodávať vo vode rozpustené živiny. Ak po výsadbe hneď okolo stromčekov zasejete trávu, tak jej korene odoberajú a konkurujú koreňovej sústave stromčekov.
Zdroj: shutterstock
Okolo novovysadených stromčekov je dobré vytvoriť aspoň 80 až 100 cm kruh, ktorý udržujete pravidelným okopávaním a kyprením pôdy, čím stromčekom vytvoríte vhodné podmienky pre zakoreňovanie a rast.
Môžeme okolo novovysadených stromčekov nastielať netkanú textíliu?
Tento novodobý spôsob pestovania má niekoľko výhod, ale aj závažné nedostatky, pretože pôda sa nekyprí, čiže neprevzdušňuje, nevytvára sa drobnohrudkovitá štruktúra a pod textíliou nachádza úkryt cicavý hmyz, najmä molice, roztoče, háďatká, ktoré vyciciavajú z koreňov šťavu, čím korene odumierajú a stromčeky takto vysadené zasychajú, až vyschnú. Pre mladé, ale aj pre staršiu výsadbu doporučujem celoročné nastielanie bez netkanej textílie. Pokosenú trávu počas celého roka nastielajte okolo kmeňa, čím udržíte potrebnú vlhkosť a dážďovky ju postupne spracujú a dostanú do pôdy, čím dodáte do pôdy organickú hmotu, veľmi potrebnú pre rast a rodivosť ovocných stromov. Nastielanú trávu je dobre, ak ju počas vegetácie 2 až 3 krát obrátite, pôdu plytko okopete, čím proces tvorby humusu urýchlite a zlepšíte štruktúru pôdy.
Zdroj: shutterstock
Jemné koreňové vlásočnice sa v takto obrábanej pôde rýchlejšie rozrastajú, čím dodávajú pre nadzemnú časť viac živín, čo sa prejaví v lepšom raste a rodivosti ovocných stromov.
Ako podpníky reagujú na zatrávnené ovocné výsadby?
Slaborastúce podpníky jablone, ako je napríklad podpník M9, ktorého koreňová sústava je plytká je obmedzovaný v raste viac, ako bujnejšie rastúce podpníky MM106, A2 a plánky, ktorých korene siahajú do väčších hĺbok, v ktorých dokážu si nazbierať vo vode rozpustené živiny a rozvádzať ich do korún stromov. Pri výbere odrôd je veľmi dôležitý podpník, na ktorom je odroda naštepená a spôsob pestovania, ako sa o vysadené stromčeky dokážete počas rokov starať. Najviac trpia najmä mladé výsadby, keď po nedostatočnom výchovnom reze ich necháte v zatrávnenom poraste počas celého roka a hustosiaty trávnik s trvácimi burinami im odoberá živiny.
Zdroj: shutterstock
Mladé výsadby v prvých rokoch majú koreňový systém rozrastajúci sa v obrábanom a mulčovanom kruhu s priemerom jedného metra. V ďalších rokoch pestovania koreňový aktívny systém sa nachádza po obvode a siaha až za obvod rastúcich korún, čiže rozvetvené koreňové vlásočnice siahajú pod zatrávnenú plochu, čo je najčastejší spôsob pestovania.
Ako dodávať potrebné živiny v trávnikových výsadbách?
Trávnik v udržiavaných výsadbách pôsobí nielen estetický, ale zatrávnená plocha lepšie odráža dopadajúce slnečné lúče, čo sa nám prejaví na lepšej vyfarbenosti plodov a vyššej cukornatosti. Živiny, ktoré nám odoberá tráva je potrebné počas roka dodávať listovou výživou, to znamená tekuté hnojivá a ďalšie dodávame cez prieduchy listov, keď podľa návodu koruny stromov postriekame tekutým vo vode rozpusteným hnojivom. Pri aplikácií týchto hnojív musíme byť opatrní, pretože vyššie koncentrácie z vysokých teplôt môžu nám stromčeky spáliť. Pri používaní týchto prípravkov vždy zohľadňujeme vek stromčekov, teplotu ovzdušia, používame ich v dvoj až trojtýždňových intervaloch a posledný postrek ukončíme do konca júna, aby sme zbytočne nepredlžovali rast do neskorej jesene, čo sa nám prejavuje v zlom vyzretí výhonkov, ktoré počas zimy namŕzajú.
Zdroj: shutterstock
Strom ocení viac vody menej často ako časté zavlažovanie malým množstvom vody, ktoré sa z pôdy rýchlo odparí. Počas suchých mesiacov zalievajte pomaly, aby voda stíhala vsakovať.
Kedy zakladáme trávniky?
Trávnik v ovocnom sade zakladáme po dôkladnej príprave pôdy, odstránení trvácich burín. Jesenné výsevy, po dôkladnej úprave pozemku majú menej nežiaducich burín, nižšie teploty a vlhké počasie podporuje klíčenie vysiatych tráv. Pred sejbou je potrebné aspoň dva-tri mesiace pôdu hlboko prekypriť a súčasne ihneď pobrániť, urovnať hrabličkami a nechať klíčiace buriny vyrásť. Po vzídení pôdu len plytkým kyprením každé dva až tri týždne preplečkujeme, urovnáme a opäť necháme buriny vyrásť. Po takomto mechanickom odstraňovaní burín, ich počet obmedzíme a až potom v mesiacoch september – október trávnik vysievame. Klíčiace osivo, za 2 až 3 týždne začne rásť, v pôde sa nenachádza toľko nežiaducich burín, čo sa nám prejaví v raste trávnatej plochy, ktorá do zimy dobre zakorení.