Reklama

Máte v záhrade DROBNÉ OVOCIE? Dajte si pozor na ŠKODCOV! Ľahko prídete o úrodu

V záhrade sa neraz vyskytnú nepriatelia úrody

Zdroj: Canva

Reklama

Počas leta je neodmysliteľnou súčasťou aj zber drobného ovocia. Medzi ne môžeme zaradiť aj ríbezle či egreše. Z nich sa dajú pripraviť chutné marmelády, zavariť si ich alebo použiť do chutného koláča. Čo robiť ak ich napadnú škodcovia?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER - Zázračné HNOJIVO na PARADAJKY! Bohatú úrodu nebudete stíhať ani zberať

    Zdroj: Canva

    Listy napadnuté škodcami

    Voška ríbezľová (Cryptomyzus ribis)

    Na obľúbených sladko-kyslých ríbezliach, a to je jedno či červených alebo bielych, sa najčastejšie vyskytuje voška ríbezľová (Cryptomyzus ribis). Určite ju nájdete na spodnej strane listov. Voška začne cicať a na mieste sa budú tvoriť červenofialové alebo žlté pľuzgieriky. Listy po čase začnú kučeravieť a zakrpatejú. Pokiaľ cicanie vošky je veľmi silné, je možné, že sa vyskytne aj medovica, ktorá je lepkavá. Často býva sprevádzaná plesňami, tzv. čerňovkami. Počas leta prelieta okrídlená generácia vošiek, ktorá koncom leta sa vracia na ríbezľové kry, aby na nich nakládla vajíčka.

    Zdroj: Canva

    Aphis scheideri

    Voška šalátová (Hyperomyzus lactucae)

    Voška šalátová (Hyperomyzus lactucae) ide zväčša na ríbezle čierne. Tento malý tvor spôsobí zvinoavnie listov. Aphis scheideri aj s voškou egrešovou škodia ríbezliam, ale ja egrešom počas celej ich vegetácie. Zistíte veľmi ľahko, že na vašom ovocí boli tieto malé ,,netvory". Stopky listov sa začnú ohýbať a čiastočne sa začnú tvoriť zhluky skučeravených listov na konci výhonkov. Voška egrešová nielen ničí a poškodzuje mladé vy´honky, ale taktiež spôsobí aj nedostatočné vyzrievanie letorastov. Tie v zime ľahko vymrznú. Vošky sú veľmi inteligentné. Prezimujú ako vajíčka v pazuchách púčikov. V súčasnosti nie je povolený žiadny chemický prípravok, ale v záhradkárstve vám istotne poradia, čo by bolo tiež veľmi účinné.

    Zdroj: Canva

    Roztoč ríbezľový (Cecidophyopsis ribis)

    Roztoč ríbezľový (Cecidophyopsis ribis)

    Ďalším škodcom na ríbezliach, hlavne na tých čiernych, je roztoč ríbezľový (Cecidophyopsis ribis). Po jeho napadnutí sa púčiky na mladých výhonkoch zduria, resp. zväčšia. Potom na jar vôbec nevypučia a usychajú. Alebo keď aj vyrastú, tak púčiky sú zdeformované a listy sú zakrpatené. Ani v tomto prípade neexistujú žiadne chemické prípravky na ich likvidáciu. Dosť účinným spôsobom je odrezať a spáliť napadnuté výhonky s púčikmi. Ak je však napadnutie veľmi silné, odporúčame zrezať celý ker a to tesne nad zemou.

    Zdroj: Canva

    Podobník tipuľoviý (Synanthedon tipuliformis)

    Podobník tipuľovitý (Synanthedon tipuliformis)

    K roztočovi pridáme aj húsenicu motýľa podobníka tipuľovitého (Synanthedon tipuliformis). Napadajú konáre a to zvnútra. V dvoj- až trojročných konároch si vyhlodávajú svoje chodbičky, ktoré z časti bývajú naplnené trusom. V tyćhto chobičkám malý tvor prezimuje. Toto napadnutie sa prejavuje hlavne v čase dozrievania bobúľ. Výhonky začnú vädnúť a odumierať. Táto húsenica napadá slabé kry, preto dobrou prevenciou je dôkladná starostlivosť o tie kry. Ak už kry napadnú húsenice, konáre treba zrezať a spáliť. Na čiernej ríbezli si pochutná aj larva byľomora ríbezľového (Dasineura tetensi). Pri tomto škodcovi nie je potrebná chemická ochrana. Chcemický postrek sa využíva iba v prípade, že si na nich začnú pochutnávať.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS