Reklama

Máte záhradu v tieni? Nezúfajte a plánujte, poznáme druhy, ktorým sa tu bude dariť

Aj v tieni sa urodí zelenina.

Zdroj: https://sk.pinterest.com/bhg/

Reklama

Každá záhrada má svoje zákutia. Podľa rozmiestnenia stromov a krov, typu oplotenia či blízkosti budov sa v nej nachádzajú zatienené miesta. Rastliny tu rastú pomalšie, rovnako i dozrievajú. Dôsledným sledovaním podmienok stanovišťa sa vám aj v tejto časti záhrady trocha zeleniny urodí.

Máte prevažne zatienenú záhradu, ale myslíte, že ju neviete využiť na pestovanie zeleniny a byliniek? Tak vás rovno vyvedieme z omylu. V spleti druhov, ktoré sú bežnou súčasťou úžitkovej záhrady totiž nájdeme mnoho, ktorým vyhovuje polotieň a aj také, ktorým neprekáža celodenný tieň. Samozrejme, rajčiaky tu nedopestujete, lebo na tvorbu cukrov v plodoch sú lúče slnka esenciálne. Úspech však zaznamenáte pri druhoch so zníženými nárokmi na svetlo, ako listová zelenina, niektoré bylinky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    7 byliniek do každej záhrady, ktorým sa darí na slnku aj v polotieni

    Naplánovať úžitkovú záhradu do tieňa je náročné, ale nie nemožné. Pravdou však je, že oveľa ľahšie tu vytvoríte okrasný záhon.

    — Záhradkár

    Aspoň trochu slnka

    Stanovište kam preniknú priame slnečné lúče aspoň na 3 až 4 hodiny denne, využite na pestovanie koreňovej a listovej zeleniny. Šaláty rôzneho druhu v týchto podmienkach budú rásť pomalšie, zároveň im tu nebude tak teplo. Vďaka tomu nevybehnú do kvetu raketovou rýchlosťou. Dariť sa tu bude mäte, medovke aj šalvii. Už pred založením záhona dbajte na dobrú drenáž, lebo pôda tu pomalšie vysychá, čo koreňom nerobí dobre. Uvedenému prispôsobte aj zalievanie.

    Zdroj: tasr

    Hlávkový šalát.

    Záhrada oslnená 4 až 5 hodín je na pestovanie úžitkových rastlín vhodnejšia. Výber plodín na takéto stanovište prispôsobte podľa toho, kedy naň dopadá slnko. Popoludňajšie slnko je intenzívnejšie ako dopoludňajšie. Na mieste s popoludňajším slnkom dopestujete okrem byliniek, koreňovej a listovej zeleniny aj ríbezle, egreše či maliny. Stanovište kam svieti slnko dopoludnia je prívetivé na pestovanie kapusty, skorých zemiakov, urodí sa tu aj struková fazuľa, pór, cibuľa zelenačka.

    Čím menej slnka, tým je to ťažšie

    Pri zakladaní záhrady s celodenným zatienením nemajte veľké očakávania. Urodí sa tu len málo. Vysiať sem môžete šalát, rukolu, špenát, mizunu. Z byliniek je na svetlo málo náročná mäta. Zatienené stanovište neváhajte využiť na pestovanie koriandra, nebude tu vybiehať do kvetu. Strohé svetelné podmienky neprekážajú hlive ustricovitej.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.