Zápal očí je veľmi nepríjemným ochorením. Naše staré mamy však veľmi dobre vedeli, po akej rastlinke pri tomto zdravotnom probléme siahnuť!
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Jednoročná bylina
Očianka Rostkovova patrí medzi jednoročné byliny. Charakteristická je pre ňu chlpatá stonka, ktorá dorastá až do výšky 20 cm. Listy očianky sú vajcovito tvarované a zúbkaté. Pre kvety je typická biela farba, s jemným ružovkastým, či fialovým sfarbením. Majú však aj žltú škvrnu, ktorá sa nachádza na spodnom pysku. Kde očianku nájdeme? Rastie na lúkach a pasienkoch, ktoré majú dostatok závlahy, no natrafíme na ňu aj v húštinách, či pri okrajoch ciest.
Zdroj: Canva
Pre očianku sú typické biele kvety.
Protizápalový účinok
Každý z nás sa aspoň raz za život stretol s nepríjemným zápalom očí zvanom konjuktivitída. Pálenie, rezanie očí spojené s pocitom cudzieho telesa v oku nie je ničím príjemným. Ešte viac, ak sa k zápalu pridá hnisavý sekrét vytekajúci z oka. Naši predkovia pri zápaloch očí vždy siahali po očianke, keďže dobre vedeli, aké má liečivé účinky. Používala sa, aj sa naďalej používa ako obklad pri zápaloch spojiviek, očných viečok, či dokonca pri jačmeni. Očianka dokáže zbaviť oči začervenania a tiež opuchov.
Zdroj: Canva
Očianka zbavuje oči začervenania, i opuchov
Ďalšie využitie očianky
Hoci očianku poznáme najmä ako bylinu, ktorá pomáha našim očiam, nesmieme zabudnúť na jej ďalšie liečivé účinky. Priaznivo pôsobí pri bronchitických zápaloch, laryngitíde, ale tiež žalúdočnom katare. Užívať ju však môžu aj ľudia, ktorí trpia nechutenstvom, či majú zvýšenú kyslosť žalúdka.
Zdroj: Shutterstock
Ak máte zvýšenú kyslosť žalúdku, siahnite po očianke.