Materina dúška! Spoznajte 13 úžasných účinkov na zdravie a všetko o zbere a sušení
10. 6. 2024, 11:00

Zdroj: Canva
Bylinka pre zdravé dýchanie! Aj takto môžeme označiť bylinku, ktorej silu poznali a využívali už naši predkovia. Presvedčte sa o jej skvelých účinkoch aj vy.
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Dúška materina či materina dúška (Thymus serpyllum) je doslova legendami opradená bylinka. Označuje sa aj ako matka všetkých bylín. Už Egypťania ju používali pri balzamovaní, Rimania ju používali ako prísadu do parfumov a ľudia verili, že keď si ju dajú pod vankúš, tak ich bylina ochráni pred zlými snami.
Účinky na zdravie
- Bylinka je výborná, keď zápasíte s kašľom a prechladnutím. Je ideálne dopriať si z nej čaj. Dúška pomôže najmä pri vlhkom kašli.
- Dúška materina má protizápalový účinok.
- Posilňuje imunitný systém.
- Dúška materina má tiež antimikrobiálne účinky.
- Má výborné dezinfekčné účinky.
- Pomôže pri nervozite i nespavosti.
- Znižuje plynatosť.
- Pomáha zmierniť menštruačné bolesti.
- Účinkuje aj proti svalovým kŕčom.
- Má pozitívny vplyv na zdravie močových ciest a jej močopudné a protizápalové účinky môžu pomôcť aj pri liečení zápalu močových ciest.";i:10;s:55:" Bylinka môže pomôcť aj s vysokým krvným tlakom. ";i:11;s:56:"Pomôže s odstránením nepríjemného zápachu z úst.";i:12;s:66:"Obklady z dúšky materinej pomáhajú aj pri problémoch s akné.
Zdroj: Canva
Čaj z materinej dúšky nie je len liečivý, ale je aj veľmi chutný. Pokojne si do neho pridajte med či citrón.
Ako pri väčšine byliniek aj pri dúške materinej platí, že vie byť nápomocná, ale je potrebné jej účinky využívať s mierou.
Zberajte alebo pestujte
Materina dúška je trvalka, ktorú nájdete u nás v prírode, ale čoraz viac ľudí ju pestuje aj v záhradách. Je to aj kvôli jej krásnemu, dekoratívnemu vzhľadu, dobrej podôpokryvnej schopnosti a tým, že vytvára voňavé a husté koberce. Najčastejšie sa pestujte v skalkách či na okrajoch záhonov. Je navyše dobre odolná voči škodcom, mrazom i suchu.
Jej kvety sú ružové, bledofialové, fialovo-ružové až červeno-fialové.
Rastlinka dorastá do výšky 5 až 10 cm a obľubuje slnečné miesta. Na pestovanie je úplne nenáročná. Jediné, čo rastlinke prekáža je premočená pôda.
Zber a sušenie
Zdroj: Canva
V minulosti jej pripisovali aj magické vlastnosti. Vraj pomáhala odháňať čary.
Sezóna tejto bylinky je dlhá. Dúška kvitne od začiatku leta až do jesene. Zberá sa z nej kvitnúca vňať. Na zber bylinky je dobré vyzbrojiť sa nožnicami a vňať odstruhávať, pretože korene sa veľmi ľahko vyťahujú. Bylinku si môžete nazberať kedykoľvek v období, keď kvitne. Na zber si vyberte suché počasie a počkajte kým na rastline nebude rosa.
Bylinku môžete použiť sušenú aj čerstvú. Častejšie nájdete dúšku materinu v sušenej forme, ale čerstvú môžete pridať do šalátu či si z jej čerstvých kvetov pripraviť čaj alebo sirup.
Bylinku môžete sušiť zviazanú vo zväzkoch na suchom, tienistom a dobre vetranom mieste. Taktiež ju môžete sušiť aj v sušičke, ale dajte pozor, aby ste neprekročili teplotu 35°C.