Mesiac JÚL prináša so sebou zber OVOCIA. Viete ktorého? To si pochutíte
1. 7. 2023, 16:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Canva
V mesiaci JÚL sa môžete tešiť na zber ovocia, ktoré bude dozrievať. Ako ich zbierať a ako sa potom postarať o rastliny po zbere, aby ste mali bohatú úrodu, nájdetete v našom článku.
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Zdroj: Canva
Kto by nemal rád černice?
Černice
Černice sú obľúbené ovocie, ktoré sa výborne hodí v kombinácii s ríbezľami, jahodami, malinami alebo iným drobným ovocím. A práve je tu čas černíc. Stĺpcovité odrody černíc, ktoré rastú zvislo a nepotrebujú oporu v podobe paličky, majú veľa výhod. Černice môžu vyrastať aj v podobe kríka. Tie zväčša nemajú tŕne a ich zber či ošetrovanie nie sú náročné. Veľmi skoré plody možno zbierať už približne mesiac pred začiatkom bežnej sezóny černíc. Odrody Navaho dozrievajú na začiatku tohto mesiaca. Samozrejme, zbierajte tie plody, ktoré sú tmavo sýtej farby. Nielen, že budú chutnejšie, ale sa aj vám budú ľahšie zbierať. Vedeli ste, že na rozdiel od malín, majú černice v sebe kvetné lôžko, čo umožňuje ich na krátky čas skladovať v chladničke.
Jablká a broskyne
Zdroj: Canva
V lete sa môžete tešiť na letné odrody jabĺk
Ak už máte po zbere plodov, nezabudnite na letný rez kôstkovín. Ak máte vo svojom ovocnom sade letné odrody jabĺk, tak zrelé už budú koncom júla. Dozrievajú však postupne, preto nezbierajte všetky jablká, iba tie, ktoré sú úplne zrelé. Ak máte letné odrody hrušiek zbierajte ich tesne pred dosiahnutím konzumnej zrelosti. Môže sa stať, že ak začnete zbierať o čosi skôr, tak dužina bude buď príliš mäkká alebo sypká. Nezabúdame ani na broskyne. Na veľké a šťavnaté plody broskýň sa osvedčilo, že asi dva týždne pred ich úplným dozretím ich zaliať veľkým množstvom vody. Približne 20 - 30 litrami vody na 1 meter štvorcový. A pokiaľ vidíte, že nejaký ten ovocný stromček má konár s bohatou úrodou, tak mu pomôžte. Podoprite ho, aby sa nezlomil.
Zdroj: Canva
Tešiť sa môžete aj na broskyne
Zdroj: Canva
Výhonky ríbezlí strihajte podľa nášho návodu, pokiaľ chcete mať bohatú úrodu.
Ríbezle
A je tu čas na ríbezle. Po zbere ríbezlí treba kríky a stromčeky riadne ošetriť. Ideálne bude, keď odstránite burinu. skypríte pôdu a pridajte kvalitné hnojivo. Neodporúčame kypriť pôdu priveľmi do hĺbky, aby sa nenarušili korene, ktoré sú v zemi. Okolie ríbezlí zavlažte vodou a nasteľte ich nástielkou. Je nutné urobiť aj rezy. Režte tak, aby zostalo približne 5 až 6 mladých tohtoročných výhonkov. 5 až 6 z minulého roka a 3 až 5 trojročných. Tie, ktoré sú staršie odrežte tesne pri zemi. Taktiež nepotrebné budú aj slabé výhonky. Ker treba aj presvetliť, aby sa slnečné lúče dostali do stredu rastliny. Majte na mysli, že nie je ríbezľa ako ríbezľa. Pokiaľ máte jostu alebo čiernu ríbezľu, nerobte príliš hlboký rez, inak sa pripravíte o budúcoročnú úrodu.
Zdroj: Canva
Muchovník sa začína u nás pestovať aj kvôli plodom.
Prejdeme na muchovník. Ten patrí vďaka svojim bielym kvetom, ktoré nádherne voňajú a na jeseň do červena sfarbeným listom k obľúbeným okrasným krom. V poslednom čase sa šľachtia muchovníky aj kvôli ich výborným plodom. Ide o odrody: Bluemoon, Martin, Prince William, Northline, Smoky či Thiessen. Dozrievajú od prvej polovice júna až do začiatku júla. Ku konzumácii sú vhodné plody, ktoré sa sfarbili do fialovo modra a chuť plodov je kyslo-sladkastá. Chutné plody tohto kríka nechutia nielen ľuďom, ale aj vtákom. Preto ich odporúčame niečím chrániť, napríklad sieťkami.