Reklama

Milovaný a nenávidený BREČTAN: Čo ste o ňom netušili a prečo sa ho oplatí pestovať?

Brečtan môže múr úplne prekryť, alebo len dozdobiť.

Zdroj: shutterstock.com

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Brečtan patrí po stáročia k najviac vyhľadávaným a obľúbeným popínavým druhom. Ale viete prečo?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER nechtíková mastička na odreniny, popáleniny i suchú pokožku
    Zdroj: ida furik

    Liana s bohatou históriou

    V dávnej minulosti sa brečtan (Hedera) uctieval ako symbol večného života, nesmrteľnosti, priateľstva a vernosti. V antickom Grécku bol ako symbol vernosti tradičným darom na svadbe mladomanželom. Boh úrody, plodnosti, veselosti ale tiež opitosti Dionýzos, bol často zobrazovaný s brečtanovým vencom. Ľudia verili, že predchádza otravám, preto si ním pomáhali po prílišnom požití alkoholu. Z brečtanu plietli vence a kládli ich chorému na hlavu.

    Neparazituje

    Aj keď v spoločnosti pretrváva názor, že brečtan je parazitická rastlina, nie je tomu tak. Stromy svojim rastom neuškrcuje, ale používa ich ako rebrík a oporu. Svojimi koreňmi nepreniká pod kôru iných rastlín, teda ani neodčerpáva z nich živiny. Problém nastáva až pri starých vyspelých jedincoch s vyššou hmotnosťou, ktoré môžu dolámať konáre alebo aj celý strom.

    Zdroj: Danka AČOVÁ

    Ak máte umelecké sklony a dostatok trpezlivosti, môžete brečtan formovať do rôznych tvarov podobne ako krušpán.

     

    Vždyzelený majster kamufláže

    Ak ste zahodili predsudky a dovolili ste mu skrášliť fasádu vášho rodinného domu, môžete vďaka jeho schopnosti zamedzenia cirkulácie vzduchu medzi stenou a listami, ušetriť počas zimných mesiacov až 20 percent tepelnej energie. Naopak v lete vám jeho listy doprajú príjemný chládok a osviežujúcu vlhkosť vzduchu. Taktiež pomocou koreňov je schopný odčerpať vlhkosť zo základov domu. Veľkú nevýhodu však predstavuje neustále vytváranie vzdušných korienkov, ktoré môžu narušiť murivo.

    Jedovatý aj liečivý zároveň

    Napriek tomu, že všetky časti rastliny sú jedovaté, obsahujú účinné liečivé látky, ktoré sú nápomocné vo forme masti pri kožných problémoch, vredoch, popáleninách, hemoroidoch a reumatizme. Pre jeho liečivé účinky sa zbiera list, najvhodnejšie na jar. Najjedovatejšou časťou rastliny sú plody, bobule. Otrava môže nastať už po užití troch bobuliek a prejavuje sa zvracaním, preháňaním alebo bolesťou hlavy. Preto neriskujte a pri vnútornom používaní siahnite po certifikovaných liečivách z lekárne.

    Čistí vzduch

    Brečtan patrí medzi najlepšie prírodné čističe vzduchu ako v interiéri, tak i v exteriéri. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že je to vždyzelená popínavá liana s celoročným dekoračným i funkčným efektom, preto by mal nájsť uplatnenie v každej rodinnej záhrade.

    Zdroj: Ivyline

    Efektný brečtan

    Nenáročná izbovka

    Okrem toho, že efektívne čistí vzduch, váš domov zbaví zápachu, škodlivých látok i chemikálií uvoľňovaných v domácnosti. Pri pestovaní v interiéri mu zabezpečte vhodné pestovateľské podmienky. Darí sa mu v chladnejších miestnostiach domu, preferuje teplotu od 12 do 22°C. Môžete ním skrášliť severne orientované priestory domu, kde ostatné izbové rastliny ledva prežijú. Zeleným odrodám vyhovuje tieň, panašovaným doprajte trošku viac svetla, odmenia sa vám krásnym vyfarbením. Substrát udržujte mierne vlhký, ale nie premokrený, v zime ju obmedzte.

    Zdroj: flowercouncil.co.uk

    Brečtan patrí medzi rastliny, ktoré čistia vzduch, preto je ideálnou izbovkou napríklad do spálne.

    Má dva typy listov

    Brečtany sú zaujímavé aj tým, že na jednej rastline môžete nájsť dva typy výhonkov a listov. Základné sú dlaňovito troj- alebo päťlaločnaté listy typické pre mladé rastliny v čase intenzívneho rastu, keď sa v hojnom počte tvoria aj vzdušné korienky. Keď rastlina po 7 až 10 rokoch vstúpi do obdobia dospelosti, začnú vyrastať aj výhonky, na ktorých sa tvoria kvety a neskôr plody. Tie majú listy oblé, niekedy až srdcovité s celistvým okrajom.

    Zdroj: archív časopisu Záhradkár

    Brečtan si ľahko rozmnožíte pomocou odrezkov.

     

    Ľahko si ho rozmnožíte

    Nové rastliny si veľmi jednoducho zabezpečíte pomocou odrezkov alebo potápaním. Najvhodnejším obdobím na rozmnožovanie je koniec augusta a september, kedy si pripravíte odrezky s troma listami. Spodný list odstránite a tak ich zapichnete do substrátu.

    Zdroj: Archív redakcie

    Plody brečtanu sú pre človeka jedovaté, vtáky si však pochutia.

    Zdroj potravy pre vtáctvo

    Nakoľko patrí k druhom, kvitnúcim neskoro v septembri a októbri, je významným zdrojom nektáru a peľu pre včely a motýle v období, keď sa ostatné rastliny pripravujú na zimný spánok. Plody postupne dozrievajú do apríla nasledujúceho roka a sú obľúbenou potravou pre vtáctvo. Porast brečtanu je aj ich prirodzeným domovom a miestom hniezdenia.

    Môžete ho vysadiť ako popínavú rastlinu k stenám, prístreškom či pergolám. Spoľahlivo prekryje problémové severne orientované miesta a nevzhľadné časti záhrady. Ako pôdopokryvná rastlina je vynikajúci pod stromy alebo pri stabilizácii terénu. Profimedia

    Variabilné využitie v záhrade

    Môžete ho vysadiť ako popínavú rastlinu k stenám, prístreškom či pergolám. Spoľahlivo prekryje problémové severne orientované miesta a nevzhľadné časti záhrady. Ako pôdopokryvná rastlina je vynikajúci pod stromy alebo pri stabilizácii terénu.

    Zdroj: pinterest/Ornoterralandscapes.com

    Jednoduchá výsadba v modernom duchu pomocou vždyzeleného krušpánu (Buxus), prevýsavého brečtanu (Hedera Helix), kvitnúcich cyklaménov (Cyclamen) a skimie (Skimmia).

    Mnohopočetná rodina druhov

    V záhradno-architektonickej tvorbe sa brečtan začal naplno využívať až v priestranných anglických krajinárskych parkoch. Záhradníkom sa vtedy podarilo vyšľachtiť neuveriteľných 200 odrôd s rozdielnou dynamikou rastu či rozmanitým farebným panašovaním listov. V súčasnosti ich existuje okolo tisíc – od slabo až rýchlo rastúcich foriem, s bielymi, niekedy žltými pestrofarebnými listami v rozmanitej škále tvarov listov.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.