Milujete cesnak medvedí, ale nechcete ho zberať v prírode? Máme riešenie!
2. 3. 2025, 11:00

Zdroj: encierro
Cesnak medvedí v čase rastu na jar spôsobuje doslovné šialenstvo medzi jeho priaznivcami. Nie v každej lokalite je však zber zdravej bylinky povolený. Existuje však riešenie, ako mať cesnaku medvedieho, koľko vám hrdlo ráči.
Zdroj: encierro
Zdroj: Christopher Shelford
Zdroj: gpointstudio
Galéria k článku
Nedávno sme sa dozvedeli, že cesnak medvedí sa už tlačí zo zeme. Prezradili nám to zberači, ktorí sa do svojej obľúbenej lokality chodia pravidelne pozrieť, aby nepremeškali zber mladých listov, lebo staršie môžu byť horké. Používajú ich do nátierky, na výrobu pesta, či do pagáčov. Okrem toho, že je výborný, je jemný k žalúdku, preto si ho môžu dopriať aj ľudia s problémovým trávením. Sami však kritizujú drancovanie porastu niektorými nedisciplínovanými zberačmi, ktorí miesto nožníc či šetrného odtrhnutia listov, rastliny doslova šklbú zo zeme aj s cibuľkami, ktoré beztak zahodia. Takéto správanie je podľa nich neprípustné, a to nie len pri spomínanom druhu. A my, s nimi súhlasíme.
Cesnak medvedí nájdete rásť v lužných lesoch, kde má dostatok vlhkosti a tieň. Na zber zdraviu prospešných a nemenej chutných listov sa môžete vybrať v čase, keď sa začínajú zelenať stromy.
Pozor, tu je chránený!
Vyhnite sa však lokalitám s tretím až piatym stupňom ochrany, kde hrozí za zber vysoká pokuta. Akémukoľvek postihu sa vyhnete, ak si dopestujete vlastný cesnak z jesennej alebo jarnej sejby z bežne dostupného osiva. Podmienkou jarného vysievania je použitie semien, ktoré prešli stratifikáciou napríklad skladovaním v chladničke. Vysievajte plytko do polotieňa pod stromami alebo v blízkosti múra, kde má dostatočne vlhkú pôdu s neutrálnou pôdnou reakciou. Aby ste naplno využili liečivý potenciál aromatických listov, konzumujte ich čerstvé. Len tak posilnia vašu imunitu, zásobia telo vitamínmi, pomôžu pri artritíde a reume, uľavia od hlienov a prejavov astmy.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Dostali ste cibuľky, alebo už máte cesnak dávno v zemi? Tak sa potom s nami pozrite na ďalšie práce, ktoré vás v marci v okrasnej záhrade neobídu, ale skôr počkajú.
V marci sa nechajte pohltiť farbami
Pestré záhony s rozmanitými tvarmi kvetov cibuľovín k začiatku pestovateľskej sezóny nesporne patria. Užiť si tú nádheru môžete aj na balkóne, kde ich neváhajte skombinovať s hviezdami jarných črepníkov. Rozrastené trvalky rozdeľte a presaďte alebo rozdajte.
Teraz je čas na delenie
Jar je vhodný čas na delenie rozrastených trsov trvaliek. Prívetivé poveternostné podmienky nespôsobujú rastlinám stres, naopak, sú priaznivé na úspešné zakorenenie. Väčšina trvaliek sa dá rozmnožiť delením materských rastlín na menšie časti, čím ich udržíte úhľadné, a zároveň nenarušíte ich kvitnutie. Takýmto spôsobom získate viac jedincov funkie, ktorá sa vo vhodnom prostredí rýchlo rozrastá. Na menšie rastliny vám postačí lopatka s ostrým hrotom, väčšie exempláre z pôdy vyberiete len pomocou rýľa.
1.
Zdroj: VH-studio
Rastliny pomocou náradia opatrne vyberte zo zeme aj s koreňovým balom.
2.
Zdroj: VH-studio
Materskú rastlinu rozdeľte na menšie časti. Ak je to potrebné, koreňový bal preseknite rýľom.
3.
Zdroj: VH-studio
Oddelky vysaďte na nové stanovište, ktoré ste predtým skyprili a vyhnojili kompostom.
Rozkvitnutá jar
Len čo pominie krása rozkvitnutých čemeríc, vystrieda ju záplava farieb tulipánov, narcisov, modríc aj snežienok. Pastvou pre oči sú nielen na záhone, ale aj vysadené v nádobách na balkóne. Môžete ich tu kombinovať navzájom alebo s prvosienkami, sirôtkami či so sedmokráskami. Pestrá a bohatá výsadba vznikne spolu s iskerníkmi. V závislosti od toho, akú nádobu použijete, myslite aj na drenáž. Ak sa rozhodnete pre výsadbu v štýle vintage do starých hrncov, určite na dno nádoby uložte vrstvu štrku vysokú približne 2 až 3 cm. Kvitnutie všetkým druhom predĺži čerstvý substrát a dostatok vlahy. Vysychaniu substrátu zabráni nastlanie machu pomedzi rastliny, ktorý je navyše veľmi dekoratívny.