Milujete JAHODY? Kompletný NÁVOD na založenie JAHODOVISKA ako zo škatuľky
15. 8. 2024, 8:01 (aktualizované: 23. 8. 2024, 10:57)

Zdroj: Shutterstock
Chcete si pochutnať na šťavnatých jahodách z vlastnej záhrady? Druhá polovica augusta je na založenie jahodového záhona ideálna. Ak chcete predísť riziku nižšej úrody, nekvalitných plodov a šírenia chorôb, odporúčame po troch až štyroch rokoch jahodový záhon zrušiť a založiť nový na inom mieste.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Pre dokonalý výsledok s prípravou záhona začnite minimálne tri týždne pred výsadbou. Jahodám v záhrade vyberte slnečné stanovište, kde sa dočkáte dokonale vyzretých, sladkých a aromatických plodov. Bude sa im dariť na ľahšej hlinitopiesočnatej pôde s dostatkom humusu s optimálnym pH 5,8 až 6,5. Vhodnou predplodinou je pór, hrášok, fazuľa či aksamietnice, no vyhnite sa zemiakom, uhorkám, rajčiakom a, samozrejme, jahodám.
Zdroj: shutterstock
Najvhodnejší čas na vysádzanie jahôd je okolo 20. augusta, najneskôr však do 15. septembra. Neskôr vysadené jahody by už nestihli do príchodu prvých mrazov vytvoriť dostatočne silný koreňový systém a novú ružicu listov. V severnejších oblastiach preto začnite o tri týždne skôr.
Dôsledná príprava
Jahody majú plytký koreňový systém a buriny pre ne pred stavujú významného konkurenta v boji o živiny a vodu. Preto budúci záhon pred samotnou výsadbou dôkladne vyčistite a odburiňte. Následne pôdu prekyprite približne do hĺbky 30 až 35 cm a obohaťte ju dostatočným množstvom organickej hmoty. Na jeden štvorcový meter pridajte 10 až 15 kg dobre vyzretého kompostu. Môžete použiť aj NPK hnojivo alebo hnojivo s obsahom horčíka, či na báze rohoviny. Ak máte pôdu veľmi kyslú, upravte ju vápnením.
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Správna hĺbka výsadby jahodových sadeníc.
Výsadba
Pri sadení dávajte pozor, aby bolo srdiečko rastliny tesne nad povrchom pôdy. Príliš hlboko vysadená sadenica v prvom roku spravidla nekvitne. Priveľmi vysoko zasadenej zase hrozí namrznutie koreňového kŕčka či úplné vymrznutie. Voľnokorenným sadeniciam stačí skrátiť koreňový systém a vysadiť ich do vopred pripravenej jamky. Kontajnerové sadenice treba vysádzať približne do takej výšky, v akej rástli v kontajneri. Pri výsadbe ku každej sadenici dobre pritlačte pôdu. Keďže základy budúcoročných kvetov sa tvoria už na prelome septembra a októbra, dbajte na dostatočnú zálievku.
Zdroj: shutterstock
Pri výsadbe dávajte pozor, aby bolo srdiečko rastliny tesne nad povrchom pôdy
Až do neskorej jesene z rastlín odstraňujte poplazy, aby sa príliš nevysiľovali, čím docielite bohatú úrodu v budúcom roku. S prihnojovaním začnite najskôr tri týždne po vysadení. Kvalitné sadenice môžete získať aj z domácej produkcie. Stačí si v čase dozrievania plodov označiť zdravé a úrodné trsy. Pri darovaných sadeniciach však buďte opatrní, môžete si nimi do záhrady priniesť nežiaducich obyvateľov, ako je napríklad roztočík jahodový či vírusové a mykoplazmatické choroby.
Zdroj: shutterstock
Silné, dobre vyvinuté poplazy využite na dopestovanie sadeníc. Nasmerujete ich do nádob naplnených substrátom s jemnejšou štruktúrou a pravidelne ich zalievajte. Počas sezóny bohato zakorenia a v auguste budú pripravené na výsadbu.
Nekonečná úroda
Dômyselným výberom odrôd môžete jahody zberať prakticky od konca mája až takmer do októbra. Veľmi skoré, stredne skoré a neskoré odrody vysaďte tak, aby sa súčasne s koncom zberu jednej začínal zber druhej. Postupne budú dozrievať napríklad ‘Diana’, ‘Daroyal’, ‘Donna’, ‘Honneoye’, ‘Lambada’, ‘Darselect’, ‘Korona’, ‘Elsanta’, ‘Sonata’, ‘Polka’, ‘Symphony’, ‘Florence’ a ‘Malwina’. Osem jahodových týždňov raz rodiacich jahôd si predĺžite pestovaním stálorodiacich, ako je napríklad ‘Anabel’, ‘Calypso’, ‘Diamante’, ‘Everest’, ‘Fresh’, ‘Gaviota’, ‘Gento’, ‘Lidka’, ‘Meraldo’, ‘Ostara’, ‘Red Rich’ či ‘Selva’.
Zdroj: shutterstock
Slama zabráni nielen rastu burín, zvýšenému výparu vody a hnitiu plodov, ale zároveň postupným rozkladom obohatí pôdu o organickú hmotu.
Aký typ nástielky použiť?
- Slama zabráni nielen rastu burín, zvýšenému výparu vody a hnitiu plodov, ale zároveň postupným rozkladom obohatí pôdu o organickú hmotu. Nástielka zo slamy sa robí približne na začiatku kvitnutia alebo tesne pred zberom plodov. Opatrne ju rozmiestnite okolo každého trsu, pričom dbajte na to, aby ste nepoškodili vyvíjajúce sa kvety. Zaslamovanie môžete použiť pri hniezdovom i pásovom pestovaní alebo skombinovať s pestovaním na netkanej textílii.
- Netkaná textília umožní rastlinám lepšie hospodáriť s pôdnou vlahou a zároveň zamedzí rastu burín. Vďaka čiernej farbe poskytne aj čiastočnú ochranu proti mrazom a urýchli vstup plodov do rodivosti. Na záhon ju položte pred samotnou výsadbou a následne dobre ukotvite. V závislosti od spôsobu pestovania a požadovaného sponu vytvorte otvory (dvomi priečnymi rezmi do tvaru písmena X), do ktorých vysadíte sadenice. Po ukončení rodivosti je však najlepšie textíliu odstrániť a pôdu plytko prekypriť.
Zdroj: Shutterstock
Ak nestihnete augustový termín, na jar môžete využiť chladené prostokorenné jahodové frigo sadenice bez listov. Na jar po výsadbe rastú veľmi bujne a v lete majú neporovnateľne väčšie plody ako iné sadby.
Aké máte na výber spôsoby pestovania jahôd? Čítajte na ďalšej strane! >>>

Zdroj: NMH/Záhradkár
Spôsoby pestovania jahôd
Zdroj: Shutterstock
Hniezdový spôsob pestovania
Hniezdový
Sadeničky sa v závislosti od odrody vysádzajú v spone 40 x 40 cm, prípadne 45 až 50 x 40 cm. Nevýhodou je pomerne rýchle starnutie trsov, preto ich treba zmladzovať rastlinami z poplazov a prebytočné odstraňovať.
Zdroj: shutterstock
Hrobčekový spôsob pestovania jahôd
Hrobčekový
Tento spôsob spočíva vo vytvorení 30 až 40 cm vysokých pásov pred výsadbou. Výhodou je pohodlnejší zber, lepšie hospodárenie s vodou a menej časté zahnívanie plodov i výhonkov. Hrobčeky môžu mať rozličnú šírku, ktorá závisí od výsadby sadeníc do jedného alebo dvoch riadkov.
Zdroj: Shutterstock
Pásový spôsob pestovania jahôd
Pásový
Sadenice sa sadia v radoch hustejšie (maximálne 30 cm od seba), riadky sú však od seba vzdialenejšie. Cieľom je čo najskôr zapojiť výsadbu do celistvých pásov, čo dosiahnete práve poplazmi, ktoré sa v predchádzajúcom spôsobe odstraňujú. Pri pestovaní pásovým spôsobom jahodový záhon po štyroch rokoch jednoducho obnovíte tak, že necháte prerásť poplazy do uličky. Vymeníte tým pozíciu radov a uličiek a zároveň predĺžite životnosť porastu.
Zdroj: Shutterstock
Jahody sú ideálne na pestovanie vo vyvýšených záhonoch.
Na zvýšených záhonoch
Nevýhodou je väčšia prácnosť spojená so založením záhonov, vyššie vstupné náklady a nároky na pravidelné dopĺňanie živín. Odmenou je jednoduché pestovanie a zber plodov.
Zdroj: shutterstock
Ak chcete pestovať jahody v nádobách, nevyhnutná je pravidelná zálievka a hnojenie.
V nádobách
Keďže jahody majú plytký koreňový systém, pestovanie v kontajneroch je efektívne a oplatí sa najmä na miestach s nedostatkom priestoru, ako sú balkóny či terasy. Keďže substrát v črepníkoch sa veľmi rýchlo vyčerpá, nevyhnutná je aplikácia doplnkového hnojenia. Jahody v nádobách sú veľmi náročné najmä na vodu a substrát by nemal nikdy preschnúť.