Milujete RÍBEZLE? Naučte sa ich pestovať. Majú veľa VYUŽITÍ!
27. 6. 2023, 16:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Záhradkár
Ríbezle sú vynikajúce drobné ovocie, ktoré ponúkajú široké spektrum využitia. Môžete si z nich spraviť šťavy, džemy, mušty, vínka, hodia sa do dezertov, ale i koláčov, na zaváranie či len mrazenie. Viete ako ich pestovať?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Čierne, červené i biele
Ríbezle červené a biele majú veľmi podobné nároky na pestovanie. Dobre sa im darí na miestach, kde priemerná ročná teplota sa pohybuje od 6 do 8 stupňov Celzia, do nadmorskej výšky od 400 do 700 m nad morom. Ríbezle nemajú v obľube kotliny a miesta, kde stále fúka vietor, alebo miesta, kde sú suché, kamenisté a ťažké ílovité pôdy s vysokou podzemnou vodou. Dokonca ich nesaďte ani na južné strany svahov, kde listy čoskoro uschnú a kry nebudú ani rásť. Ideálne sú piesočnato-hlinité a hlinité pôdy s dobrou vlahou.
Zdroj: Canva
Ríbezle nemajú radi priame slnko a ani silné vetry.
Čiernym ríbezliam je po vôli skôr teplejšie oblasti s nadmorskou výškou od 200 do 350 m nad morom. Ideálne sú pre nich hlboké piesočnato-hlinité pôdy s dobrou vlahou a plnou živín. Ríbezľa čierna dokonca znesie aj vápenaté pôdy. Čomu by ste sa mali vyvarovať sú slnečné stanovišťa a veterné svahy. Ak zabúdate, tak si teraz poznačte, že v auguste im musíte dopriať doplnkovú závlahu, ktorá bude mať vplyv na budúcoročnú úrodu.
Pestovanie
Ríbezle môžete pestovať v 2 tvaroch, a to v podobe kra alebo stromčeka. Keby ste sa rozhodli pre stromček, tak ten si vyžaduje oporu. S výsadbou začnite na jar alebo na jeseň. Kry by ste mali sadiť o 7 až 10 cm hlbšie, ako keď rástli v škôlke. Pokiaľ chcete mať vyše ríbezlí, dodržujte vzdialenosť medzi jednotlivými krami 80 až 100 cm, v prípade stromčekov je to 75 až 100 cm. V predjarí urobte na kríčkoch rez tak, že jednoročné výhonky zrežte na 2 až 3 púčiky. V prvom roku nechajte na ňom 5 až 6 výhonkov, o ktorých viete, že sa nebudú navzájom krížiť. V treťom roku by ste mali mať približne 14 až 16 rôzne starých konárov. Pamätajte, že červené a biele ríbezle by mali mať konáre maximálne 4 roky, a čierne maximálne 3 roky.
Zdroj: Canva
S výsadbou treba začať buď na jar, alebo na jeseň.
Pokiaľ by ste chceli mať ríbezle ako stromček, tak ich tvarujte v predjarí tak, že po výsadbe necháte 3 až 4 výhonky, ktoré treba skrátiť na 2 až 3 púčiky. POZOR! Posledný by mal smerovať von z korunky. V ďalších rokoch nechajme 6 až 7 konárov. Na lepšiu rodenie nových konárov a sladko-kyslastých bobúľ, by ste mali pri zapestovaní odstrániť približne 1/3 konárov a nechať priestor pre nové.
Spôsoby pestovania
Okrem tradičného pestovania ríbezlí, poznáme aj menej tradičné. Jeden z nich je BORMINSKÝ spôsob. Ide o pestovanie ríbezľových kríčkov na drôte. Ide vo svojej podstate o náročný a každoročný rez. Kríčky sa vysádzajú do riadkov vo vzdialenosti 125 až do 150 cm. Po hlbokej výsadbe a reze sa na každom konári nechá 5 až 8 púčikov, ktoré sa jednotlivo zapestovávajú tak, aby púčiky vypučali po celej dĺžke. Kríčky sa vyväzujú na drôtenku. Takéto kríčky môžu narásť do výšky 150 až 160 cm.
Zdroj: Canva
Vyskúšajte aj menej tradičné spôsoby pestovania
Druhý spôsob je RÝNSKY. Pred jesennou výsadbou sa ponechajú na kríkoch len 3 výhonky. Jeden stredný a 2 bočné. Kríky sú pritom od seba vzdialené 80 až 150 cm. V predajarí sa skrátia približne o polovicu. Hlavné konáre sa vyväzujú na drôt. Táto opora z drôtu má ,,3 podlažia". Jednotlivé drôty sú od seba vzdialené 40 až 50 cm. V ďalších rokoch sa rezom udržiava plochá koruna, bočné obrasty sa skracujú na 2 až 3 púčiky. Až do 5. roku sa odstraňujú všetky výhonky, ktoré vyrastajú z koreňov. V tom 5. roku sa nechajú tak a v nasledjúcom 6. roku sa postupne staré drevo nahrádza novým.