Molice - malí bieli záškodníci v skleníku i v záhrade
5. 6. 2019, 22:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 17:36)

Zdroj: img1.indafoto.hu
Aktuálne teplo im praje. Nedarí sa im len v skleníku, ale aj na hlúbovej zelenine v záhrade.
Molica skleníková (Trialeurodes vapporariorum) si pochutnáva cicaním štiav na paprike, rajčiakoch, uhorkách či šaláte. Jej blízka príbuzná molica lastovičníková zas na hlúbovej zelenine. Aktuálne sme ju postrehli na mladučkých kaleráboch. Hľadať ju netreba, stačí ak mierne drgnete do rastliny a molice z nej húfne vyletujú. Na prvú signalizáciu ich prítomnosti v skleníku pomáhajú žlté lepové doštičky. Ochranu proti nim sa oplatí vykonať, pretože bez nej ostanú listy napadnutých rastlín výrazne oslabené. Neskôr opadnú.
Škodlivosť je nezanedbateľná
Nezávisle na tom, či sa jedná o nymfy alebo dospelé jedince všetky cicajú šťavy na zelenine pestovanej v skleníku, no nevyhnú sa ani jahodám či okrasným rastlinám ako sú fuksie a ibišteky. Molica lastovičníková škodí len na kapustovej zelenine. Prvé škody spôsobujú nymfy, ktoré si všimnete na spodnej strane listu. Tu vytvárajú husté biele kolónie. Následne sa objavujú žlté škvrny, ktoré sa postupne množia a nakoniec listy opadávajú. Okrem toho vylučujú medovicu, čím podporujú prítomnosť saprofytických mikroorganizmov, ktoré sa ňou živia.
Spôsob ochrany
Proti molici skleníkovej sa dajú urobiť preventívne opatrenia, ako je odstraňovanie burín. Rovnako sa neodporúča v jednom zakrytom priestore pestovať okrasné rastliny s úžitkovými. Pri použití chemickej ochrany stavte na prostriedky ako Limonica, Delphibug, Vošky-Molice Stop, Pásavka Stop, Mospilan 20SP, Neemazal_T_S, Karate Zeon 5CS. Na molicu lastovičníkovú neexistuje povolený prípravok, ale odborníci odporúčajú použiť postreky na molicu skleníkovú. Prípadne si môžete zvoliť aj postrek na mlynárika kapustového a moru kapustovú Spintor, Decis Protech, Karate Zeon 5CS, Samuraj.
O moliciach sa dočítate i tu: