Monilióza nespí ani na konci novembra! Podniknite preventívne kroky a zabráňte jej prezimovať
29. 11. 2024, 14:00

Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Vysoká vlhkosť vzduchu v kombinácii s miernymi teplotami vytvára ideálne podmienky na prezimovanie škodlivej huby moniliózy, ktorá ohrozuje úrodu kôstkovín. Preto ani v novembri nenechajte nič na náhodu.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Galéria k článku
Sušené plody marhúľ sú pre naše zdravie prínosom. Aby ste ich s úspechom aj v budúcom roku dopestovali čo najviac, je potrebné venovať čas starostlivosti o stromy. V tomto čase je už rez marhúľ dávno ukončený, ale okolo stromov je stále čo robiť. Ešte vždy je aktuálne zberanie múmií plodov, ktoré v korune ostali. Nemávnite rukou nad touto prácou, ak ste ju už v tomto roku vykonali. Prejdite sa k marhuliam znovu, aj pozornému oku mohli ujsť detaily.
Aj keď ste nejaké plody na jeseň pozberali, opätovne sa prejdite pomedzi stromy a napadnuté plody zlikvidujte.
Vysoká vlhkosť vzduchu a teploty okolo 10°C uľahčujú hube spôsobujúcej moniliózu kôstkovín prezimovanie. Jej pôvodcom je Monilia laxa, ktorá ničí nielen ovocie, ale aj kvety, cez ktoré huba preniká až do dreva. Typickým prejavom je tvorba glejotoku a zasychanie mladých výhonkov. Aby ste predišli značným škodám stavte na prevenciu.
Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK
Moníliové usychanie letorastov marhule bolo v roku 2023 značne rozšírené na celom území Slovenska.
Zberaním napadnutých plodov - múmií, sa zbavíte primárneho zdroja infekcie a významne tak zamedzíte jej prepuknutiu v budúcej sezóne. Pozberané plody zakopte hlboko do zeme, aby sa spóry nemohli po ovlhčení stromov aktivovať. Po obvode kmeňa rozhoďte kompost, ktorý má antimykotický a antibakteriálny účinok.

Zdroj: redakcia Záhradkár
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.