Na čo ešte myslieť v novembri? Krátke dni využite na posledné práce v záhrade
2. 11. 2024, 7:00

Zdroj: Shutterstock
V odľahlej časti záhrady urobte miesto na kôš na opadané lístie a potom očistite fľaky, ktoré zanechalo na zámkovej dlažbe. Listy pozberajte aj z vodnej hladiny v jazierku i v bazéne, ktorý ak ste ešte nezazimovali, je najvyšší čas. Okrem toho sa postarajte o exotické krásky v nádobách, pričom zohľadnite ich požiadavky na svetlo. Nezabudnite zazimovať palmy a vybrať si správny rýľ na jesenné obrábanie pôdy.

Pekná do novej sezóny
Dlažba na chodníkoch a parkovisku je počas sezóny skúšaná poveternostnými podmienkami. Prach, nečistoty bežne pozametáte a textúra dlažby výrazne prekukne. Na jeseň je situácia trochu iná. Opadáva lístie, ktoré v kombinácii s dažďom zanecháva nepekné škvrny. Vtedy je najlepšie chodníky čím skôr očistiť, lebo fľaky sa časom nemusia dať odstrániť.
Zdroj: Shutterstock
V upratovaní vám vypomôže technika. Na dôkladné odstránenie nečistôt využite vysokotlakový čistič, veľké plochy plné opadaného lístia pod kontrolu dostane záhradný fúkač alebo vysávač, menšie kovová metla.
Pripravené na zimu
Už v polovici októbra, keď začínajú citeľne klesať teploty, môžete začať s prípravou jazierka na zimu. Aktuálne je pravidelné čistenie vodnej plochy od opadaného lístia a iných nečistôt organického pôvodu. Ak ich nestihnete odstrániť a klesnú na dno, pomôžte si špeciálnymi prípravkami na uvoľnenie. S kalom na dne si poradí jazierkový vysávač. Do vody môžete pridať aj bežne dostupné prípravky s obsahom mikroorganizmov urýchľujúce rozklad organickej hmoty.
Zdroj: Shutterstock
Pokiaľ nemáte v záhrade jazierko, ale bazén, na zimu ho pripravte, hneď ako teplota vody klesne na 12 °C. Vodu zbavte nečistôt, dno a steny bazéna povysávajte. Následne ju vypustite pod úroveň spätných dýz aj z filtračného zariadenia a náplň v ňom prečistite preplachom. Filtračné zariadenie spolu so všetkým príslušenstvom uložte do pivnice alebo garáže, kde nemrzne. Pri zapustených bazénoch odvodnite potrubie. Aby voda v bazéne spoľahlivo prezimovala, mala by mať chemické zloženie upravené na ideálne hodnoty vrátane chlóru. Pridať by ste do nej mali aj špeciálny prípravok určený na zazimovanie vody v bazéne. Keď toto všetko splníte, umiestnite na hladinu plaváky proti ľadu a prekryte bazén plachtou určenou na zazimovanie.
TIP: Skôr než sa pustíte do zazimovania bazéna, overte si, či práve váš výrobok je na zazimovanie vhodný.
Nielen rez, ale aj výsadba
Letné odrody malín môžete na jeseň zbaviť vyrodených výhonkov, ak ste tak už neurobili po zbere úrody. November však praje aj výsadbe voľnokorenných výpestkov. Rastliny vysádzajte do prekyprenej pôdy, ktorú ste premiešali s vyzretým kompostom.
Zdroj: Shutterstock
Sadenice v riadku umiestnite na 60 cm od seba a dôkladne prihrňte. Korene aj s krčkom prihrňte a utlačte. Na podporu zakorenenia maliny zalejte a v okolí krov nasteľte tenkú vrstvu kompostu. Pred mrazmi rastliny chráňte nástielkou z pokosenej trávy alebo lístia.
Kam s opadaným lístím?
Pohrabali ste opadané lístie a máte ho haldu? Časť využijete na ochrannú nástielku okrasných záhonov, pomerne významné množstvo spotrebujete na zakrytie hriadok v úžitkovej záhrade, kde sa rozloží a rozprúdi mikrobiálny život. Do kompostu lístie vo veľkom množstve radšej nehádžte. Je ľahké a nadýchané, zbytočne by tam zaberalo miesto a spomaľovalo proces rozkladu. Radšej preň vytvorte zberný kôš, kde sa nahromadené listy môžu pomaly rozkladať. Pôsobením poveternostných podmienok v kombinácii s vlhkosťou sa rozpadnú do dvoch rokov. Vzniknutá hmota v zmesi s kvalitným kompostom poslúži ako výsevný substrát.
Zdroj: Shutterstock
Na kôš budete potrebovať: pletivo s menším priemerom ôk (dĺžka podľa potreby), tenký drôtik, 4 kusy tenkých tyčí
- Kliešťami odrežte pletivo dlhé približne dva metre. Dĺžka záleží na vás, ale príliš mäkké pletivo pruží, čo môže sťažiť manipuláciu. Vopred si pripravte kúsky drôtika.
- Kratšiu stranu pletiva spojte drôtikmi s tyčou, ďalšiu tyč druhou stranou pletiva len prevlečte cez oká.
- Nakoniec tyče spojte dohromady. Vznikne valec, ktorého steny spevníte zvyšnými tyčami.
- Kôš umiestnite na vybrané miesto v záhrade. Pretŕčajúce tyče zaborte do zeme na lepšiu stabilitu.
Je ozdobou aj počas mrazov
Okrasná kapusta hrá farbami, je zaujímavá tvarom listov. Vďaka tomu sa z nej dá vytvoriť v črepníku majstrovské dielo, ktoré vydrží až do Vianoc. Atraktívne vyfarbenie ružice nadobúdajú po ochladení na 10 °C. Na podmienky pestovania náročná nie je, vystačí si s priepustnou, vlhkou pôdou a s dostatkom živín.
Zdroj: Shutterstock
Vysadená v nádobe zďaleka nedosiahne veľkosť ako pri pestovaní vo voľnej pôde. Dobre ukáže, ak ju vysadíte spolu s astrami, chryzantémami, vresmi, vresovcami či cyklámenmi. Okrasnú kapustu môžete využiť aj do aranžmánov, kde ju skombinujte s usušenými súkvetiami hortenzie.
Chúlostivé kosatce
Už pri výsadbe kosatcov myslite na to, že sú citlivé na vyššiu vlhkosť pôdy. Pobyt na takomto stanovišti má za následok napadnutie podzemkov plesňami a hnilobou. Nepriaznivé podmienky na ich pestovanie môžu na jeseň spôsobiť výdatné zrážky v kombinácii s napadaným lístím. Preto záhon očistite a kosatcom skráťte listy.
Zdroj: Shutterstock
Jeseň je okrem cibuľovín vhodná na výsadbu kosatca nemeckého (Iris germanica). Darí sa mu na slnečnom stanovišti v priepustnej pôde, kde od jari až do začiatku leta atraktívne fialové, žlté, modré či biele kvety lákajú opeľovače. Podzemky vysádzajte do hĺbky 10 cm.
S ohňom opatrne
Pri čistení záhrady od pozberových zvyškov a odstraňovaní konárov po reze stromov sa ešte vždy stretávame so spaľovaním vzniknutého záhradného odpadu. Vedzte, že ak tak robíte aj vy, týmto konaním porušujete zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny a zároveň aj zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi, čo vás môže stáť nemalé peniaze formou pokuty.
Zdroj: Shutterstock
Najlepšie preto urobíte, keď skompostujete všetko, čo je vo vašich možnostiach, a zvyšok bioodpadu odnesiete do kompostárne alebo nádoby na to určenej. Veľkoobjemový bioodpad v súčasnosti v obciach dokonca vynášajú priamo spred domu. Odvoz je vždy nahlásený vopred, rastlinný materiál treba len včas nachystať.
Vyberte si ten správny
Aj keď sa čoraz viac vraví o neblahých vplyvoch obracania pôdy na mikrobiálny život, mnohí pôdu stále rýľujú. Nech už však pôdu obraciate, alebo len mierne narúšate, potrebujete k tomu kvalitný rýľ. Keď si zadovážite náradie, ktoré vás nesklame, a osvojíte si správnu techniku rýľovania, práca vám pôjde odruky.
Zdroj: Shutterstock
Pri výbere rýľa prihliadajte na typ pôdy. S ľahkou piesočnatou alebo hlinitou pôdou sa bude najlepšie pracovať s rovným listom. Do ťažkej pôdy sa ľahšie zaborí zahrotený alebo zaoblený list.
Svetlo alebo tma?
Klesajúce teploty koncom októbra vás nútia zamyslieť sa, kam presťahujete chúlostivé rastliny v nádobách. Olovník aj fuksia na zimu strácajú listy, takže zimu bez problémov prečkajú aj v pivnici v skromnejších svetelných podmienkach. Fuksiu však nezabudnite pred zazimovaním zrezať o polovicu. Výhonky skráťte aj mandevile a mučenke.
Zdroj: Shutterstock
Vždyzelený oleander, agáva či citrusy potrebujú dostatok svetla celoročne, takže im vyberte miesto čo možno najbližšie k oknu, ale nie v prievane. Najmenej svetla si vyžaduje brugmansia (anjelska trúba). Všetky rastliny počas zimy pravidelne kontrolujte. Doprajte im aj skromnú zálievku vždy, keď koreňový bal preschne. S výnimkou granátovníka púnskeho, ktorému substrát preschnúť nesmie.
Pestujte mexický pomarančovník
Je to vždyzelený a mrazuodolný ker kompaktného tvaru, ktorý od mája do júna kvitne bielymi kvetmi, tvarom aj vôňou pripomínajúcimi pomaranč. Choisya voňavá (Choisya ternata) najlepšie prosperuje vo vlhkej výživnej pôde so slabo kyslou až neutrálnou pôdnou reakciou. Pravidelnú zálievku si vyžaduje počas horúceho leta, ale premokrenie neznáša. Najlepšie sa choisyi darí na slnku, ale toleruje aj polotieň. Rez kra sa obmedzuje na odstránenie odkvitnutých kvetov, čím si zachová upravený vzhľad.
Zdroj: Shutterstock
Mexický pomarančovník dorastá do výšky aj dvoch metrov, v šírke dosahuje 1,5 m. Rastlina je vhodná aj do živého plota, no je možné ju pestovať aj v nádobách. Výborne ladí s ľubovníkom či s chryzantémami, ktorým sa v tomto čísle venujeme na stranách 6 až 10.
Sladší ako mrkva
Kým sa v Európe neobjavila repa cukrová, pestovanie paštrnáka bolo populárne. Okrem toho, že sa z neho pripravovala kaša, ktorá aj v súčasnosti patrí k lahôdkam v anglickej kuchyni, ho ľudia využívali ako sladidlo. Dnes sa paštrnák v malých záhradách vyskytuje len ojedinele, čo je na škodu, lebo je veľmi zdravý. Na jeseň rastú korene z jarnej sejby najintenzívnejšie.
Zdroj: Shutterstock
Charakteristickú jemnú chuť nadobúdajú po prvých mrazoch, preto je na zber paštrnáka november ideálny. Vidlami nemusíte z pôdy vybrať všetky korene, bez problémov prezimujú pod 15 cm vrstvou nástielky z lístia a slamy. Zberať ich tak môžete aj v zime podľa potreby. Vo vyšších polohách, kde je zima dlhá a pôda zmrznutá, je lepšie paštrnák uskladniť vo vlhkom piesku v tmavej pivnici.
Exotika pod snehom
Na svete existuje až 2 700 druhov paliem, ale len 10 z nich sa dá pestovať v slovenskej záhrade. Je to napríklad jubéa medová, trachykarp konopný a palmička nízka. Všetky majú vďaka svojmu pôvodu schopnosť prezimovať vo voľnej pôde, ak ich na mrazy včas pripravíte. Podstatu ochrany tvorí tepelná izolácia koreňov, ktorú vytvorí aspoň 20 cm vysoká nástielka z lístia, zo sena, z drevných hoblín alebo rašeliny s priemerom 60 až 70 cm.
Zdroj: Shutterstock
Pred mrazom je nutné chrániť aj nadzemnú časť. V teplejších oblastiach a pri miernejších teplotách postačí obalenie rastliny bielou netkanou textíliou. Vo vyšších polohách je na mieste kryt z fólie alebo z polykarbonátu, v ktorom sa dá inštalovať výhrevný kábel. Pri extrémne nízkych teplotách by tu mala byť možnosť zvýšiť teplotu sviečkami.
Na úľavu od upchatého nosa
Traduje sa, že liečená i neliečená nádcha trvá sedem dní. Ak je pocit upchatého nosa naozaj intenzívny, aj tak sa jej každý snaží zbaviť čo najskôr. Na úľavu nemusíte hneď siahať po prípravkoch z lekárne. Vyskúšať môžete silu v lete nasušených liečivých byliniek.
Zdroj: Shutterstock
Dýchanie uľahčí a sliznicu nosa dezinfikuje inhalácia mätového oleja zriedeného s vodou i pitie čaju. Ak mätu nemáte, môžete ju nahradiť saturejkou záhradnou. Nálev z nej sa dá použiť na preplach nosa aj ako kloktadlo. Keď sa vám začnú tvoriť hlieny, skočte do záhrady po chren. Nastrúhaný s medom hlien rozpustí a uľahčí jeho vylúčenie