Reklama

Na jeseň a zimu! Pamätajte na BYLINKY so silným PROTIZÁPALOVÝM ÚČINKOM

Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) je známa liečivá bylinka.

Zdroj: shutterstock.com

Reklama
záhradkár logo

Patrícia Lešková

Externá redaktorka

V chladnom počasí je užitočné vedieť, po ktorých bylinkách siahnuť. Pozrite si prehľad 13 bylín a korenín s výrazným protizápalovým účinkom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Raz-dva hotové! Zázračné ZLATÉ MLIEKO so silným PROTIZÁPALOVÝM účinkom

    Zdroj: shutterstock

    Kurkuma má množstvo skvelých účinkov na zdravie.

    1. Kurkuma

    Kurkuma má silné protizápalové účinky, pomáha aj proti zápalom šliach a kĺbov. Pomáha pri hojení rán. Pôsobí preventívne proti bežným chorobám, pretože posilňuje obranyschopnosť organizmu. Kurkuma má aj analgetické účinky a tým môže pomôcť pri miernení bolesti.

    Zdroj: Shutterstock

    Echinacea je vhodná aj na prípravu čaju, výborne povzbudí imunitu.

    2. Echinacea purpurová

    Je vynikajúca na podporu imunitného systému, pretože v tele stimuluje činnosť bielych krviniek, ktoré pomáhajú ničiť choroboplodné zárodky. Pomáha pri zápaloch kĺbov, močových ciest, prostaty, ako aj pri zápaloch všeobecne. Zvonka urýchľuje hojenie rán a je účinná aj pri liečbe ekzémov a kožných zápalov. Môžete po nej siahnuť aj vtedy, keď už pociťujete príznaky prechladnutia. Tinktúra alebo čaj vám pomôžu cítiť sa lepšie.

    Zdroj: shutterstock

    Levanduľa nielen krásne vonia, ale má množstvo skvelých účinkov.

    3. Levanduľa lekárska

    Vďaka dezinfekčným a antibakteriálnym účinkom ju môžete použiť na akýkoľvek druh zápalu. Pri vonkajšom použití pomáha hojiť rany a urýchľuje ich regeneráciu. Pri vnútornom použití ju oceníte napríklad pri inhalácii, keď vás trápi zápal priedušiek.

    Zdroj: shutterstock

    Celá rastlinka je liečivá.

    4. Púpava lekárska

    Protizápalový účinok má aj púpava, ktorá je vo všeobecnosti dobrou voľbou pri chorobách dýchacích ciest. Med i sirup pomáhajú pri liečbe kašľa, keďže podporujú vykašliavanie. Je tiež vhodnou prevenciou angíny či chrípky.

    Zdroj: shutterstock

    Tymián je skvelým pomocníkom pre zdravie.

    5. Dúška tymianová

    Tymián má množstvo skvelých účinkov na zdravie. Vďaka protizápalovým účinkom sa tradične používa na liečbu dýchacích ciest. Má výbornú schopnosť uvoľňovať hlieny a potláčať zápaly.

    Zdroj: Shutterstock

    Nechtík má výrazný protizápalový účinok.

    6. Nechtík lekársky

    Krásny nechtík je tiež veľmi silná bylina s protizápalovými účinkami. Spomeňte si na ňu najmä vtedy, keď vás trápia zapálené oči. Odvar z nechtíka je vhodný pri zápale očných spojiviek, pretože bráni množeniu baktérií.

    Zdroj: shutterstock

    Zlatistá farba, medová vôňa a vynikajúca chuť!

    7. Lipa

    Poklad našich predkov, ktorý nesmel doma chýbať, boli lipové kvety, používané najmä na prípravu voňavého čaju. Lipové kvety majú výrazné protizápalové účinky. Čaj z lipových kvetov pomáha pri prechladnutí liečiť kašeľ a uvoľňovať hlieny, a taktiež prispieva k znižovaniu horúčky.
    Obklady z lipových kvetov sa môžu použiť na zmiernenie zápalov pokožky a podporu hojenia rán.

    Zdroj: Shutterstock

    Zázvor zahreje aj pomôže pri prechladnutí.

    8. Zázvor

    Je dobrou prevenciou, ale aj liekom. Má protizápalové účinky a  podporuje vylučovanie hlienov. Pomôže vám, aby ste sa rýchlejšie zotavili z choroby. Podporuje imunitný systém, preto je vhodné vhodné dopriať si ho najmä vo forme čaju.

    Zdroj: Shutterstock

    Hoci kapucínka je známa ako urologická bylinka, vďaka antibiotickým vlastnostiam pomôže aj pri chrípke a prechladnutí.

    9. Kapucínka väčšia

    Bylina obsahuje látky s protizápalovými a antibakteriálnymi vlastnosťami a má výrazné účinky podobné chemickým antibiotikám. Pôsobí približne 8 hodín, po ktorých sa z tela vyplavuje, preto je vhodné užiť ďalšiu dávku na zachovanie jej účinnosti. Okrem antibiotických účinkov má aj výrazné antibakteriálne pôsobenie, a pre svoje silné účinky sa často označuje ako urologická bylinka. Pôsobí proti väčšine baktérií, ktoré spôsobujú zápal močových ciest, močového mechúra či obličiek, takže ju určite oceníte.

    Zdroj: Shutterstock

    Šalviový čaj pre zdravie.

    10. Šalvia lekárska 

    Šalvia je veľmi silná antibakteriálna a protizápalová bylina, ktorá sa často používa pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla. Silný výluh z nej je výborným kloktadlom pri angíne. Tehotné a dojčiace ženy by sa jej však mali vyhnúť a radšej si zvoliť inú bylinku, pretože môže znižovať tvorbu materského mlieka.

    Zdroj: Patrícia Lešková

    Vyskúšajte si pripraviť skorocelový sirup.

    11. Skorocel kopijovitý

    Skorocel má antibakteriálne a protizápalové účinky. Pomáha pri ekzémoch, popáleninách, štípancoch, problémoch s trávením, ale najmä sa využíva pri ochoreniach dýchacích ciest. Je výborným pomocníkom pri vlhkom kašli a tvorbe hlienov. Pri zápaloch hrdla či ústnej dutiny je prospešné skorocelové kloktadlo. Čerstvá šťava z listov môže urýchliť hojenie ušných zápalov.

    Zdroj: Shutterstock

    Rumanček vám pomôže zvládnuť prechladnutie.

    12. Rumanček kamilkový 

    Je to jedna z najčastejšie používaných bylín pri vonkajších aj vnútorných zápaloch. Uľavuje pri zapálenom hrdle aj pri zápaloch ústnej dutiny. Okrem toho podporuje potenie, takže je vhodné ju použiť aj pri horúčke.

    Zdroj: shutterstock.com

    Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) je známa liečivá bylinka.

    13. Rebríček obyčajný

    Väčšina ľudí pozná rebríček obyčajný pod názvom myší chvost. Táto bylinka bola po stáročia využívaná v tradičnej medicíne na liečbu rôznych zápalových ochorení, tráviacich problémov a na hojenie rán. Vďaka svojim silným dezinfekčným a protizápalovým účinkom pomáha aj pri ranách, ktoré sa ťažko hoja.
    Rebríček je prospešný aj pre zdravie močových ciest, kde jeho dezinfekčné a protizápalové vlastnosti prispievajú k ich ochrane, a navyše má aj močopudné účinky.

    Autor článku

    Patrícia Lešková

    Externá redaktorka
    Vyštudovaná žurnalistka, pre ktorú je momentálne záhrada najväčším relaxom aj inšpiráciou, a to aj napriek tomu, že kedysi dávno si myslela, že bude mať v záhrade len pekne upravený trávnik.