Načo kupovať substrát, keď máte doma HLINU? 5 dôvodov, ktoré uvádza ODBORNÍK
7. 3. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Výber pestovateľského substrátu patrí medzi prvé a najdôležitejšie kroky na začiatku záhradkárskej sezóny. Nie vždy je však všetkým úplne jasné, ktorý substrát z bohatej ponuky majú práve použiť.

Substrát nie je hlina
Možno ste sa už stretli s názorom, načo kupovať substrát, keď doma máte kvalitnú, ľudovo povedané, zeminu. V mnohých smeroch sa dá súhlasiť, no aj v tomto prípade existujú výnimky.
Podobné názvy a označenia na obaloch od rôznych výrobcov ešte neznamenajú rovnaké zloženie a kvalitu.
Zdroj: shutterstock
S prípravou vlastných substrátov sa najčastejšie môžete stretnúť u profesionálnych pestovateľov, ktorí si ich dokážu namiešať namieru podľa špecifických požiadaviek.
Aktuálne sa na našom trhu môžete stretnúť s veľkým množstvom substrátov, pričom sa rozdeľujú do dvoch základných skupín podľa využitia. Prvou sú univerzálne, ktoré sa tešia veľkej obľube hlavne u pestovateľov v úžitkovej a okrasnej záhrade. Druhú skupinu tvoria špeciálne typy substrátov.
Odborník na produkciu záhradníckych substrátov Tomáš KUVIK vám povie, prečo je dôležité sa orientovať v ponuke substrátov --->>>
Rozmanitý výber
Zdroj: Michal Sedláček
Aj na siate kvetinového osiva budete potrebovať jemný výsevný substrát.
Dostupné sú napríklad pre balkónové rastliny, prípadne konkrétne pre muškáty, okrasné dreviny alebo rajčiaky. Spĺňajú požiadavky danej rastliny na správny rast, kvitnutie či tvorbu úrody. Ak chcete pri pestovaní dosiahnuť lepšie výsledky, určite sa oplatí investovať čas do výberu konkrétneho druhu.
Ideálne vlastnosti
Zdroj: Pinterest/rootedrevival.com
Je vaša pôda ľahká či ťažká? Vyformujte z vlhkej pôdy guľôčku, ktorá vám veľa napovie.
Ak je pôda na hriadkach alebo v iných častiach záhrady ťažká, hutná alebo ílovitá, nie je najvhodnejšia z pohľadu pestovania. Hoci v nej rastliny dokážete vypestovať, nebude sa im dariť tak, ako by ste si to predstavovali.
Bezpečnosť
Zdroj: pinterest/factoryhardwarestore.com
Základnou zložkou väčšiny substrátov je rašelina. Jej použitie má svoj význam a, samozrejme, aj pestovateľské výhody.
Vďaka tomu, že sú substráty kontrolované a neobsahujú zárodky chorôb, patogénov, prípadne semená burín, je ich využitie oveľa bezpečnejšie ako použitie zeminy zo záhrady. Ak by bola zemina napadnutá patogénnymi hubami, mohla by poškodiť rastliny do takej miery, že by sa nedostavil požadovaný efekt kvitnutia a násady plodov, prípadne by mohli uhynúť.
Prevzdušnenosť
Zdroj: pinterest/thespruce.com
Substrát z rašeliny a perlitu, prípadne kremičitého piesku je najpoužívanejší. Pomer zložiek by mal byť 3 : 1 v prospech rašeliny.
Základnou zložkou väčšiny substrátov je rašelina. Jej použitie má svoj význam a, samozrejme, aj pestovateľské výhody. Svojimi vlastnosťami dokáže zlepšiť štruktúru pôdy. Cez prevzdušnenú a vláčnu pôdu môžu voda, vzduch a potrebné živiny lepšie prenikať až ku koreňom. Rastlina ich tak efektívnejšie využije pre svoj rast.
Trvanlivosť
Zdroj: shutterstock
O kvalitnom substráte hovoríme vtedy, keď je v zložení prítomný aj kompost, ktorý sa považuje za najcennejší a najbohatší zdroj základných živín.
Pri substrátoch sa nemusíte báť exspirácie. Pravdepodobne ich spotrebujete skôr, ako sa „pokazia“. Pri dodržaní podmienok ich môžete skladovať maximálne 3 roky. Niekedy môže byť po otvorení presušený. Hlavným dôvodom je dlhšie skladovanie na suchom mieste, keď sa substrát presuší viac, ako je vhodné. To však neznamená, že by ste ho mali vyhodiť.