Reklama

Nahraďte ním čučoriedky: ZEMOLEZ má krásne kvety a chutné, ale aj mimoriadne zdravé plody

Zemolez vyniká nielen chutným ovocím, ale v okrasných záhradách plní aj dekoratívnu funkciu – zaujme farbou kvetov, listov a chutných plodov.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

V poslednom čase je zaznamenaný návrat k pestovaniu ovocia a zeleniny vo viacúčelových záhradách. Do takýchto záhrad je vhodné vyberať menej náročné ovocné druhy bez potreby chemickej ochrany. Takým je aj zemolez kamčatský.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Jednoduchšie to už naozaj nejde! DROBNÉ OVOCIE môžete zberať aj na balkóne
    Zdroj: Záhradkárstvo Dráb

    Súčasné moderné technológie kladú na nás vysoké nároky v každodennom živote. Hľadáme relax a oddych v prírode aj v záhrade. Súčasnosť prináša zmeny aj v usporiadaní a využívaní záhrad. Mnohé sa zmenili z úžitkových na okrasné s cieľom využitia krásy, rozmanitosti, vône kvetín, okrasných stromov a krov. A ruka v ruke s pokrokom doby a rýchlym životným štýlom ide aj vysádzanie nenáročných druhov. Zemolez je viacročný ovocný druh, ktorý zaujme chutnými a najskoršie dozrievajúcimi plodmi. Pre mnohých záhradkárov je pomerne neznámou rastlinou.

    Domov má v Ázii

    Pestuje sa v rôznych častiach sveta vrátane Ameriky, Ázie i v severnejších a chladnejších oblastiach Európy. Jeho prednosťou sú chutné plody, vysoká mrazuodolnosť a možnosť pestovania ekologickým spôsobom – bez chémie. V súčasnosti sa najčastejšie pestujú druhy zemolez kamčatský (Lonicera kamtschatica Sevast. Pojark), Lonicera turczaninowii Pojark a mnoho iných. Zemolez pochádza z Ázie a Ďalekého východu z územia Sibíri. Je vhodný do všetkých ovocinárskych oblastí Slovenska. V Listine registrovaných odrôd boli v roku 2001 zapísané odrody zemolezu kamčatského, ktoré k nám boli introdukované z oblasti Sibíri a Kamčatky. Sú to odrody ‘Amur’ a ‘Altaj’.

    Odrody z Bojníc

    Odrody ‘Amur’ a ‘Altaj’ vznikli vo Výskumnom ústave ovocných a  okrasných drevín v Bojniciach a.s. Tieto odrody poskytujú veľmi chutné plody, ktoré sa konzumujú priamo alebo uchovávajú mrazením. Plody dozrievajú veľmi skoro – až tri týždne pred zberom jahôd. V našich podmienkach sa zberajú v teplejších rokoch už 20. mája. V ostatných rokoch dozrievajú plody zemolezov začiatkom júna. Odroda ‘Amur’ dozrieva o štyri až šesť dní neskôr ako odroda ‘Altaj’. Z rastliny v produkčných rokoch oberiete 1,6 až 2 kg plodov harmonicky vyváženej sladkokyslej chuti.

    Základná charakteristika

    Kry dorastajú do výšky 1,6 až 1,8 m. U niektorých odrôd dosahuje výška krov 2 až 2,2 m. Sú stredne husté, kompaktné a majú guľovitý habitus. Po nástupe do plodnosti sú neskôr kry mierne rozložité. Staršie konáre majú kôru žltohnedej až hrdzavohnedej farby. Počas zimných mesiacov netrpí vymŕzaním. Mladé letorasty sú žltozelené so silným antokyánovým sfarbením.

    Listy sú striedavo protistojné s veľkou listovou čepeľou podlhovasto vajcovitého tvaru. Listová čepeľ je hladká, ale podľa odrôd môže byť jemne ochlpená. Listové púčiky pučia veľmi skoro, už koncom februára. Kry sú zelené takmer počas celého roka. Listy opadávajú na jeseň, približne v polovici októbra, keď sa končí ich vegetácia.

    Plody sú šťavnaté, sladkokyslé, harmonické a majú univerzálne využitie. Môžete ich konzumovať ako stolové ovocie, ale aj spracovať na kompóty i uchovať mrazením.

    — Ing. Samuel MICHÁLEK, ovocinár

    Kvetné púčiky znesú nízke jarné mrazy do mínus 10 stupňov Celzia. Kvety sú cudzoopelivé, a preto je dobré mať v záhradke vysadené aspoň dve až tri odrody, kvitnúce približne v rovnakom čase. Kvety sú malé až stredne veľké, trúbkovito-lievikovité až trúbkovito-zvonkovité s piatimi korunnými lupienkami žltej až žltkastobielej farby.

    Plod tvorí súplodie dvoch zrastených bobúľ – sú stredne veľké až veľké. Dosahujú dĺžku 15 až 25 mm. Plody majú rôzny podlhovastý, pretiahnuto hruškovitý, valcovitý, okrúhly i zaoblený rožtekovitý tvar. Pri stopke bývajú zúžené. Farba plodov je tmavá, modrofialová s výrazným voskovým osrienením. Povrch je hladký až slabo hrboľatý. Šupka je tenká, pri konzumácii nerozpoznateľná. V plode sa nachádzajú dve semienka, ktoré pri jedle neprekážajú. Chuť je harmonická, veľmi príjemná, sladkokyslá, bez akejkoľvek pachute.

    Nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé

    Plody obsahujú výživné minerálne látky, vitamín C, pektíny, rutín, vitamín A, ako aj iné zdraviu prospešné látky. V 100 g plodoch sa nachádza 30 až 50 mg vitamínu C. Zemolez netrpí chorobami, ktoré by si vyžadovali chemické ošetrenie. Chutné plody sú potešením pre deti priamo v záhrade, ale s radosťou po nich siahnu všetky vekové kategórie záhradkárov. Plody chuťou pripomínajú čučoriedky.

    Pestujte ekologicky

    Zemolez nemá špeciálne požiadavky na pôdne a klimatické podmienky. Rastliny vysadené v rade sa pri spone 1,5 m postupne zapoja. Dobrá piesočnatohlinitá pôda, slnečné stanovište, organická výživa, doplnková závlaha i presvetľovanie krov zvyšuje stabilitu a kvalitu dosahovaných úrod. Prednosťou zemolezov je, že si v záhrade celkom jednoducho dopestujete prvé a veľmi chutné dezertné ovocie. Navyše je možné pestovať ho ekologickým spôsobom bez použitia prípravkov na ochranu rastlín. Je vhodný do všetkých lokalít a polôh Slovenska.

    Nahraďte ním čučoriedky

    Zemolez je ovocný opadavý ker nenáročný na pestovanie s veľmi skoro dozrievajúcimi a chutnými sladkými plodmi. Existujú aj konzumné odrody, ktorých plody majú mierne horkú chuť. V záhradných centrách sa ponúkajú pestovateľom mnohé novšie odrody so sladkou chuťou, ako napríklad ‘Aurora‘, ‘Boreal Blizzard’, ‘Vostorg’, ‘Wojtek’, ale aj odrody sladkokyslé s veľkými tmavomodrými plodmi a fialovou dužinou, ako napríklad ‘Balalaika’, ‘Borealis’, ‘Fialka’, ‘Kalinka’ a iné.

    Udržiavajte ich v dobrej kondícii

    Kry vydržia pri vhodnom pestovaní a zmladzovaní rastlín na stanovišti 20 rokov. V starých kroch sa výrazne znižuje kvalita i výška úrody. Po takomto čase sa oplatí vykonať skôr obnovu porastu a vysadenie nových rastlín. V záhrade vysádzajte rastliny vo vzájomnom rozstupe 1,2 až 1,5 m. Preferujú slnečné stanovište, kvalitnú piesočnatohlinitú až hlinitú pôdu, v ktorej vytvárajú bohatú koreňovú sústavu. Počas celého života udržiavajte kry vzdušné s dostatkom svetla vo vnútorných partiách. Mladé letorasty zabezpečujú obnovu rodiaceho obrastu. Rezom regulujte počty výhonkov a ponechávajte približne tretinu mladých výhonkov. Staré odrodené konáre vo veku štyroch rokov odstraňujte.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Rady ODBORNÍKA: Na čo si dať pri pestovaní čučoriedok pozor?
      Zdroj: NMH/Záhradkár