Vysiate už máte, semenáčiky vzišli. Teraz už len ostáva, dobre sa o ne postarať
18. 3. 2021, 14:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:00)
Padanie klíčiacich rastlín je záludné ochorenie smenáčikov rajčiakov, papriky, uhoriek, zeleru a mnohých ďalších.
Zdroj: Leonid Eremeychuk
Zdroj: Profimedia.sk
Zdroj: profimedia.sk
Galéria k článku
Toto ochorenie si druh nevyberá. Je to súbor hubových patogénov, ktoré zjednodušene povedané, spôsobujú zaškrtenie stonky rastliny na báze. Semenáčik stráca pevnosť a padá. V mieste napadnutia je v pokročilom štádiu viditeľné sčernanie.
Nielen na priesadách
Ochorenie sa najčastejšie objaví pri nedodržaní pestovateľských podmienok. V záhrade ich ovplyvniť síce neviete, ale pri pestovaní priesad áno.
Šetrné pikírovanie, ktoré vidíte vo videu vám zaručí správne zakorenenie a ďalšia citlivá starostlivosť aj zdravé životaschopné priesady.
Stavte na zdravé osivo i kvalitný substrát
Vždy vysievajte kvalitné osivo. Najlepšie je použiť osivo vo vrecúškach od spoľahlivých predajcov. Vyhnete sa tak rôznorodým semienkam, ktorých klíčivosť aj zdravotný stav nemusia byť stopercentné. Z pohľadu prevencie sa odporúča aj použitie osiva moreného, ale od morenia sa postupne upúšťa, takže to nie je smerodajné.
Kedysi sa osivo morilo proti chorobám aj proti škodcom. Dnes sa však morenie proti škodcom vytratilo.
Nielen pri sejbe, ale aj pri presádzaní či výsadbe je dôležité používať nezávadný sterilný substrát. Ak si substrát vyrábate, je nutné dohliadnuť na dezinfekciu použitej pôdy. Lebo najmä pôda je zdrojom patogénov a to sa vám v konečnom dôsledku môže vypomstiť.
Ďalej dohliadnite na správnu zálievku rastlín. Substrát vždy pred ďalším poliatím nechajte obschnúť, ale nie preschnúť, lebo aj sucho býva príčinou padania. A ešte ak sa k nemu pridá studený vzduch, patogénom vytvoríte ideálne podmienky na rozvoj. Pri zalievaní dbajte aj na vlhkosť vzduchu, ktorá v kombinácii s hustým výsevom opäť chorobe nahráva do kariet. Nie je však dobrý ani opačný extrém, vysoká teplota či nedostatok svetla. Pravidelné vetranie je ako prevencia výborné.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Dostatok či skôr nedostatok svetla rastliny riešia vyťahovaním sa. Nám sa osvedčilo pravidelné otáčanie celej výsevnej misky. Vždy sa pekne narovnajú.
Pomôžu aj prospešné huby
Priama ochrana sa robí formou zálievky po sejbe alebo na začiatku vzchádzania rastlín biologickými prípravkami Gliorex a Clonoplus. Prípravok Floravita SiO sa môže aplikovať postrekom dvakrát za týždeň počas aktívneho rastu priesad. Prípravok Trifender sa odporúča zapracovať do pôdy pred siatím a po šiestich týždňoch ho použiť formou postreku alebo zálievky na vzídené rastliny.