Najteplejšie dni v roku sú stvorené na zber byliniek: TIETO DVE by ste rozhodne nemali obísť
1. 7. 2024, 14:00

Zdroj: Shutterstock
Mesiac pomenovaný podľa Gaia Julia Caesara prináša psie dni a bylinkárska sezóna je v plnom prúde. Psie dni sa začínajú na slniečkovú Margitu (13. 7.) a trvajú až do Bartolomeja (24. 8.). Nie sú to dni „pod psa“, ale najteplejšie dni v roku, ktoré môžete využiť na zber takmer všetkých ženských byliniek, ako aj byliniek vhodných pre tehotné a dojčiace ženy.

Naši predkovia o tom vedeli už mnoho storočí pred tým, ako sa fytoterapiou začala zaoberať moderná medicína. Fytoterapia bola vždy súčasťou našich životov, ako aj súčasťou ženskej tradície liečenia. Každá rastlina má svoj príbeh a vlastnosti, v ktorých sa každá žena v tej-ktorej životnej etape nájde. Zberom byliniek v týchto mesiacoch sa môžete pripraviť na akékoľvek životné obdobie, ktoré vás čaká.
Zdroj: Shutterstock
Alchemilka je odvodená od slova alchymista. Alchymisti zbierali kvapky rosy tvoriace sa v strede listu (nazvali ich nebeská rosa) a robili s nimi rôzne pokusy.
Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris)
Jej nemecký názov Frauenmantel (dámsky plášť) indikuje, že alchemilka ochraňuje, iný názov Milchkraut odkazuje na užívanie alchemilky v šestonedelí. Táto rastlina by mala byť súčasťou každej bylinnej zmesi pre ženu. Pomáha prijať ženskosť a budovať sebalásku.
Alchemilka, ako väčšina rastlín z čeľade ružovitých, obsahuje triesloviny. Tie majú za následok zrážanie bielkovín – koža a sliznica sa sťahujú, znižuje sa príjem látok pokožkou, zmenšujú sa opuchy, klesá citlivosť kože a to vedie k celkovému zmierneniu bolesti. Triesloviny pôsobia protizápalovo, antisepticky, zastavujú krvácanie a pomáhajú hojiť rany. Flavonoidy pôsobia proti rakovine, stabilizujú cievy, vyplavujú škodliviny a čistia krv. Je nenahraditeľná ako pomoc pri všetkých chorobách ženských orgánov, lieči biely výtok, infekciu v pošve a poruchy tvorby žltého telieska. Listy a kvety zberajte od konca mája po celé leto, sušte ich v tenkých vrstvách v tieni alebo v sušiarenských zariadeniach pri teplotách do 40 °C. Listy nesmú zhnednúť.
Alchemilka je pre ženy jedným slovom veľká POMOC:
- P ako potrat – znižuje riziko potratu
- O ako otehotnenie – posilňuje ženské pohlavné orgány (najmä maternicu), spevňuje podbruško, a tým zvyšuje šancu na otehotnenie
- M ako maternica – posilňuje maternicu a upravuje jej pokles
- O ako orgány – lieči choroby všetkých ženských orgánov
- C ako cyklus – upravuje ho
Moja rada pre tehotné ženy
Alchemilku som pila od 35. týždňa tehotenstva. Uľahčuje pôrod. Ale pozor! Nepite ju skôr. Môže vyvolať kontrakcie a spôsobiť potrat alebo vyvolať pôrod. Zalejte 3 ČL pokrájanej alchemilky250 ml 70-stupňovej vody. Po 10 minútach preceďte. Čaj neslaďte.
Rebríček obyčajný vám priblížime na nasledujúcej strane >>>
Zdroj: Shutterstock
Rebríček je vo väčších dávkach jedovatý a pri dlhodobom vnútornom užívaní alebo pri predávkovaní sa môžu objaviť závraty, omámenie a bolesti hlavy spôsobené tujónom, obsiahnutom v silici.
Rebríček obyčajný (Achillea millefolium)
Táto jemná a silná bylinka, zvaná myší chvost, je stvorená pre ženy. Je tak trocha protichodná. Jej jemné a mäkké lístky rastú na tvrdej a húževnatej stonke. Keď ju priložíte na ranu, zastaví krvácanie. Keď si ju však vopcháte do nosa, spôsobí krvácanie. Je opradená legendami, z čoho vyplýva aj jej latinský názov Achillea, ktorý je odvodený od gréckeho hrdinu Achilla. Keď sa Achilles zranil v bitke, jeho učiteľ kentaurus Cheirón mu rany vyliečil touto bylinkou. Millefolium, teda tisícolistý, odkazuje na početnosť kvietkov a nazval ju tak Dioscurides v 1. storočí, pričom ju odporučil vojakom na rany a ženám pri bolestivej menštruácii.
Podporuje chuť do jedla a vylučovanie tráviacich štiav. Podávanie rebríčka je vhodné pri dlhodobých vyčerpávajúcich chorobách a pri poruchách látkovej premeny. Má močopudné a dezinfekčné účinky. Mierne znižuje krvný tlak. Priaznivo pôsobí pri bolestivej menštruácii a počas klimaktéria. Pôsobí ako hemostyptikum, mierne antiseptikum (ničí choroboplodné mikroorganizmy), nervínum (upokojuje alebo povzbudzuje nervovú sústavu). Flavonoidy, ktoré rebríček obsahuje, spôsobujú uvoľnenie svalov a zmiernenie kŕčov. Kvety (kvetné úbory bez stonky) zberajte počas leta aj jesene.
Rebríček je môj naozajstný bylinkový KAMARÁT. Keďže trpím migrénou a na migrénu je mojím osvedčeným bojovníkom, mám ho vždy vo svojej lekárničke.
- K ako klimaktérium – zmierňuje ťažkosti spojené s menopauzou
- A ako antiseptické účinky – rastlinné oleje a samotná rastlina sú najsilnejším antiseptickým prípravkom, ktorý je známy a pre človeka vhodný, lieči aj zápal prsníka
- M ako migréna – pravidelné pitie čaju z rebríčka zmierňuje príznaky migrény a môže ju aj odstrániť
- A ako antibiotické účinky
- R ako rany – urýchľuje proces hojenia rán, ako aj znižuje výskyt jaziev
- Á ako antimikrobiálne vlastnosti – zabraňuje vnútorným infekciám, dokáže aktivovať krvné doštičky v postihnutej oblasti a dokáže tak ochrániť celý organizmus pred baktériami, ktoré spôsobujú infekciu
- T ako tráviace ťažkosti – pôsobí proti kŕčom, nadúvaniu, zlému tráveniu a hnačke
Čaj na zmiernenie menštruačného krvácania
Budete potrebovať:
- 1 ČL vňate rebríčka obyčajného
- 1 ČL vňate kapsičky pastierskej
- 1 ČL vňate alchemilky
Zalejte 3 ČL zmesi 70-stupňovou vodou (250 ml). Po 10 minútach preceďte. Čaj pite neosladený.