Reklama

Najvyšší čas podoprieť MALINY: NA opornú KONŠTRUKCIU môžete využiť aj TOTO

Na uchytenie výhonkov malín stačí použiť vodivé drôty alebo aj napínacie siete.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Malinám môžete už v prvom roku po výsadbe pripraviť opornú konštrukciu, aby ste zabránili neskoršiemu poliehaniu výhonkov na zem v období rodivosti. Malinové pásy by mali mať šírku 0,4 až 0,8 m, čo zabezpečíte rezom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Viete, ako správne priviazať strom k opornému kolu? Poradí vám odborník Eduard JAKUBEK

    Rada nášho odborníka:

    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Ing. Samuel MICHÁLEK, ovocinár

    Pri pestovaní malín sa využívajú jednoduché oporné konštrukcie. Použiť môžete obyčajné drevené oporné koly, ale aj železné a oceľové stĺpiky s pozinkovanou úpravou a iné dostupné materiály. Dôležité je, aby bola konštrukcia funkčná a dodávala porastu prvok technologickej vyspelosti. Na uchytenie výhonkov stačí použiť vodivé drôty alebo aj napínacie siete.

    Oporný kôl

    Zdroj: shutterstock

    Maliny tvoria dlhé výhonky, ktoré sa potrebujú oprieť. Väčšinou si nájdu miesto v blízkosti plota, ktorý im slúži ako opora. Odrody, ktoré bohato rodia, je žiaduce pestovať na špeciálnej opore.

    Ostružina malinová sa s obľubou rozrastá do svojho okolia. Jej výhonky sa po dosiahnutí určitej výšky skláňajú k zemi. Na správny rast a pohodlný zber je však vhodné ju pestovať na opore. Do pôdy osaďte oporný kôl, ku ktorému vyviažete jednu solitérnu rastlinu.

    Drôtenka v tvare V

    Zdroj: Shutterstock

    Medzi výhonkami je tak dostatok priestoru na dopestovanie kvalitných plodov, ktoré budú visieť do priestoru a budú mať dobré podmienky na dozrievanie a následný zber.

    Urobte si opornú konštrukciu v tvare písmena V. Na obidvoch stranách konštrukcie natiahnite súbežne oceľový drôt do výšky 1,6 m. Z každej strany upevnite ešte dva až tri vodiace drôty alebo nosné špagáty odolné proti vode vo výške 0,8, 1,2 a 1,4 m. Dvojročné výhonky vyväzujte po jednom na princípe ich striedania k pravému a ľavému drôtu.

    Konštrukcia v smere radu

    Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK

    Oporná konštrukcia v smere radu pre raz rodiace maliny.

    Do pôdy osaďte na vzdialenosť 3 až 4 m oporné koly (stĺpy). Na ne upevnite tri nosné drôty vo výške 0,6, 1,2 a 1,8 m. Tento typ konštrukcie sa používa na maliny raz rodiace na dvojročných výhonkoch, ktoré sa k týmto drôtom vyväzujú.

    Drôtenka v tvare T

    Zdroj: Ing. Samuel MICHÁLEK

    Na podopretie výhonkov môžete použiť aj sieť.

    Pri tomto spôsobe si pripravte v záhrade konštrukciu z kolov v tvare písmena T vysokú 1,5 m. V strednej časti kola pripevnite vodorovné rameno široké 0,9 až 1 m, na ktorom urobíte štyri šikmé zárezy na upevnenie vodiacich drôtov – po dva z každej strany. Vzdialenosť zárezov je 20 a 40 cm od stredu. Od začiatku vegetácie až do mája sú dva drôty pripevnené z každej strany ramena na prvom vodiacom drôte od stredu oporného kola, čiže so šírkou 0,4 m porastu. Všetky mladé letorasty sú nútené rásť za svetlom do priestoru, keďže vnútri drôtenky je na ich vývoj nedostatok svetla. Pred kvitnutím od polovice mája sa preložia oba drôty k okrajom konštrukcie, čím sa celý porast malín roztvorí na šírku 0,8 m.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS