Reklama

Nebezpečenstvo pádu je v tieto dni VYSOKÉ! Šmykľavé chodníky môžete posypať nielen SOĽOU

Proti poľadovici použite inertné materiály, ktoré mechanicky zdrsnia povrch a zaistia bezpečnú chôdzu.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Použitie posypovej soli v záhrade narobí viac škody než úžitku, preto sa tomu určite vyhnite. Na zaistenie bezpečného pohybu po chodníkoch bez ľadu existujú aj omnoho ekologickejšie a dokonca ekonomickejšie alternatívy.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    LUNÁRNY KALENDÁR PRE ZÁHRADKÁROV OD 6. JANUÁRA 2025 DO 12. JANUÁRA 2025

    Vedzte, že je úplne jedno, ktorý druh soli v záhrade použijete. Nielen technická, ale i kuchynská je pre rastliny a zvieratá škodlivá. Záleží však, samozrejme, na jej množstve. Ak posypete chodník jednorazovo trochou soli, nič sa nestane. Problém nastáva pri opakovanom používaní vo väčšom množstve. Soľ napríklad ovplyvňuje pH pôdy, čo má dosah na jej kvalitu, obsah živín aj štruktúru. Výsledkom je spomalenie rastu rastlín, žltnutie listov či ihličia a ich predčasné opadávanie. Dochádza tiež k znečisteniu podzemných vôd a vodných tokov. Topiaca sa zmes soli a snehu zanecháva na zámkovej dlažbe nevzhľadné biele škvrny, ktoré je ťažké vyčistiť. Spokojní nebudú ani vaši štvornohí miláčikovia – priamy kontakt labiek so soľou spôsobuje pálenie, vysušovanie a vznik nepríjemných poranení.

    Spoľahlivé ekonáhrady

    Rozhodnutie miest a obcí týkajúce sa použitia posypovej soli nezmeníte, no pre svoj pozemok máte na výber viacero ekologických alternatív. Najideálnejšou možnosťou je vyhrnúť si rukávy a čerstvo napadaný sneh z chodníkov odpratať pomocou odhŕňača alebo lopaty a efektívne ho využiť inde v záhrade. Proti poľadovici použite inertné materiály, ktoré mechanicky zdrsnia povrch a zaistia bezpečnú chôdzu.

    Zdroj: shutterstock

    Najlepšie je sneh z chodníkov odpratať čím skôr. Dobrými pomocníkmi proti šmýkaniu sú potom materiály ako piesok, ktoré zdrsnia povrch. Nevýhodou je potreba opakovanej aplikácie.

    • Piesok: Na vydláždené plochy a chodníky použite kremičitý, ktorý je drsnejší než klasický. Na jar ho jednoducho zmätiete do trávnika alebo uschováte do ďalšej sezóny.
    • Štrk: Treba vybrať drsný materiál s ostrými hranami, napríklad andezit. Nevýhodou je, že sa ľahko dostane do podrážok topánok.• Zeolit: Táto prírodná hornina viaže vodu, a tak účinne bráni námraze. Nepoškodzuje cesty a vozidlá, neškodí zvieratám a nenarúša vegetáciu v okolí posypaných miest. Po zime ho môžete bez obáv namiesť do trávnika, kde bude pôsobiť ako pôdny kondicionér. Nevýhodou je vyššia cena.
    • Drevný popol: Ak kúrite v kozube, máte ho dostatok na celé zimné obdobie. Účinok je okamžitý. Nevýhodou sú zašpinené podrážky topánok.
    • Piliny: Sú prašné a vietor ich môže ľahko odviať. Ich účinok je najvýraznejší, až keď primrznú k povrchu chodníka, čo niekedy trvá dlho. Udržujú teplotu a námraza pod nimi sa topí veľmi pomaly.

    Alternatívne materiály

    Zdroj: shutterstock

    Soľ negatívne ovplyvňuje vlastnosti pôdy, škodí rastlinám i zvieratám. Vhodnejšie preto je používať proti námraze iné alternatívy šetrnejšie k životnému prostrediu.

    • Hobliny: Sú menej prašné ako piliny a dosť účinné. Efekt sa dostaví okamžite – zabraňujú šmýkaniu. Po napadaní snehu treba ich aplikáciu zopakovať.
    • Brizolit: Vyznačuje sa dobrými protišmykovými vlastnosťami a účinnosť nestráca ani po napadnutí novej vrstvy snehu. Odradiť vás však môže vyššia cena, kamienky sa zarezávajú do podrážok a pri páde môžu spôsobiť poranenie.
    • Liapor: Tento prírodný granulát má mnohé praktické vlastnosti a produkt z neho určite poznáte ako keramzit. Neohrozuje prírodu, vydrží aj po novej nádielke snehu a jeho cena je prijateľná.
    • Chlorid horečnatý (MgCl2): Je ekologický posypový materiál vhodný ako prevencia pred vznikom námrazy alebo ako rozmrazovací prostriedok. Jeho používaním sa do okolia uvoľňuje oveľa menej chloridov ako zo soli. Je netoxický a účinný až do -35 °C.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.