Nebojte sa PESTOVANIA OVOCÍN: Dodržte základné odporúčania a úrodu budete musieť rozdávať
26. 3. 2024, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Shutterstock
Záujem o pestovanie ovocia s minimálnymi nárokmi na ošetrovanie je čoraz väčší. Uprednostňujú sa ekologické princípy, menej náročné druhy a odrody s vyššou odolnosťou hlavne proti hubovitým chorobám.

Hoci si môžete vybrať aj 32 ovocných druhov a z nich nespočetné množstvo odrôd, podľa ovocinára Ing. Samuela MICHÁLEKA je lepšie v malej záhrade sa zamerať na pestovanie 5 až 7 ovocín. Každý ovocný druh má totiž svoje špecifiká a nároky. Preto ak chcete dopestovať krásne plody, treba sa špecializovať na užšiu skupinu. Podľa veľkosti záhrady sa rozhodnite, či chcete pestovať vysoké stromy alebo zvolíte pokrokové nízke tvary, ktoré sú menej náročné na rez, ošetrovanie i zber plodov. Výber pestovateľského systému závisí od vašich preferencií, ale rovnako od priestoru, teda veľkosti úžitkovej plochy záhrady.
Dôležitý je správny podpník
Stromčeky v nízkych tvaroch rastú do výšky 2 metre až 3,5 metra. Treba pre ne vyberať odrody naštepené na slabo rastúcich podpníkoch. Do menších záhrad preto odporúčame:
- jablone na podpníkoch M27, M9, J-OH-A, J-TE-F, J-TE-E, J-TE-H, M26
- hrušky na podpníkoch Dula MA, Dula MC, Dula BA 29
- čerešne a višne na podpníkoch Gisela 5, P-HL-A, P-HL-C
- slivky a ringloty na podpníkoch Wawit, Wädenswill
- broskyne na podpníku Montclar
- marhule na podpníkoch Rubira, Adesoto
Viac úrody z menšej plochy
Stromy jabloní, hrušiek, sliviek, čerešní i broskýň vysádzajte do malých záhrad na slabšie rastúcich podpníkoch v spone 1,5 metra až 2 metre – pestujte ich v tvare štíhleho vretena. Myslite však na to, že majú slabší koreňový systém. Vyžadujú preto väčší prísun vody doplnkovou závlahou a oporu v podobe drevených kolov, bambusových tyčí alebo drôtenky. Zároveň umožňujú vysadiť viac stromčekov na malej ploche s menším rastom a s rýchlejším nástupom do pravidelnej a vysokej úrodnosti. V závislosti od druhu začínajú rodiť 3 až 4 roky po vysadení.
Mať vlastnú záhradu a nepestovať aspoň pár krov drobného ovocia a ovocných stromov je priam hriech. Nemusíte hneď siahať po náročných drevinách, na trhu je dostupných veľa tých, ktorých pestovanie zvládne aj úplný začiatočník.
Ideálny priestor na drobné ovocie
Do malých záhrad sú ako stvorené odrody drobného ovocia (jahôd, malín, egrešov, ríbezlí, josty, čučoriedok...). Rovnako v tomto prípade však myslite na zachovanie dostatočného priestoru na vývoj rastlín a na slnečné stanovište. Deti obľubujú plody raz rodiacich jahôd dozrievajúce v júni, ale aj mesačné a remontantné jahody, ktorých plody si odtrhnú počas leta, dokonca ešte aj v skorej jeseni.
Zdroj: Shutterstock
Egreš je často zaznávaný pre tŕnisté konáre. Na trhu sú však dostupné aj odrody bez tŕňov, ako je napríklad ‘Pax’ alebo ‘Spine Free’.
Ríbezle sa zväčša pestujú vo forme kra, no miesto ušetríte použitím bojnického systému výsadby. Týmto spôsobom sa na plochu, ktorú by zabral jeden ovocný strom, dajú umiestniť 2 až 3 ríbezle v stromčekovej forme. Ďalšou výhodou je, že napríklad tri ríbezle červené môžete mať na podpníku ríbezle zlatej naštepené v rôznych výškach (40, 70, 100 cm). Rovnaký systém sa dá využiť pri pestovaní egrešov a ríbezlí čiernych, no aj pri kombinovaní všetkých troch druhov. Výber odrôd ríbezlí je bohatý a väčšinou dostupný v rôznych tvaroch a veľkostiach.
Pre úžitok aj krásu
Mandľa obyčajná (Amygdalus communis) patrí k teplomilným druhom. V podhorských oblastiach sa jej preto dariť nebude, ale tam, kde sa pestuje vinič či broskyne, určite áno. Ak si chcete pochutnať na vlastnej úrode, pri nákupe stromčeka dajte pozor na to, aby ste kúpili sladkú formu. Na visačke musí byť označenie dulcis. Najlepšie je kúpiť si dve rastliny, aby sa mohli vzájomne opeľovať. Vhodný opeľovač je aj broskyňa.
Zdroj: Shutterstock
Mandľa je nielen úžitkový strom. Dokonale rozžiari záhradu už skoro na jar. V jeseni poskytne chutné plody.
Mandle kvitnú skoro na jar, obyčajne začiatkom marca, preto sa môže stať, že kvety poškodia mrazy. Výhoda je, že sa otvárajú postupne, a tak určitá časť kvetov prežije. Mandľu preto vysaďte na chránené stanovište a vyhnite sa najmä mrazovým kotlinám. Drevo stromov je proti mrazom väčšinou odolné. Pri nákupe si overte, z ktorej krajiny mandľa pochádza. Vyberte si odrody pochádzajúce zo slovenského alebo z českého šľachtenia. Na Slovensku boli vyšľachtené napríklad odrody ‘MN-VS-1’ a ‘Hana’, v Česku ‘Zora’ a ‘Vama’.
Príbuzné malín
Možno ste sa už zamýšľali nad tým, aký je rozdiel medzi černicou a čiernou malinou. Ovocinár Ing. Marián KOMŽÍK vysvetľuje: „Ľudia si ich často zamieňajú, keďže čierne maliny nie sú až takým bežným sortimentom. My mávame v ponuke odrodu ‘Bristol’. Základný rozdiel medzi malinami a černicami je lôžko, na ktorom sú umiestnené jednotlivé plody, čiže drobné guľôčky. V prípade malín sa od lôžka oddeľujú a v súplodí ostáva dutinka, černice sa zberajú aj s ním, nedá sa oddeliť od súplodia.“
Zdroj: Shutterstock
Beztŕňové odrody černíc sú na stanovište náročnejšie ako maliny. Vyžadujú teplejšie polohy chránené pred mrazom a silným studeným vetrom.
V súčasnosti sú bežne k dispozícii beztŕňové odrody černíc. Rozmnožujú sa najmä odrezkami a na výsadbu sa používajú väčšinou kontajnerované zakorenené odrezky – sadenice s koreňovým balom. Sadenice černíc sa vysádzajú na jeseň aj na jar, vhodnejšie sú však v tomto prípade jarné termíny, pretože beztŕňové odrody sú pomerne citlivé na zimné poškodenie mrazom. Odporúčaná vzdialenosť je vzhľadom na bujnejší rast 1 meter až 1,5 metra. Jednotlivé rastliny môžete vysadiť osobitne, ale aj do radu či k plotu.
Nezanikne v okrasnej záhrade
Nenáročný a navyše veľmi pekný muchovník (Amelanchier) môžete pestovať ako ker alebo z neho rezom vytvarovať zaujímavý viackmenný strom či strom na vyššom kmeni. Často sa umiestňuje ako solitér do trávnika alebo ako dominanta zmiešaných záhonov práve pre svoje krásne jarné kvitnutie. Je doslova obsypaný drobnými bielymi hviezdicovými kvetmi. Na jeseň sa zase veľmi pekne vyfarbuje do zlatistých a červených odtieňov.
Zdroj: Shutterstock
Ak hľadáte nenáročný, odolný a navyše krásny strom s chutnými plodmi, stavte na čoraz obľúbenejší muchovník.
S obľubou sa používa aj na výsadbu živého plota. Výhodou muchovníka je to, že zvyčajne netrpí chorobami ani škodcami. Odporúčame odrody 'Smoky', 'Martin', 'Prince William', 'Rainbow Pillar ®', 'Bluemoon'.