Nečakajte až do JARI! Po zbere treba vykonať septembrový REZ ORECHOV! Nezľaknite sa SLZENIA
10. 9. 2024, 8:00

Zdroj: shutterstock
Rodiace stromy sa presvetľujú v praxi najčastejšie od augusta do prvých mrazov alebo potom na jar v máji. Staré stromy režte po pozberaní plodov, pričom sa snažte presvetľovať vtedy, ak po odrezaní hrubých konárov orechy neslzia, čiže neplačú.
Rada nášho odborníka:

Zdroj: redakcia Záhradkár
Zdroj: Archív NMH
Ing. Eduard JAKUBEK, odborný inštruktor, predseda Slovenského zväzu záhradkárov
Ako oberať orechy z vysokých stromov?
Najčastejšie sa orechy striasajú a obíjajú palicami, pričom musíte dávať pozor, aby rebríky mali dobrú stabilitu. Opierajte ich len do hrubých rozvetvení. Pri obíjaní dávajte pozor na krehké rodivé drevo. Palicu používajte na hrubšie konáre. Týmto spôsobom dáte na zem približne dve tretiny orechov a ostatné vám v ďalších veterných dňoch popadajú na zem. Orechy zo zeme zberajte pravidelne, aby na pôde nenavlhli, pretože mokré často podliehajú hnilobám. Aby sa dobre zberali, trávu pod stromami udržujte nízku a opadané lístie vždy pohrabte a uložte na iné miesto v záhrade.
Zdroj: shutterstock
Podpníky orecha čierneho, popolavého a aj výberom získané z orecha kráľovského dokážu brzdiť rast natoľko, že tieto stromy sú svojou veľkosťou vhodné aj do menších záhrad. Odrody na nich naštepené tvoria veľké plody s tenkou škrupinou.
Kedy rodiace orechové stromy presvetľujeme?
Ak stromy nemajú plody, mohli ste ich už prerezávať aj v auguste, ale septembrové dni sú na zmladzovanie stromov najvhodnejšie. Nečakajte až do jari, keď orechy slzia, čiže plačú. Ak po odrezaní hrubších konárov nastane slzenie, netreba sa báť, plač prestane a orechy sa do konca zimy zotavia a na jar pokračujú v raste.
Zdroj: shutterstock
Aby sa vám orechy dobre zberali, trávu pod stromami udržujte nízku a opadané lístie vždy pohrabte a uložte na iné miesto v záhrade.
Na čo si treba dať pri reze pozor?
Najprv odrežte niekoľko konárov, počkajte, či rana neslzí a v reze môžete pokračovať. Pri hlbokých rezoch musíte byť veľmi opatrní, pretože prestarnuté orechové drevo praská, rýchle sa odštepuje od kostrových konárov, preto rebríky musia vyť opreté o hrubé kostrové konáre. Orechové stromy, ktoré presychajú, majú veľa plodov napadnutých čerňou a ďalšími hubovými chorobami je potrebné rezom upraviť a vytvoriť nový rodiaci obrast.
Zdroj: shutterstock
Rastú v našich záhradách po stáročia dorastajú do nadmerných výšok, no čoraz viac sa vysádzajú naštepené odrody, ktoré skôr prinášajú úrodu a nezaberajú v záhradke veľa miesta.
Ako získať nové stromčeky s tými istými vlastnosťami pôvodného stromu?
Ak máte v záhrade orechy, s ktorými ste spokojní a chcete z nich dopestovať mladé stromčeky, musíte z nich odobrať vrúble a naštepiť ich do vhodných orechových semenáčov, ktoré vám v záhrade rastú. Novú odrodu môžete získať v letnom období takzvaným očkovaním pomocou prstencov alebo v zimných a skorých jarných mesiacoch zasa vrúbľovaním na mladé podpníky.
Zdroj: shutterstock
Posledné roky záhradkárom robia vrásky na čele sčerneté orechy, ktorých príčinou je malá muška − vrtivka orechová.
Aké choroby a škodce napadajú orechové stromy?
Najviac sa na listoch a na orieškov vyskytujú černe a antraknóza listov, keď sú listy napadnuté hnedými a čiernymi škvrnami, potom sú dierkované. Plody orechov napadnuté čerňou, rýchle podliehajú hnilobe jadra a nie sú vhodné na uskladnenie. Proti týmto chorobám sa len veľmi ťažko bojuje, pretože stromy sú vysoké. Najlepšou ochrannou takto napadnutých stromov je ich zníženie presvetľovaním a zmladzovacím rezom.