Reklama

Nechcete prísť o PRIESADY? Kupujte len kvalitné osivo a substrát, varuje ODBORNÍK

Snažte sa výsevy umiestniť na najsvetlejšie miesta v byte a teplotu v miestnosti regulovať tak, aby sa pri slabej intenzite svetla rastliny nevyťahovali. K napadnutiu rastlín prispieva aj šok z presádzania.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Padanie klíčiacich rastlín je najčastejším problémom jarných výsevov. Je to hubové ochorenie vyskytujúce sa hlavne do fázy dvoch až štyroch pravých listov. Môže ho spôsobiť viacero druhov húb.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER: Vo februári začnite s predpestovaním PAPRIKY

    Rada nášho odborníka:

    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Ing. Ján TANCIK, PhD., ECOPHYTA, s.r.o., Nitra, Prvá rastlinolekárska služba, Poradenstvo pre záhradkárov

    Neprehliadnuteľné príznaky

    Najčastejším symptómom je vodnateniepostupné černenie koreňového krčka. Koreňový krček sa v mieste napadnutia zužuje, rastliny sa skláňajú k zemi, hovorí sa, že padajú (preto padanie klíčiacich rastlín) a rýchlo odumierajú alebo postupne hynú. V niektorých prípadoch rastliny hynú ešte pred vzídením. Táto choroba sa vyskytuje pri všetkých druhoch zeleninových priesad. Viac sú poškodzované plodiny s pomalým počiatočným rastom.

    Nepríjemné huby

    Pôvodcom padania klíčiacich rastlín je viac druhov húb (Botrytis, Rhizoctonia, Bremia, Thielaviopsis, Phytium, Fusarium, Alternaria). Sú to najmä huby, ktoré prežívajú saprofiticky v pôde alebo vo zvyškoch rastlín ako napríklad huby z rodu Fusarium, Phytium, Rhizoctonia a iné. Niektoré sú prenosné infikovaným osivom alebo sadbou ako napríklad huby z rodu Alternaria. Je to komplexné ochorenie, každý pôvodca má aj iný vývojový cyklus. Huby prežívajúce v pôde infikujú korene a hypokotyl vzchádzajúcich rastlín, kým huby prenosné osivom môžu infikovať všetky nadzemné časti rastlín.

    Zdroj: shutterstock

    Hypokotyl sa zaškrtí, rastlina býva v týchto miestach zúžená, stráca stabilitu, pevnosť a padá. Korene sa zle rozvíjajú a v niektorých prípadoch rastliny hynú ešte pred vzídením.

    Ohniskové šírenie

    V  porastoch sa padanie klíčiacich rastlín väčšinou šíri ohniskovito. Hlavným zdrojom infekcie je pôda, ale môže to byť aj infikované osivo. Padanie rastlín podporuje zvýšená vzdušná vlhkosť v skleníkoch a vo fóliovníkoch, vyššia vlhkosť pôdy, utužená pôda, prehustené výsevy a v zimných mesiacoch aj nedostatok svetla a vysoké teploty pôdy a vzduchu. Najväčšie škody spôsobuje padanie pri predpestovaní sadby zeleniny a okrasných rastlín, najčastejšie do fázy dvoch štyroch pravých listov.

    Zdroj: shutterstock

    Nedostatok svetla, nadbytok vlahy, vysoké teploty a príliš hustý výsev túto chorobu podporujú.

    Ako sa starať o výsev a ochrániť priesady? >>>

    Starostlivosť o výsev

    Hlavným ochranným opatrením pred padaním klíčiacich rastlín je dodržovanie preventívnych opatrení – používať len kvalitné namorené osivo, kvalitné substráty. Sadbu pestovať v  prostredí s dostatkom svetla s optimálnou teplotou a primeranou zálievkou. Po závlahe je potrebné, aby rastliny čím skôr uschli. To docielite vhodným vetraním. Dôležitá je tiež správna príprava pôdy najmä osivového lôžka, optimálna hĺbka sejby, správna hustota porastu a vyvážená výživa, najmä neprehnojovať dusíkom.

    Zdroj: shutterstock

    Najväčšie škody spôsobuje padanie pri predpestovaní sadby zeleniny a okrasných rastlín, najčastejšie do fázy 2 až 4 pravých listov. Choroby postihujú aj semená, klíčky a korene rastlín vysiatych do pôdy.

    Fyzikálne opatrenia

    Z fyzikálnych metód ochrany sa využíva dezinfekcia pôdy – preparovaním horúcou parou. Touto metódou sa ničia okrem zárodkov pôvodcov tohto ochorenia aj živočíšni škodcovia, aj semená niektorých burín. Teplota musí byť asi o  10 °C vyššia, než je smrtiaca teplota, ktorá sa pohybuje od 50 °C pre niektoré huby a háďatká až nad 90 °C pre vírusy a baktérie. V praxi sa využíva teplota 95 °C počas 20 až 30 minút. Hĺbka preparenia má byť 20 až 50 cm.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO | Ako prepariť výsevný substrát jednoducho doma v rúre?
      Zdroj: NMH/Záhradkár

      Priama ochrana

      Máte na výber buď chemické, alebo biologické prípravky. Z  chemických je na ošetrenie zeleniny povolený prípravok na báze účinných látok fosetyl plus propamocarb (prípravok Previcur Energy) v dávke 3 ml/m² . Na ochranu okrasných rastlín a rajčiakov môžete použiť ešte prípravky na báze účinnej látky propamocarb. Prípravok sa aplikuje maximálne raz zapracovaním do pôdy (substrátu) alebo maximálne dvakrát zálievkou do okrasných rastlín, alebo maximálne trikrát zálievkou do rajčiakov.

      Zdroj: shutterstock

      Nedostatok svetla, nadbytok vlahy, vysoké teploty a príliš hustý výsev túto chorobu podporujú.

      Z  biologických prípravkov môžete použiť prípravky na báze hyperparazitických húb, ako sú Trichoderma asperellum (prípravok Trifender), T. charsianum, Pythium oligandrum (prípravok Polyversum), Clonostachys. Používajú sa aplikáciou na povrch pôdynásledne zapravením do pôdy do hĺbky približne 5 až 10 cm pred sejbou.