Nenáročná ARÓNIA: Pár dobrých DȎVODOV, prečo by vám nemala v záhrade chýbať!
5. 3. 2024, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Shutterstock
Arónia, ktorú možno poznáte aj ako jarabinu čiernu (Aronia melanocarpa), patrí ešte stále k menej známym ovocným druhom. Pritom má veľa predností a v záhrade sa jej oplatí vyhradiť čestné miesto.

Zdroj: Záhradkárstvo Dráb
Nenáročná na pestovanie
Arónia pochádza zo Severnej Ameriky. Má vysokú odolnosť proti zimným mrazom, preto je vhodná aj do vyšších a chladnejších oblastí. Rastliny bez problémov znesú teploty do – 38 °C. Je nenáročná na stanovište i pôdu a nevyžaduje veľkú starostlivosť. Síce sa jej darí aj chudobných pôdach, v lepších úrodných a piesočnatohlinitých humóznych a priepustných pôdach s dostatkom živín však dosahuje stabilne vysokú úrodu s vysokou kvalitou plodov.
Zdroj: Shutterstock
Tmavé, takmer čierne malvice sú plné zdraviu prospešných látok. Preto si do záhrady vysaďte aspoň jeden ker.
Čím je stanovište slnečnejšie, tým je kvalita dopestovaných plodov vyššia. Svetlo sa pre kvalitnú a vysokú úrodu musí dostať aj dovnútra kra. Dosiahnete to dôkladným presvetľovacím rezom. Plody dozrievajú na jednoročnom i viacročnom dreve. Arónia vstupuje do rodivosti skoro, už v druhom až vo štvrtom roku po výsadbe
Článok pokračuje na ďalších stranách...>>>
Zdroj: Shutterstock
Súkvetia arónie sú aj pekným doplnkom každej záhrady. Ker bohato kvitne zvyčajne koncom apríla až v prvej polovici mája.
Aj do okrasnej záhrady
Arónia sa primárne pestuje v tvare kra, a to v záhradách aj vo veľkých produkčných výsadbách. V záhradných centrách ju však môžete nájsť aj v stromovej forme, v tomto prípade je naštepená na podpníku jarabiny vtáčej. Stromček vynikne jednotlivo ako okrasná solitérna rastlina. Počas roka má arónia lesklé tmavozelené listy, ktoré sa na jeseň sfarbujú do žiarivých červených odtieňov a postupne opadávajú. Zaujme teda nielen zdravými plodmi, ale aj svojou premenlivosťou.
Zdroj: Shutterstock
Červené jesenné sfarbenie listov arónie je vskutku čarovné. Neváhajte ju preto vysadiť pokojne aj do okrasných záhonov.
Zdroj: Shutterstock
Živé ploty z tují už dávno nie sú v móde. Ak chcete mať okrem funkčnosti aj úžitok, vysaďte si okolo pozemku pás arónie.
Ako živý plot
Vysadiť ju môžete aj vo forme forme hustého živého plota. Vtedy ju saďte približne vo vzdialenosti 1 až 2 m od seba, zakrátko vytvorí súvislý porast. Kry dorastajú do výšky 1,5 až 2,5 m. V závislosti od odrody sú stredne husté, guľovité, vzpriamené a neskôr sa pod hmotnosťou úrody rozkladajú do priestoru. Bez agrotechniky a tvarovania môžu byť vplyvom množstva mladých výhonkov zahustené. Prirodzene (bez akéhokoľvek zásahu) môžu dorásť do výšky 3 m. Výhonky sú stredne silné, ohybné, tmavosivej farby
Zdroj: Shutterstock
Vedeli ste, že… … antokyány obsiahnuté v plodoch arónie sú prevenciou srdcovo-cievnych chorôb, niektorých druhov rakoviny a chránia mozog pred starnutím? Rovnako podporujú hojenie rán, zlepšujú stav poškodeného tkaniva a chránia aj pred vysokým cholesterolom. Navyše odbúravajú tuky, pomáhajú pri vredoch žalúdka a sú prospešné pre zrak
Zdravé plody
Hlavnými prednosťami jarabiny čiernej sú vzácne mimoriadne zdravé plody a možnosti jej pestovania ekologickým spôsobom bez použitia prípravkov na ochranu rastlín. Nedajte sa odradiť kyslasto trpkými plodmi, ktoré nie sú určené primárne na priamy konzum. Po spracovaní sa menia na chutné a výživné produkty. Plody majú vysoký obsah minerálov, pektínov, tanínov a antioxidantov, obsahujú antimykotické a antibakteriálne látky. Nájdete v nich aj vitamíny skupiny B, provitamín A. Rutín má význam pri liečbe žalúdočných ochorení a rozširovaní ciev. Sú mierne horké, kyslé a trpké. Obsahujú aj vápnik, železo, bór, jód, fosfor, draslík a iné minerálne látky. Z plodov sa vyrábajú lieky proti vysokému krvnému tlaku, proti artérioskleróze. Všetky zdraviu prospešné vitamíny, minerály, antioxidanty sa najviac uchovajú v surovej šťave.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Plody ostávajú na kre dlho. Teda pokiaľ ich vtáky neoberú skôr ako vy. Ak o ne nechcete prísť, kry zakryte napríklad starou záclonou.
Top účinky na zdravie • Plody arónie zlepšujú krvný obeh, znižujú krvný tlak aj neželaný cholesterol. Obsahujú prírodné sladidlo sorbitol, ktoré je vhodné pre diabetikov. • Arónia podporuje imunitu, prečisťuje a posilňuje organizmus. Dokáže telo zbaviť ťažkých kovov, vďaka čomu ju odporúčali užívať po nehode v Černobyli. • Plody zlepšujú prekrvenie a pružnosť pokožky. Tá potom vyzerá mladšie a sviežo. Obsahujú veľa železa, ktoré pomáha bojovať s anémiou.
Ktoré odrody sa oplatí pestovať? Čítajte na ďalšej strane!
Zdroj: uvzsr.sk
Arónia je malý zázrak medzi ovocím.
Ktoré odrody sa oplatí pestovať?
- ‘Nero’: kvetenstvo odrody je tvorené chocholíkom, ktorý pozostáva z 20 až 30 bielych samoopelivých kvetov. Každý kvet má dve až štyri blizny a viac ako 15 až 16 tyčiniek. V našich podmienkach arónia kvitne koncom apríla až v prvej dekáde mája. V kvetenstve sa vytvára 10 až 20 rovnomerne dozrievajúcich plodov. Sú to modročierne až čiernofialové guľaté malvičky vo veľkosti 10 až 12 mm. Šupka plodov je pevná, čo umožňuje dobrú prepravu zo záhrady na ďalšie spracovanie. Dužina a šťava získaná z nej je tmavočervená.
- ‘Galicjanka’: je to poľská odroda, má veľké guľovité plody čiernej farby pokryté sivým voskovým povlakom. Odrody ‘Nero’ i ‘Galicjanka’ dozrievajú rovnomerne koncom augusta a vo vyšších polohách v septembri. Z pohľadu kyslej chuti je vhodnejšie zberať plody pri úplnom dozretí v septembri, ale aj začiatkom októbra. Tento ovocný druh sa vo veľkých výsadbách pri komerčnom pestovaní zberá mechanizovane zberačmi. S cieľom mechanizovaného zberu sa rastliny vysádzajú husto, a to 0,7 až 0,9 m od seba. V záhradách sa plody zberajú ručne.
Zdroj: Roman Hanc
Najväčší pestovateľ bio arónie na Slovensku, spoločnosť Zamio, začal v uplynulých dňoch so zberom úrody v obci Lesné v okrese Michalovce. Na snímke ručný zber arónie čiernoplodej (Aronia melanocarpa L.) 24. augusta 2021. FOTO TASR - Roman Hanc